Nisu samo Tramp i Haris: U trci za Belu kuću učestvuje još nekoliko kandidata, Kenedi na listiću iako se povukao
Komentari01/11/2024
-09:06
Manje od nedelju dana do glasanja, prilično je neizvesno ko će biti pobednik predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. Dva glavna kandidata su bivši predsednik, republikanac, Donald Tramp i aktuelna potpredsednica, demokrata, Kamala Haris, ali uprkos tome što je američki sistem dvopartijski, to ne sprečava još neke kandidate da uđu u trku za Belu kuću. Malo je poznato da ih ove godine ima još nekoliko.
Kako piše Euronews, na izborima 2020. godine treće mesto je osvojila kandidatkinja Libertarijanske partije Džo Džorgesen sa osvojenih 1,9 miliona glasova, ili oko 1,2 odsto glasova naroda. Iza nje bio je Haui Hokins iz partije Zelenih sa 0,3 odsto glasova.
Praktično je nemoguće da se bilo koji od kandidata neke treće partije ili nezavisnih približi predsedničkom mandatu ili osvajanju čak jedne jedine države. Niko od njih nije čak ni na glasačkim listićima u svim saveznim državama.
Ipak, u zemlji u kojoj su rezultati važni od države do države, a margine pobede izuzetne male, ovi kandidati mogli bi da budu presudni u tome na koju stranu će prevaliti tas na vagi u ovogodišnjih sedam "kolebljivih" država (swing state).
Libertarijanska partija: Čejs Oliver
Libertarijanska partija obično zauzima treće mesto u predsedničkim trkama, ali sa velikom distancom iza drugoplasiranog. Čejs Oliver je kandidat Libertarijanske partije za ovu godinu.
Bio je demokrata do 2009. godine, radio je u ugostiteljstvu 13 godina pre nego što se pridružio korporativnoj pomorskoj industriji.
Njegov najistaknutiji pohod u politiku bio je tokom veoma spornih izbora za Senat 2022. u Džordžiji. Kao Libertarijanac, Oliver je dobio više od 2 odsto glasova.
Iako je eliminisan, demokratski i republikanski politički protivnici krivili su Olivera da je iznudio drugi krug izbora krađom glasova. On je nakon toga odbio da podrži bilo kog od dva preostala kandidata.
Oliver je takođe otvoreno homoseksualac i pridružio se Libertarijanskoj partiji nakon što je razgovarao sa članovima na paradi ponosa u Atlanti.
Njegova platforma za kampanju uključuje politike koje slabe moć vlade, kao što su deregulacija poslovanja, ukidanje Odeljenja za obrazovanje i pojednostavljenje procesa imigracije.
Mnogi politikolozi veruju da se politika Libertarijanske partije više dopada republikanskim glasačima nego demokratama. Na predstojećim izborima, Oliver bi mogao dobiti podršku ljudi koji bi više glasali za Trampa.
Oliver i njegov kandidat za potpredsednika Majk ter Mat nisu navedeni na glasačkom listiću u svakoj državi, ali on je najbolje zastupljen od bilo kog kandidata koji nije većinska stranka: oni su se kvalifikovali za glasanje u 47 država, samo im nedostaje Ilinois, Njujork i Tenesi - nijedna od njih nije kolebljiva država.
Zelena stranka: Džil Stajn
Uobičajeno četvrto mesto iza Libertarijanaca je Zelena stranka. Njeni lideri tvrde da su progresivniji od demokrata u mnogim oblastima, sa politikama koje daju prioritet zaštiti životne sredine i socijalnoj pravdi.
Zeleni kandidat na ovim izborima je Džil Stajn, koja je pre nego što je postala višegodišnji kandidat bila doktor i profesor medicine na Harvardskoj medicinskoj školi.
Stajn je ranije predstavljala Partiju zelenih kao predsednički kandidat 2012. i 2016. Neki Amerikanci je krive da je pomogla Trampu da pobedi na izborima 2016, pošto je njen ukupan broj glasova u državi Viskonsin bio veći od razlike kojom je Tramp pobedio Hilari Klinton u toj kolebljivoj državi.
Platforma Stajn za 2024. uključuje uobičajenu politiku Zelene stranke, ali takođe naglašava podršku Palestini u trenutnom sukobu sa Izraelom. Stajn je bila glasan kritičar Haris i načina na koji se trenutna administracija odnosila prema ratu.
Zelena stranka je istorijski poricala kritike da njeni kandidati otežavaju demokratama da osvoje ključne države. Umesto toga, njeni lideri tvrde da privlače neangažovane levičarske birače.
"Mislimo da dižemo ljude sa svojih kauča da glasaju za kandidata koji odgovara njihovim vrednostima. Ideja da dve velike stranke imaju pravo na Belu kuću i da bismo mi pokvarili jednu od njihovih kandidatura za nas jednostavno nema smisla", rekao je portparol Stajn za Euronews.
Ipak, Demokrate je optužuju čak i za veze sa Rusijom. Stajn poriče ove tvrdnje, ali je ranije bila fotografisana kako večera sa Vladimirom Putinom i ključnim Trampovim saveznikom Majklom Flinom, koji je dva puta priznao krivicu da je lagao FBI o svojim ruskim kontaktima.
Stajn i njen potpredsednik Bač Ver pojavljuju se na glasačkim listićima u 39 država. Ovo uključuje sve predviđene kolebljive države, osim Nevade.
Nezavisni: Robert Kenedi, Kornel Vest
Pored kandidata trećih stranaka, tu su i nezavisni kandidati koji ne predstavljaju nijednu političku stranku — i u neobičnom preokretu događaja, nezavisni kandidat koji bi bio predstavljen na više državnih listića od bilo kog drugog više nije u trci.
Robert Kenedi Mlađi bio je na oko pet odsto na nacionalnom nivou, pre nego što je odustao od trke u avgustu.
U početku je bilo nejasno iz anketa da li će Kenedi povući više glasova od demokrata ili republikanaca, ali je na kraju odustao i podržao Trampa.
Zatim je pokušao da ukloni svoje ime sa glasačkih listića u nekoliko država, ali pošto je odustao nakon zakonskih rokova za izmene glasačkih listića u nekim državama, Kenedi ostaje na 30 glasačkih listića širom zemlje. Među njima su dve sving države: Viskonsin i Mičigen.
Kenedi je u nedavnom postu na Instagramu pozvao volontere iz njegove kampanje da animiraju Kenedijeve pristalice kako bi glasali za Trampa u ključnim državama.
"Ankete pokazuju da naš pokret ima moć da odluči na ovim izborima", kazao je Kenedi.
Drugi nezavisni kandidat vredan pažnje je Kornel Vest, akademik koji je predavao na univerzitetima u SAD i Francuskoj.
Uporni antiratni levičar, Vest je ranije podržavao Demokratske socijaliste Amerike i demokratskog kandidata za 2016. Bernija Sandersa. Njegova platforma uključuje pravdu za manjine i preraspodelu bogatstva kroz politike kao što su univerzalni osnovni dohodak i nacionalna minimalna plata od 27 dolara (24,90 evra).
Vest i potpredsednica Melina Abdulah su na glasanju u 15 država, među kojima su Severna Karolina i Viskonsin.
Komentari (0)