Fokus

Zašto se mira u Ukrajini plaše na drugom kraju sveta? Geopolitički "domino efekat" Trampovih napora da okonča rat

Komentari

Autor: Euronews Srbija

02/03/2025

-

14:03

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Oštar zaokret na relaciji Vašingtona i Moskve u cilju okončanja rata u Ukrajini pod novom američkom administracijom predsednika Donalda Trampa doveo je do potresa u evroatlantskim odnosima, pa se nametnulo geopolitičko pitanje, da li je to priprema za sukob sa još moćnijim rivalom, Kinom.

Odnose SAD i Kine dodatno je zaoštrila nedavna odluka da se promeni tekst o Tajvanu na vebsajtu Stejt depatmenta, uklanjanjem rečenice da SAD ne priznaju nezavisnost ovog ostrva.

Međutim, novinar sa Tajvana Vilijam Jang za Euronews Srbija kaže da su tamošnji mediji krenuli da porede kako se odvijaju pregovori Amerike i Rusije o Ukrajini u odnosu na sličan scenario koji bi mogao da se desi u slučaju moguće invazije Kine na Tajvan. Umesto osećaja da raste američka podrška, prema Jangovim rečima, stvara se drugačiji utisak.

"Zabrinutost pomalo raste ovde u Tajpeju u vezi sa pouzdanošću Amerike kao saveznika i zemlje koja pruža podršku Tajvanu. Znamo da je Amerika najveći snabdevač oružjem Tajvana. Većina oružja koje Tajvan danas ima je američko poreklo, i Tajvan se takođe oslanja na takozvano odvraćanje od strane Sjedinjenih država kako Kina ne bi razmatrala invaziju na Tajvan. U ovom trenutku pažnja je usmerena na to na koji način Kina tumači i komentariše tekuće pregovore između SAD i Rusije o ratu u Ukrajini. I takođe na koji način američki predsednik Tramp govori o pitanjima koja su vezana za Tajvan i za Kinu", objašnjava naš sagovornik kakva je atmosfera na Tajvanu.

Na pitanje kako na Tajvanu vide odlučnost SAD da ga brani od Kine, Jang kaže da skepsa definitivno raste nakon komentara i postupaka američkih zvaničnika.

"Mislim da je to zbog toga koliko brzo su se transatlantski odnosi, koji su bili čvrsti unazad nekoliko decenija, raspali pošto je američki potpredsednik Džej Di Vens održao govor na konferenciji o bezbednosti u Minhenu. Ne samo na Tajvanu, već i u susednim zemljama, na Filipinima i Japanu, sada shvataju da je uzalud računati na obećanja SAD unazad nekoliko decenija. Jednostavno misliti da će partnerstvo i savez sa Amerikom biti čvrsti, više nije moguće pod Trampovim mandatom. Svaka zemlja sada pokušava da se preračuna i da vidi na koji način može da pojača sopstvenu odbranu i takođe ojača odnose i partnerstva sa sličnim zemljama koje imaju iste ciljeve i sa partnerima koji su dugo bili deo američke alijanse u Indo-pacifičkom regionu", rekao je Jang.

Po njegovoj oceni pritisak Kine na Tajvan je i dalje simboličan tako da status kvo za sada ostaje stabilan.

"Te vojne vežbe se održavaju uglavnom na određenoj razdaljini od Tajvana. Istovremeno, naravno, postoji i jedan važan psihološki aspekt, kada je reč o tim manevrima koje Kinezi vrše. Što se Tajvana tiče, puno je toga uloženo u vojnu obuku. Istovremeno, Tajvan se trudi da od Sjedinjenih Američkih Država i dalje traži vojnu opremu i naoružanje. Bilo je pozitivnih dešavanja u vezi sa zabranom finansiranja u inostranstvu koju je Tramp naredio kada je došao u Belu kuću. Tako da, sredstva koja treba da pomognu Tajvanu i Filipinima u smislu naoružanja, neka od tih sredstava su deblokirana. Tako da je to nešto pozitivno i Manila i Tajpej na to računaju. Istovremeno, svesni su da moraju da krenu, naročito na Tajvanu, da jačaju sopstvenu industriju naoružanja i da proizvode sopstvenu vojnu opremu. Istovremeno, proučavajući razne mogućnosti kupovine naoružanja od drugih partnera, recimo od Južne Koreje, Japana i eventualno Australije i nekih evropskih zemalja", navodi novinar.

Jang nije naročito optimističan po pitanju Trampovog plana da poremeti odnose Kine i Rusije, a njegovo obrazloženje možete čuti u videu na početku teksta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet