Fokus

Kineska "siva trgovina": Peking razradio šemu za trgovinski rat i izbegavanje carina, ali postoje rizici

Komentari
Kineska "siva trgovina": Peking razradio šemu za trgovinski rat i izbegavanje carina, ali postoje rizici
Kineska "siva trgovina": Peking razradio šemu za trgovinski rat i izbegavanje carina, ali postoje rizici - Copyright FOTO STA/KLEVA FILMS/JAKA CEGLARBS

Autor: Epoch Times

28/04/2025

-

07:01

veličina teksta

Aa Aa

Uz američke carine koje dostižu 145 odsto na kineski uvoz strategija strategija Pekinga izgleda uključuje korišćenje takozvane sive trgovine kako bi zaobišao američke trgovinske barijere. Siva trgovina podrazumeva preusmeravanje robe kroz zemlje sa niskim carinama, poput Vijetnama, Meksika ili Malezije, kako bi se prikrilo njihovo kinesko poreklo i time smanjile američke uvozne carine, piše Epoch Times

Ova taktika je u porastu kao odgovor na agresivnu carinsku politiku predsednika SAD Donalda Trampa, zbog koje kineska roba postaje manje konkurentna na američkom tržištu zbog dodatnih troškova.

Osnovna ideja iza sive trgovine je iskorišćavanje rupa u američkim "Pravilima o poreklu", smernicama za trgovinu koje određuju zemlju porekla proizvoda za carinske svrhe. Kineska roba, na primer, može ostati nesastavljena ili biti gotovo 90 odsto proizvedena pre nego što se pošalje u posredničku zemlju. Tamo se obavlja finalna proizvodnja, montaža, obrada, prepakivanje ili preoznačavanje kako bi se kvalifikovala kao roba poreklom iz te zemlje, a ne iz Kine.

Na primer, kineski elektronski delovi mogu biti poslati u Vijetnam, sastavljeni u gotov proizvod, a zatim označeni sa "proizvedeno u Vijetnamu“. To omogućava Kini da iskoristi carinu od 10 odsto na vijetnamski uvoz prema Trampovom recipročnom carinskom režimu za 2025. godinu, umesto carine od 145 odsto na kinesku robu.

Kako navodi Epoch Times, ovo je sasvim razuman odgovor Pekinga, i nema sumnje da kineske firme preusmeravaju robu kroz Vijetnam, Meksiko i Tursku kako bi iskoristile niže carine na robu iz tih zemalja. Povezana taktika u Meksiku uključuje deljenje robe na pakete ispod praga od 800 dolara koja se ne carini za ne-kinesko poreklo, što se kolokvijalno naziva "Tihuana u dva koraka“.

Siva trgovina nije nova niti nepoznata drugoj Trampovoj administraciji. Tokom prvog Trampovog mandata, kineski proizvođači solarnih panela zaobišli su carine od 30 odsto udruživanjem sa susedima u jugoistočnoj Aziji.

U 2025. godini, praćenje kretanja i porekla ogromnog broja proizvoda je u najboljem slučaju složeno, a u najgorem gotovo nemoguće, što otežava sprečavanje sive trgovine.

Nije tajna zašto Peking koristi sivu trgovinu. Sa izvozom u Sjedinjene Države koji čine 10 odsto njene trgovine i održavaju između 10 i 20 miliona radnih mesta, neki stručnjaci kažu da se najveći svetski proizvođač suočava sa procenjenim padom izvoza od 80 odsto u naredne dve godine ako siva trgovina prestane.

Kako domaći ekonomski parametri opadaju zbog očekivanih obimnih trgovinskih tenzija, projekcije BDP-a Kine za 2025. pale su sa 5 odsto na čak 4 odsto, što potencijalno dovodi do pada rasta BDP-a od 20 odsto u samo jednoj godini.

Sa nezaposlenošću među mladima (uzrasta od 16 do 24 godine) koja se približava 17 odsto, Kineska komunistička partija suočava se sa rastućim nezadovoljstvom među narodom, tačnije želi da izbgne pobunu mlađe generacije, piše Epoch Times.

