Južnokorejski ministar odbrane ponudio ostavku, preuzeo odgovornost za previranja
Komentari04/12/2024
-11:00
Ministar odbrane Južne Koreje Kim Jong Hjun izvinio se danas javnosti zbog stvaranja zabrinutosti u vezi sa uvođenjem ratnog stanja i ponudio svoju ostavku.
"Ponudio sam svoju ostavku predsedniku, preuzimajući odgovornost za sva previranja izazvana ratnim stanjem", napisao je on u pisanoj izjavi dostavljenoj južnokorejskim medijima, prenosi Jonhap.
Južnokorejski predsednik Jun Suk-Jeol proglasio je u utorak ratno stanje "da bi iskorenio pro-severnokorejske snage i zaštitio Ustavni poredak", što je izazvalo negodovanje većine poslanika u Skupštini koji su izglasali Rezoluciju kojom se traži ukidanje ratnog stanja.
Kim, koji je navodno predložio proglašenje ratnog stanja Junu, naglasio je da on treba da snosi odgovornost jer su sve trupe koje su počele da sprovode ratno stanje jednostavno sledile njegova naređenja, odnosno mobilisano je oko 280 vojnika koji su obezbeđivali Narodnu skupštinu Južne Koreje.
"Ministarstvo odbrane ovu situaciju shvata veoma ozbiljno i učiniće sve da obezbedi da se odbrambene operacije izvode bez zastoja uz stabilno upravljanja", dodao je Kim.
Njegova ostavka usledila je manje od sat vremena nakon što je glavna opoziciona Demokratska partija DP zatražila njegov opoziv. Po zakonu, predlog za opoziv mora biti stavljen na glasanje između 24 i 72 sata nakon što je predlog podnet na plenarnoj sednici.
Ratno stanje (Martial law) je privremena vladavina vojnih vlasti u vreme vanrednog stanja, koje se uvodi kada se proceni da civilne vlasti nisu u stanju da funkcionišu i tokom njega vojsci se daju dodatna ovlašćenja, a građanima se suspenduju građanska prava, piše BBC.
Poslednji put ratno stanje je proglašeno u Južnoj Koreji 1979. godine, kada je tadašnji dugogodišnji vojni diktator te zemlje Park Čung-hi ubijen tokom državnog udara. Od kada je Južna Koreja postala parlamentarna demokratija - 1987. godine, ratno stanje nije uvođeno.
Komentari (0)