Fokus

CBS: SAD pauzirale prijave za imigraciju za migrante iz Latinske Amerike i Ukrajine

Komentari

Autor: Tanjug

19/02/2025

-

10:08

CBS: SAD pauzirale prijave za imigraciju za migrante iz Latinske Amerike i Ukrajine
profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa uvela je pauzu u vezi sa svim zahtevima za imigraciju koje su podneli migranti iz Latinske Amerike i Ukrajine kojima je bilo dozvoljeno da uđu u SAD u okviru određenih programa administracije bivšeg predsednika Džozefa Bajdena, navodeći kao razlog prevaru i zabrinutost za bezbednost, prenosi CBS News izjave dva američka zvaničnika i interni memorandum u koji je američki TV kanal imao uvid.

Zamrzavanje aplikacija ostaće na snazi na neodređeno vreme dok vladini zvaničnici rade na identifikaciji potencijalnih slučajeva prevare i poboljšanju procedura provere kako bi se ublažile zabrinutosti vezane za nacionalnu i javnu bezbednost, navodi se u dokumentu.

Ovaj potez, koji ranije nije bio najavljen, doneo je neizvesnost mnogim migrantima koji su bili u procesu apliciranja za različite imigracione beneficije koje bi im omogućile da ostanu u SAD legalno i, u nekim slučajevima, trajno.

Stopiranje prijava se odnosi na nekoliko programa Bajdenove administracije koji su omogućili stotinama hiljada stranaca da legalno dođu u SAD na osnovu zakona o imigraciji poznatom kao uslovni otpust.

Taj zakon ovlašćuje američku vladu da brzo prihvati strance iz humanitarnih ili razloga koji su u javnom interesu.

Bajdenova administracija je koristila uslovni otpust u velikim razmerama, delimično da podstakne migrante da se prijave za legalne migracione kanale umesto da nezakonito pređu južnu granicu.

Trampova administracija je brzo prekinula te napore, tvrdeći da su zloupotrebili ovlašćenje za uslovni otpust.

U dopisu od 14. februara, visoki zvaničnik američke Službe za državljanstvo i imigraciju (USCIS) Endru Dejvidson, naredio je "administrativnu pauzu" za sve "nerešene zahteve za beneficije" koje su podneli migranti kojima je već dozvoljen boravak u SAD u okviru tri inicijative Bajdenove vlade, uključujući program "Ujedinjavanje za Ukrajinu", koji je uspostavljen da ponudi sigurno utočište onima koji beže od ruske invazije.

Otprilike 240.000 Ukrajinaca stiglo je u SAD u okviru tog procesa pre nego što je predsednik Tramp preuzeo dužnost.

AP/Markus Schreiber, File

 

Drugi obustavljeni program, poznat kao CHNV, omogući je da 530.000 Kubanaca, Haićana, Nikaragvanaca i Venecuelanaca koje sponzorišu američki građani uđu u SAD.

Treći pogođeni program sastoji se od procesa koji su omogućili nekim držaljavnima Kolumbije, Ekvadora, zemalja Centralne Amerike, Haitija i Kube koji imaju američke rođake, dođu u SAD i sačekaju porodičnu zelenu kartu.

Budući da su onima kojima je dozvoljeno da uđu u SAD u okviru ovih programa date samo privremene radne dozvole i zaštitu od deportacije koje obično traju dve godine, mnogi od njih su se prijavili za druge beneficije za imigraciju, rekli su advokati i stručnjaci.

Te beneficije uključuju program poznat kao Privremeni zaštićeni status za migrante iz zemalja pogođenih krizom kao što su Haiti, Ukrajina i Venecuela, azil, koji omogućava onima koji beže od progona da dobiju trajno sigurno utočište u SAD i zelene karte, odnosno stalni boravak.

Prema internoj USCIS direktivi, zvaničnici više neće moći da obrađuju bilo kakve prijave za ove programe ili bilo koju drugu pogodnost ako su zahteve podneli migranti koji su stigli u SAD u skladu sa ciljanom politikom Bajdenove administracije.

U svom dopisu, Dejvidson je naveo da je istragom utvrđeno da postoji "hiljade CHNV aplikacija sa serijskim sponzorima, informacijama o preminulim osobama ili identičnim adresama, kao i da je za neke od tih slučajeva dokazano da su prevara".

"Pauza bi potencijalno mogla biti ukinuta, ali tek kada zvaničnici završe sveobuhvatan pregled i procenu populacije stranaca u zemlji koji su ili su bili uslovno pušteni u Sjedinjene Američke Države prema programima uslovnog otpusta", naveo je Dejvidson.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet