Fokus

Poznati profesor iz Kine za Euronews Srbija: Amerika će trpeti veće posledice u trgovinskom ratu

Komentari

Autor: Euronews Srbija

09/02/2025

-

10:00

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Amerika je uvela nove carine Kini. U toj zemlji je 2025. godina zmije, a to prema kineskom tumačenju znači da je reč o godini velikih promena. Takve su u bližoj istoriji bile na primer, 1917, 1929, 1989, i 2001. U diskusiji koju je u Beogradu organizovao Centar za međunarodnu saradnju i održivi razvoj učestvovao je Džang Vejvej, direktor kineskog instituta Univerziteta Fudan. On je govorio i za Euronews Srbija. 

Kada Džang Vejvej govori o carinama, koristi poznat citat da je rizično biti američki neprijatelj, ali je fatalno biti joj saveznik. Ovaj profesor koji je u svojoj zemlji internet zvezda, tvrdi da je još 2021. rekao da će se Tramp vratiti u Belu kuću. I zato se, kaže, Kina spremila za novi Trampov mandat i potencijalni trgovinski rat. 

"Prema svim proračunima, grubo uzevši, u prvoj fazi trgovinskog rata, 90 odsto troškova bi plaćali potrošači u SAD kao i tamošnje kompanije. Veoma slično bi bilo i u drugoj fazi trgovinskog rata. Jer, Americi je potrebna kineska roba. To je kristalno jasno. Dakle, američka ekonomija više zavisi od Kine više nego kineska od Amerike, jer u američkoj ekonomiji već postoji praznina zbog deindustrijalizacije. Tako je i sa Evropom, znate. Obe strane će trpeti posledice, ali Amerika će trpeti veće", rekao je Vejvej i dodao: 

"Bajdenova administracija je napravila listu sankcija za 140 kineskih kompanija i to su teške sankcije usmerene na industriju proizvodnje poluprovodnika i čipova. U znak odmazde mi smo uveli iste sankcije. Strogo smo zabranili izvoz retkih metala u Ameriku. Dodatno, rekli smo, ne samo da ne mogu da ih izvoze kineske kompanije, već ni strane kompanije koje uvoze kineske metale ne smeju da ih prodaju Sjedinjenim Državama. To je bila kazna za ponašanje Amerike jer oni su preuzeli inicijativu kada je o sankcijama reč. Ako oni povuku svoje sankcije i mi ćemo naše".

Razgovor Trampa i Sija na čekanju

Posle najavljenih carina Kini koje stupaju na snagu 10. februara, Tramp je najavio pa odložio razgovor sa kineskim predsednikom. 

"Donald Tramp je rekao da će posetiti Kinu u prvih 100 dana mandata. To nije ni potvrđeno ni demantovano. Verujem da ima razgovora preko različitih kanala. Hajde da sačekamo. Ali, njegova opaska da će razgovarati sa predsednikom SIjem u naredna 24 sata je očigledno rezultat konsultacija dve strane. Kada dva lidera velikih sila, bilo da su to SAD i Kina, Rusija i Kina, Rusija i SAD, treba da razgovaraju, postoje procedure i konsultacije. Pre razgovora mora da postoji neki rezultat", rekao je profesor. 

profimedia

 

Na pitanje ko je bio njegov favorit na američkim izborima pre novembra, Kamala Haris ili Donald Tramp, Vejvej je naveo da se Kinezima više sviđao Tramp od Bajdena iz prostog razloga - "Tramp je mnogo zabavniji". 

"On govori otvoreno. Možete i da se ne složite sa njim, ali je manji licemer. Kada vidite njegovu poziciju, uvođenje određenih mera, onda odgovarate na sličan način. Bajden je preveliki licemer. Po kineskim standardima", rekao je.

"Kinesko-srpski odnosi vode korene jako dugo"

Ako će Amerika i Kina trpeti posledice potencijalnog  trgovinskog rata, manjim zemljama može biti samo teže. Mada, Džang smatra da su za bilo koju zemlju odnosi sa Kinom samo benefit.

"Rekao sam i juče jednom mediju, EU treba da odvoji svoje odnose sa Kinom, od srpskih odnosa sa Kinom. To su nezavisne stvari. Jer, kinesko-srpski odnosi vode korene jako dugo. Od Jugoslavije do danas, konzistentni su. EU treba da poštuje suverenitet Srbije, kao i Kine", rekao je profesor. 

A na pitanje šta bi bilo ako bi prekid bliskih odnosa zatražila Amerika Vejvej je naveo: "Rekao sam svom prijatelju iz Srbije, što su vam jači odnosi sa Kinom to će vas više poštovati". 

O Tik Toku i veštačkoj inteligenciji

Kina i SAD neće pregovarati samo o carinama, već i o Tik Toku, ali i veštačkoj inteligenciji. Naime, prošle nedelje je američke tehnološke kompanije uzburkala pojava kineskog četbota Deepseek koji je za kratko vreme skrenuo pažnju IT sveta sa Silicijumske doline. 

"Što se Tik Toka tiče, ako je stvarno samo posao u pitanju, stavimo politiku sa strane. Dakle, traži se udeo od 50 odsto u američkom biznisu Tik Toka, a ne globalno. To mora da bude deo pregovora sa vlasnikom TikToka, firmom Bytedance. Još nema tih pregovora. Prilično sam siguran da je kinesko ministarstvo spoljnih poslova bar dva puta prošle nedelje reklo da, ako je reč o poslovnim razgovorima koji imaju veze sa transferom tehnologije, znate to ima veze sa algoritmima, to mora da odobri kineska vlada. Onda, ako je u pitanju kineska kompanija, mora da se povinuje kineskim zakonima. I to Donald Tramp mora da uzme u obzir, zahteve kineske vlade, inače, ništa od posla", napomenuo je Vejvej. 

Ističe da SAD i Kina moraju da vode razgovore o veštačkoj inteligenciji, kao i cela međunarodna zajednica.

"Jer AI će uticati na ljudsko društvo, živote, čak i na ratove i mnogo drugih stvari. Ali istorija ima svoju logiku, nekada je cinična. Na primer, prvo dođe do pretnje nuklearnim ratom, pa se govori o denuklearizaciji. Nadam se da smo mi ljudi postali inteligentniji uz veštačku inteligenciju, i treba odmah da počnemo da pričamo, Kina je spremna", poručio je. 

Mnogi analitičari kažu da nisu iznenađeni salvom uredbi i odluka koje donosi Donald Tramp. Jedino ih iznenađuje brzina. Kina, sudeći po profesoru Džangu ni time nije iznenađena, i smatra da je sve pitanje stava. 

"To je stil Donalda Trampa, blef, a onda hajde da se dogovorimo. Naravno, njegova pozicija je takva da poštuje jake lidere i jake zemlje. Na primer ako EU deluje slabo, EU će biti u problemu. To je kineska opservacija. EU mora da brani svoje interese bez SAD. Svaka zemlja, svaka nacija, međunarodna organizacija treba da brani svoje dostojanstvo i interes. Bez SAD, jasno", rekao je.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet