"Lažne vesti se šire šest puta brže od istine": Prompt nedelje o ukidanju "fektčekinga" u kompaniji Meta
Komentari14/01/2025
-21:33
U prvom ovogodišnjem Promptu nedelje gostovala je Valentina Đorđević iz AI kompanije "Things Solver" koja kaže da odluka Mete da ukine "fektčekere" znači da objave na njenim društvenim mrežama više neće prolaziti nikakvo formalno procesuiranje u smislu - da li su istinite ili nisu, već da se to "ostavlja zajednici".
"Dakle, uveli su nešto što se zove "community notes", gde će onda verifikovani članovi društvenih mreža da ostavljaju komentare, reference...", objašnjava na početku razgovora ona.
Upitana da li će u tome učestvovati veštačka inteligencija, Đorđević ističe da to neće biti slučaj, već da će na to uticati samo članovi društvenih mreža.
Govoreći o tome kako je "fektčeking" izgledao pre veštačke inteligencije, naša sagovornica navodi da je "izgledao vrlo tradicionalno", sa "dosta ručnog rada".
"Ljudi su prolazili kroz hiljade i hiljade objava, pronalazili tvrdnje koje su osetljivo karakterisane i od društvene važnosti zapravo, onda su pokušavali da pronađu reference na nekim verodostojnim izvorima, i kada pronađu reference ili ne pronađu, u skladu sa tim određuju da li je neka objava istinita ili nije. Taj proces je, uglavnom, nekad trajao više minuta, više sati ili čak više dana, što je poprilično problematično", dodaje ona, naovdeći da su se lažne vesti širile šest puta brže od istine.
Na koje načine veštačka inteligencija može da pomogne u fektčekingu i čime se sve bavi kompanije "Things Solver", detaljnije pogledajte u videu na početku teksta.
A tema emisije Euronews Centar takođe je bila ukidanje "fektčekera" u kompaniji Meta.
Komentari (0)