Siva trgovina pružila je preko neophodan "amortizer" za udarce visokih carina Trampove administracije. Na primer, prema zvaničnim podacima, kineski izvoz porastao je za 12,4 odsto u martu, sa izvozom u zemlje ASEAN-a koji je porastao za 11,6 odsto, a izvoz u Vijetnam za skoro 19 odsto.

Uticaj na zemlje sa niskim carinama

Ali nije samo Kina ta koja profitira od sive trgovine. Njeni partneri sa niskim carinama takođe su na dobitku, ali se suočavaju i sa rizicima. Partneri u sivoj trgovini, poput Vijetnama, Malezije i Meksika, ostvaruju zaradu od trgovinskih i procesnih taksi, pri čemu neke procene na društvenoj mreži X dostižu čak 10 odsto. Vredi napomenuti da je između 2017. i 2022. godine Vijetnam zamenio gotovo polovinu izgubljenog tržišnog udela Kine u američkom uvozu.

Međutim, zemlje partneri u sivoj trgovini rizikuju posledice američke reakcije, što dovodi do delikatnog balansiranja za one koji su uhvaćeni između sive trgovine sa Kinom i upravljanja važnim trgovinskim odnosima sa Sjedinjenim Državama.

Ekonomske i geopolitičke implikacije

Ekonomski, siva trgovina trenutno održava kineski pristup američkom tržištu, ali povećava troškove jer posrednici uzimaju svoj deo, uz povećanje logističkih troškova. Za američke potrošače, to može odložiti naglo poskupljenje, ali ih neće eliminisati, navodi se u analizi Epoch Times-a.

Geopolitički, Pekingove uzvratne carine od 125 odsto na američku robu, uz dodavanje barijera za uvoz američke govedine i tečnog prirodnog gasa (LNG), dodatno povećavaju tenzije. Nedavne posete predsednika Kine Si Đinpinga Vijetnamu, Maleziji i Kambodži možda su osigurale centre sive trgovine za budućnost.

Uticaj sive trgovine možda je dublji i širi nego što mnogi očekuju. S jedne strane, to je razuman odgovor Kine na američke carine. Ali s druge strane, postoje veći rizici jer bi SAD mogle bi proširiti carine ili koristiti Zakon o međunarodnim ekonomskim ovlašćenjima u vanrednim situacijama (IEEPA) za zatvaranje rupa koje omogućavaju sivu trgovinu.

To bi takođe mogao biti racionalan odgovor SAD, ili bi moglo pogoršati situaciju.

"Globalni trgovinski sistem na snazi poslednjih devedeset godina se urušava, što otežava ljudima da predvide ekonomski uticaj i utvrde gde je dno za tržište“, rekao je Vinsent Čen, kineski strateg u firmi "Aletheia Capital Ltd." za Bloomberg.

Kako se odvijaju nove faze američke trgovinske politike i odgovori na nju, najveći rizik može biti nekontrolisana eskalacija u carinskim odmazdama i drugim oblicima odmazde. Ukratko, uticaj sive trgovine može biti dublji i širi nego što mnogi očekuju, i čak može dovesti do globalnog trgovinskog rata, sa sopstvenim dalekosežnim implikacijama.

U međuvremenu SAD pružaju olakšice za određene kineske proizvode, kao što su elektronske komponente.  Peking navodno razmatra mogućnost ukidanja ili smanjenja carina na određene američke proizvode, uključujući medicinsku opremu i industrijske hemikalije, piše Reuters.

Prema izvorima bliskim toj temi, Ministarstvo trgovine Kine formiralo je radnu grupu koja prikuplja liste proizvoda koji bi mogli da budu izuzeti od dodatnih carina.

Prema informacijama koje je preneo časopis "Caijing", u razmatranju je mogućnost izuzimanja osam proizvoda vezanih za poluprovodnike, dok čipovi za memoriju neće biti uzeti u obzir. 
Takođe, u javnosti se pojavila lista od 131 kategorije proizvoda koji bi mogli da budu izuzeti od carina, među kojima su vakcine, hemikalije i mlazni motori, iako Reuters nije mogao da verifikuje tu listu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet