Fokus

Rakić za Euronews Srbija: Postoji mogućnost da u januaru bude otvoren Klaster 3

Komentari

Autor: Euronews Srbija

18/12/2024

-

12:49

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Međunarodna krizna grupa objavila je početkom godine izveštaj o deset sukoba koje treba pratiti tokom 2024. godine. A o evrointegracijama Srbije, situaciji na frontu u Ukrajini, ali i krizi na Bliskom Istoku, razgovarali smo sa predsednikom Instituta za promociju vladavine prava Veljkom Rakićem.  

Govoreći o odlaganju otvaranja Klastera 3, Rakić kaže je imao informacije da smo tokom protekle nedelje imali dobre razgovore, te da je trebalo da dođe do otvaranja. 

"Nažalost, nije otvoren Klaster 3. Poslato je neko pismo, ne zna se tačno šta je ideja tog pisma, osim da za sada nismo otvorili i da se u tom pismu traži da taksativno navedemo stvari šta smo uradili na tom planu, na tom putu. Opet neke moje, da kažem, insajderske informacije, da možda postoji mogućnost u januaru da dobijemo ipak otvaranje tog klastera", navodi on.

Upitan zbog čega se ceo proces toliko prolongira, Rakić kaže da u ovom trenutku postoji osam zemalja, među kojima su Letonija, Litvanija, Estonija, Švedska, Finska, Hrvatska, Bugarska i Nemačka, koje ne žele da se to otvori. 

"Za razliku od Mađarske koja je inicijator, koja je zdušno tražila da se to otvori. Ove baltičke tri države imaju razlog taj što mi još uvek, nažalost, nismo uskladili spoljnu politiku sa spoljnom politikom Evropske unije, vezano za uvođenje sankcija Rusiji, oni su osetljivi na rusku agresiju prema Ukrajini, plašeći se da i njih ista sudbina ne zadesi. Nemci, stara priča oko Kosova, nisu zadovoljni kako smo sve i šta smo završili oko Kosova, a Holandija oko vladavine prava. I to vam je to. Znači, više razloga ima zašto oni za sada ne žele da to otvore", objašnjava naš sagovorinik.

Dodaje i da taj klaster nije u velikoj meri povezan sa vladavinom prava.

"Ali vladavina prava, kao što znate, prožima sve druge klastere i traži se, recimo Holandija izuzetno polaže na tome, na vladavini prava i slobodi medija, traži se da se to uskladi i da se to reši. Eto, to bi mogao da bude razlog", ističe on. 

Politička kriza u Nemačkoj "ogromna"

Govoreći o izglasavanju nepoverenja Šolcovoj vladi, Rakić ukazuje da je to bio očekivan potez.

"Prosto je takva situacija, ogromna je politička kriza u Nemačkoj, jedino rešenje je bilo da aktuelni kancelar sada više i ne uđe u tu proceduru vezano za izglasavanje poverenja, odnosno kako je ispalo nepoverenje njegove vlade. Njegova koalicija, po znacima navoda semafor, imala je velike probleme, nije mogao ništa oko budžeta se dogovori sa koalicionim partnerima i epilog je ovo što smo videli u Bundestagu", kaže naš sagovornik. 

Euronews Srbija

 

Navodi i da su Nemci navikli na stabilnost vlade, za razliku od Francuza i Italijana gde se vlade često menjanju.

"Videćemo kako će Nemci da reaguju sad na to, Alternativa za Nemačku (AfD) je u velikom usponu, dosta koristi ovo sve što se dešava, mada je moja procena da će demohrišćani da uzmu vlast i videćemo s kim će onda praviti koaliciju", dodaje on. 

"Ubistvo generala Kirilova neočekivano, Rusija će adekvatno odgovoriti"

Govoreći o ubistvu ruskog generala Igora Kirilova u Moskvi, za šta je Kijev preuzeo odgovornost, Rakić kaže da je ova vest "pomalo iznenađujuća", navodeći da ne sumnja da će Rusiaj

adekvatno da odgovori na ovo ubistvo. 
Ističe i da ovo ubsitv definitivno neće doprineti potencijalnom mirovnom procesu dve zemlje.

Upitan da li bi Tramp mogao da odigra presudnu ulogu po tom pitanju, Rakić kaže da ne sumnja da će novoizabrani predsednik SAD da utiče na to pitanje.

"Najavio je da će pozvati jednog i drugog lidera, prvo kako sam razumeo Putina, a onda i Zelenskog i više mi liči da će više pritisnuti Zelenskog. Juče je bio na Floridi na konferenciji za novinare gde je rekao da Zelenski mora da ima u vidu kolike su žrtve, da ne može sve da dobije, drugo da ove zvanične žrtve koje se pojavljuju nisu tačne, već da ima mnogo više žrtava i da tome treba stati na put, odnosno treba završiti rat. To mi više liči na ovo da se pritisne Zelenski da ostavi te teritorije, odnosno da prepusti te teritorije koje su Rusi osvojili i da se negde ide ka tom miru", objašnjava Rakić.

Ruska federacija je ozbiljna zemlja koja je ozbiljno ušla u ovaj rat, ukazuje on dodajući da rat traje već bez malo tri godine i još uvek se ne nazire kraj.

Upitan, zbog čega se Rusija povukla sa sirijskog fronta, ukoliko pretenduje da bude hegemon, Rakić navodi da ta zemlja ne može sve da postigne, jer je veliki deo snaga koncentrisan na ukrajinskom frontu.

"Taj deo koji je bio tamo, njime su ostale dve baze, jedna vazduhoplovna, druga pomorska. Mislim da će i odatle nešto da se povuče. Mislim da na tom delu sveta i da kažem tog uticaja koji su imali na Bliskom istoku više nije tako. Mislim da su se na neki način povukli, odnosno ostavili Asada bez podrške i mislim da je tu Turska apsolutno preuzela primat", zaključuje on.

Kompletno gostovanje Veljka Rakića možete pogledati u videu na početku teksta. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet