Fokus

Profesor Džang Vejvej: Kina je bila dovoljno strpljiva po pitanju Tajvana

Komentari

Autor: Tanjug

09/02/2025

-

13:00

Profesor Džang Vejvej: Kina je bila dovoljno strpljiva po pitanju Tajvana
Tanjug AP/Tatan Syuflana - Copyright Tanjug AP/Tatan Syuflana

veličina teksta

Aa Aa

Profesor međunarodnih odnosa i direktor Kineskog instituta Univerziteta Fudan iz Šangaja Džang Vejvej izjavio je da je Kina bila dovoljno strpljiva po pitanju Tajvana i da je ujedinjenje Kine sa Tajvanom istorijski zadatak koji mora da se ostvari.

Džang je rekao u intervjuu za "Politiku" tokom posete Beogradu da Kina neće dozvoliti SAD da se igra vatrom kada su u pitanju Kinesko more i Tajvan i da tu ima jasne crvene linije.

"Kina ima najveću toleranciju u odnosu na sve nuklearne sile, ali i poseduje najsnažnije odbrambene mogućnosti", naveo je Džang.

On je podsetio da je Narodna Republika Kina osnovana 1949. godine, da je od tada prošlo više od 70 godina i da su sada sazreli uslovi za ujedinjenje Kine sa Tajvanom.

"Lično mislim da je taj cilj sve više i više dostižan", naveo je Džang.

Na pitanje kako objašnjava zanimljiv paradoks da u Srbiji "jednako obožavaju Donalda Trampa i Si Đinpinga", Džang je rekao da kada ga pitaju da li Kinezi vole američkog predsednika Donalda Trampa, odgovara "da on pruža dosta zabave".

"On zasmejava. Mi volimo da sarađujemo sa desnicom u SAD zato što su direktni i manje licemerni", istakao je Džang.

Kina ima "pozitivna osećanja prema Jugoslaviji"

Na pitanje da prokomentariše odnose Srbije i Kine, Džang je rekao da za kinesku diplomatiju postoji važan princip, a to je -"suverena jednakost".

"Ako predsednik jedne male zemlje poseti Peking, on će biti primljen na jednak način, sa svim ceremonijama, kao i da je lider neke velike zemlje, kao što su SAD. Kada govorimo o Srbiji, Kina je civilizacija koja ima dugo pamćenje. Uvek se sećamo prijateljstva i pomoći koju smo dobili od drugih zemalja. To se odnosi pogotovo na period Jugoslavije", rekao je on.

Prema njegovim rečima, građani Kine, bez obzira na to kako se te zemlje zovu, uključujući Srbiju, imaju pozitivna osećanja prema državi Jugoslaviji, kao i da i dalje misle da je Tito heroj Drugog svetskog rata.

"Mi smo se u Drugom svetskom ratu borili na istom frontu protiv fašizma. Ja sam bio u Beogradu 1986. godine, pre skoro 40 godina. Došli smo da izvučemo jugoslovensko iskustvo reformi i otvaranja", naveo je.

Prisetio se i početaka zajedničkih ekonomskih projekata između Kine i Jugoslavije.

"Tada sam prvi put svojim očima video supermarket, auto-puteve i hotele sa pet zvezdica. U tom trenutku toga nije bilo u Kini. A Beograd je bio mnogo razvijeniji nego što su to bili Peking i Šangaj. Tada smo rekli - treba da učimo od jugoslovenskog iskustva", rekao je kineski profesor, dodajući da se Kina potom vrlo brzo razvijala.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet