Fokus

Tramp o nominovanom načelniku generalštaba: On je pravi, a ne televizijski general

Komentari

Autor: Tanjug

22/02/2025

-

18:52

Tramp o nominovanom načelniku generalštaba: On je pravi, a ne televizijski general
Tramp o nominovanom načelniku generalštaba: On je pravi, a ne televizijski general - Copyright Wikipedia

veličina teksta

Aa Aa

Američki predsednik Donald Tramp je pre nominovanja penzionisanog generala Dena Kejna za načelnika generalštaba američke vojske rekao da je on "pravi, a ne televizijski general".

Tramp je u obrazloženju zašto je Kejna predložio za tu funkciju podsetio da je on 2018. godine, kao zamenik komandanta američkih specijalnih operacija za borbu protiv Islamske države, rekao da bi ta militantna grupa mogla da bude uništena za samo nedelju dana, preneo je danas Reuters.

Kejn, koji je leteo više od 2.800 sati u F-16, bio je jedan od pilota zaduženih za zaštitu Vašingtona 11. septembra 2001. godine, kada su pripadnici Al Kaide oteli komercijalne avione i njima udarili u Pentagon i Svetski trgovinski centar u Njujorku. 

On je obavljao i niz funkcija u Vašingtonu od 2005. godine, kao specijalni pomoćnik sekretara u Ministarstvu za poljoprivredu, a zatim i kao direktor za borbu protiv terorizma u Savetu za domovinsku bezbednost Bele kuće. 

Prema njegovoj zvaničnoj biografiji, Kejn je bio i pripadnik Nacionalne garde pod ugovorom, i preduzetnik i investitor od 2009. do 2016. godine. 

Bio je i pomoćnik direktora za vojne poslove u Centralnoj obaveštajnoj agenciji (CIA), pre nego što je penzionisan krajem prošle godine. 

Viši vojni zvaničnik Sjedinjenih Američkih Država, koji je radio sa Kejnom više od jedne decenije, rekao da će on nastojati da zadrži vojsku van politike.

"(On) stavlja misiju i trupe iznad politike. On nije politički momak", rekao je zvaničnik za Reuters, koji je govorio pod uslovom anonimnosti. 

Zvaničnik je dodao da je Kejnu, kada je saznao da je Tramp njega izabrao za najviši položaj, prva briga bila da li je dotadašnji komandant združenih snaga, general vazduhoplovstva C.K. Braun koga je Tramp prethodno otpustio, bio zbrinut i tretiran s poštovanjem. 

U nedavnom prepričavanju njihovog prvog sastanka u Iraku, Tramp je rekao da je Kejn bio u hangaru kada su vojnici počeli da stavljaju kačkete sa natpisom "Učinimo Ameriku ponovo velikom". 

Tramp je prepričao da im je tada rekao da "ne bi trebalo to da rade", s obzirom da se vojska ne meša u politička pitanja, na šta su mu, po njegovim rečima, vojnici odgovorili "u redu je, gospodine, nije nas briga".

Da bi preuzeo komandu nad združenim štabom američke vojske, Kejn čeka odobrenje Senata.

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet