Partija narodne moći (PPP): Odlazak predsednika Juna neizbežan, održan hitan sastanak sa premijerom
Komentari07/12/2024
-08:27
Lider južnokorejske vladajuće Partije narodne moći (PPP), Han Dong Hon, izjavio je danas da je neizbežno da predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol podnese ostavku pre vremena nakon što je izdao javno izvinjenje jer je uveo ratno stanje, a nekoliko sati kasnije ga ukinuo.
"Odlazak Juna je neizbežan", rekao je Han i dodao da predsednik više nije u poziciji da efikasno obavlja svoje dužnosti, preneo je Yonhap.
Hanova izjava usledila je nakon Junovog obraćanja naciji, u kojem je on rekao da će pitanje njegovog mandata biti prepušteno PPP-u, s obzirom na to da je parlament zakazao glasanje o njegovoj smeni zbog proglašenja ratnog stanja.
Han, bivši tužilac i nekadašnji blizak saradnik predsednika, takođe je najavio da će se konsultovati sa premijerom Han Duk Suom o ključnim pitanjima, posebno onima koja se odnose na životni standard građana, kako bi se umanjili potencijalni negativni efekti.
Nakon toga, lider PPP-a je održao hitan sastanak sa premijerom kako bi razmotrili hitna pitanja.
Ukoliko Jun bude suspendovan, premijer Han će preuzeti funkciju vršioca dužnosti predsednika, navodi južnokorejska agencija.
Južnokorejska skupština zakazala je glasanje o opozivu predsednika Juna jer je zbog njegovog uvođenja ratnog stanja izbio politički haos u zemlji.
Glasanje o predlogu opozicije biće održano danas u 17 časova po lokalnom vremenu, ali još uvek nije jasno da li će opozicija, koja ima 192 od 300 mesta u Skupštini, uspeti da obezbedi dvotrećinsku većinu neophodnu za njegovu smenu.
Takođe, Jun se u svom obraćanju naciji javno izvinio zbog panike koju je izazvao proglašenjem ratnog stanja, obećavajući da se takav korak neće ponoviti.
Ukoliko opoziv predsednika bude usvojen, konačnu odluku o smeni predsednika doneće Ustavni sud, čime bi Jun postao drugi predsednik u istoriji Južne Koreje koji je smenjen putem glasanja, nakon Park Geun Hija, 2017. godine.
Skupština će, takođe, glasati o predlogu zakona za osnivanje specijalnog tužilaštva koje bi istraživalo optužbe o korupciji i izbornoj manipulaciji prve dame Kim Keon He, na koji je Jun već tri puta stavio veto.
Da bi zakon bio usvojen, potrebna je dvotrećinska većina.
Takođe, opozicija planira da podnese predlog za opoziv ministra unutrašnjih poslova Li Sang Mina, koji je, prema njihovim tvrdnjama, bio ključni akter u uvođenju ratnog stanja.
Komentari (0)