Fokus

Šta znamo o kompaniji Crowdstrike koja stoji iza globalnog kraha IT sistema

Komentari

Autor: Euronews

20/07/2024

-

10:08

Šta znamo o kompaniji Crowdstrike koja stoji iza globalnog kraha IT sistema
Šta znamo o kompaniji Crowdstrike koja stoji iza globalnog kraha IT sistema - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Kompanija Crowdstrike se suočava sa intenzivnim sumnjama nakon što je priznala da je neispravno ažuriranje softvera izazvalo haos i krah IT sistema na globalnom nivou.

Jučerašnja situacija kada se većina planete suočila sa krahom IT sistema umnogome je podsećala na radnju filma iz 2023. godine "Leave The World Behind". Hiljade letova je prizemljeno, aerodromi su bili u haosu, klijenti nisu mogli da pristupe svojim bankovnim sistemima ili plaćaju robu pomoću kartica, pacijenti nisu mogli da ostvare posete kod lekara, a odložene su čak i mnoge operacije.

Firma za sajber bezbednost Crowdstrike je potom priznala da je uzrok prekida bio "kvar" u ažuriranju Windows softvera, a njen izvršni direktor Džordž Kurc je uveravao da inženjeri kompanije rade na rešavanju problema koji je lociran.

Međutim, šta znamo o kompaniji čiji je softver nehotice bacio svet na kolena?

Čime se bavi Crowdstrike?

Tanjug/AP/Richard Drew

 

Pokrenuta 2012. godine, kompanija za sajber bezbednost tvrdi da nudi kupcima "najnapredniju svetsku platformu zasnovanu na klaudu" za otkrivanje i blokiranje pretnji od hakovanja. Prema podacima sa njene veb stranice, kompanija pruža usluge za 298 kompanija sa liste Fortune500, kao i za vrhunske tehnološke i automobilske kompanije i pružaoce zdravstvenih usluga.

Oni obuhvataju mnoge kompanije pogođene padom sistema u petak, uključujući Microsoft, avio-kompanije kao što su United i American Airlines, KLM, Turkish Airlines, Ryanair i još mnogo drugih.

Šta je izazvalo prekid?

Kurc je u petak izdao saopštenje u kojem priznaje da je prekid bio uzrokovan neispravnim apdejtom za Windows.

"Crowdstrike aktivno radi sa klijentima pogođenim defektom pronađenim u jednom od ažuriranja sadržaja za Windows hostove", rekao je on.

"Mac i Linux hostovi nisu pogođeni. Ovo nije bezbednosni incident niti sajber napad. Problem je identifikovan, izolovan i ispravka je primenjena".

Čini se da je problem u Windows ažuriranju softvera Falcon Sensor koji uzrokuje tzv. plave ekrane smrti (BSOD), poruku o grešci koja se pojavljuje na Windows sistemima kada je aktivnost računara prekinuta i umesto toga se vraća na plavi ekrani.

Tanjug/AP/Haven Daley

 

Kurc se u postu na mreži X pak, nije odmah izvinio u ime kompanije za haos koji je izazvao prekid rad, niti je odgovorio na pitanja o tome zašto update nije prvo testiran pre nego što je pušten u rad širom sveta.

"Gde je izvinjenje korisnicima", glasio je jedan od odgovora.

"Čovek je upravo zaustavio ceo svet i verovatno naneo milionsku štetu, a čak se ni ne izvinjava", glasio je drugi komentar.

Kasnije u petak, Kurc je izdao naknadnu izjavu u kojoj se izvinjava i uverava kupce da su i dalje zaštićeni od sajber napada.

"Razumem ozbiljnost situacije i duboko se izvinjavamo zbog neprijatnosti i smetnji. Radimo sa svim pogođenim klijentima kako bismo osigurali da sistemi bekapovani i da mogu da isporuče usluge na koje klijenti računaju", dodao je Kurc.

Šta će biti sa kompanijom?

profimedia

 

Kompanija se suočava sa ogromnim udarom na cene akcija i prihode, pri čemu je nezvanično trgovanje u petak zbrisalo čak 20 odsto - proceneno na oko 16 milijardi dolara, njene ukupne vrednosti.

Kompanija je nadoknadila neke od svojih gubitaka kasnije u petak kada je berza otvorena, uz pad akcija od 15 odsto, što je ekvivalent 12,5 milijardi dolara u padu vrednosti.

Inženjeri kompanije su rekli da sada postoji novi updejt i da se on primenjuje, ali stručnjaci veruju da bismo se mogli suočiti sa produženim prekidom jer će hiljade klijenata kompanije morati da rade na obnavljanju svih svojih sistema i uređaja.

Komentari (0)

Svet