Fokus

Nuklearni napredak Pjonjanga brine Trampa: Moguć dijalog SAD i Severne Koreje i susret sa Kim Džong Unom

Komentari
Nuklearni napredak Pjonjanga brine Trampa: Moguć dijalog SAD i Severne Koreje i susret sa Kim Džong Unom
Nuklearni napredak Pjonjanga brine Trampa: Moguć dijalog SAD i Severne Koreje i susret sa Kim Džong Unom - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

27/04/2025

-

19:11

veličina teksta

Aa Aa

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa konsultuje spoljne eksperte i razmatra opcije za eventualni ponovni dijalog  sa Severnom Korejom, naveli su danas neimenovani visoki američki zvaničnik i tri dobro obaveštena izvora za Aksios.

Kako navodi američki portal, za sada Severna Koreja nije među Trampovim prioritetima, ali je Pjongjang postigao zabrinjavajući napredak u nuklearnoj tehnologiji otkako su američki predsednik i severnokorejski lider Kim Džong Un održali dva neuspela sastanka.

Tramp je nagovestio da bi želeo da ponovo ostvari kontakt sa Kimom, možda u četiri oka, a izvori su rekli da se njegov tim za nacionalnu bezbednost priprema za takav scenario.

“Mi procenjujemo, analiziramo i razmatramo potencijalne lokacije za susret i kontakt. Mnogo toga se promenilo u poslednje četiri godine”, kazao je neimenovani zvaničnik.

Istraživač Brukings instituta, Endrju Jeo, smatra da razgovori iza zatvorenih vrata i konsultacije sa ekspertima ukazuju na to da Trampova administracija priprema različite scenarije za još jedan njegov susret sa Kimom, što potvrđuju i mnoge predsednikove pozitivne izjave o lideru Severne Koreje.

Ambasador Švedske u Severnoj Koreji, koji zastupa američke interese u toj zemlji, posetio je prošle nedelje Vašington radi konsultacija sa američkim zvaničnicima i ekspertima, navodi Aksios.

Dobro obavešten izvor kazao je da ta poseta nagoveštava procenu raspoloženja u Vašingtonu u vezi uspostavljanja kontakta sa Pjongjangom.

U razgovorima sa nezavisnim ekspertima o Severnoj Koreji učestvovali su i zvaničnici Stejt departmenta i Saveta za nacionalnu bezbednost, prenosi Aksios.

Takođe nije izvesno ko bi tačno bili sagovornici SAD u timu Severne Koreje.

Direktorka programa za Koreju u Stimson centru Dženi Taun izjavila je da ta zemlja nije imenovala novog specijalnog izaslanika za SAD, kao i da dugo nije pokazala interesovanje za pregovore.

Tanjug/AP Photo/Ahn Young-joon

 

Kako je za Aksios kazao bivši visoki američki zvaničnik, spremnost Pjongjanga na razgovore zavisiće od prirode pregovora.

On je dodao da su se raniji razgovori fokusirali na denuklearizaciju Severne Koreje, što je tema za koju je malo verovatno da je Kim trenutno zainteresovan.

Kako je naveo bivši zvaničnik, tema koju bi Pjongjang rado prihvatio bila bi kontrola naoružavanja i priznavanje Severne Koreje kao zemlje koja poseduje nuklearno oružje.

On je dodao da bi to, međutim, u velikoj meri uznemirilo Južnu Koreju i Japan koji bi onda možda bili skloniji da i sami krenu u razvoj nuklearnog oružja.

U međuvremenu, Severna Koreja je produbila odnose sa Moskvom, posebno nakon slanja svojih vojnika da se bore u Ukrajini, navodi Aksios.

”Sada smo u mnogo goroj situaciji”, priznao je neimenovani visoki američki zvaničnik koji je okrivio administraciju bivšeg predsednika Džozefa Bajdena za Kimov nuklearni napredak, iako je jedan njegov deo ostvaren i za vreme Trampovog mandata.
 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet