Eskobar i Lajčak u diplomatskoj ofanzivi: Direktne poruke uoči razgovora sa predstavnicima Beograda i Prištine
Komentari28/01/2022
-13:35
Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak i izaslanik američkog predsednika za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar uskoro će intenzivirati aktivnosti na "oživljavanju dijaloga". Zanimljivo je to što je dolazak dvojice diplomata u region, odnosno u Prištinu i Beograd kako bi pogurali dijalog koji se odigrava pod pokroviteljstvom Evropske unije, najavio Stejt Department.
U toj najavi se kaže da Gabrijel Eskobar i Miroslav Lajčak od 30. januara do 4. februara borave u Briselu, Prištini i Beogradu i da će pokušati da ohrabre lidere Kosova i Srbije da normalizuju odnose upravo kroz dijalog.
Potom je Miroslav Lajčak napisao da se raduje dolasku u region, i da je sigurno da će jedna od centralnih tema biti i glasanje Srba sa Kosova i Metohije na predstojećim izborima u Srbiji.
O tome Tanjug javlja da je ideja Miroslava Lajčaka da se o organizaciji glasanja Srba na KiM razgovara i po mogućstvu dogovori pre izbora predviđenih za početak aprila.
Šta o tome misli Srbija? Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nedavno da je ubeđen da će Srbi sa Kosova glasati 3. aprila i to na teritoriji celog Kosova i Metohije, a ne samo na Severu.
Direktnije poruke Gabrijela Eskobara
Američki posrednik Eskobar bio je mnogo jasniji u porukama od Miroslava Lajčaka. On je u intervjuu listu Reporteri rekao da status kvo nije dobar za Kosovo i da je cilj da se na kraju postigne sveobuhvatni sporazum na čijem kraju bi bilo međusobno priznanje.
On je uputio i nekoliko poruka kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju. Rekao je da se Kosovo obavezalo da će formirati Zajednicu srpskih opština i da ta zajednica ne zadire u suverenitet Kosova. Pozvao je vladu Aljbina Kurtija da sprovede odluku suda iz 2016. i 24 hektara zemlje upiše u vlasništvo manastira Visoki Dečani.
U vezi sa izborima, rekao je da je važno da Srbi glasaju na tim izborima 3. aprila i da to glasanje ne utiče na suverenitet Kosova.
U priprema za ovaj dolazak, Lajčak je već razgovarao sa glavnim kosovskim pregovaračem Besnikom Besljimijem. Rekao je da je razgovor bio posvećen pripremi nastavka dijaloga.
Dijalog je poslednji put završen još u julu prošle godine, još nema naznaka novog sastanka Aljbina Kurtija i Aleksandra Vučića.
Od kada je glasanje Srba sa Kosova i Metohije predmet debate?
Podsetimo, da bi glasali na referendumu održanom 16. januara, Srbi sa Kosova i Metohije morali su da pređu administrativnu liniju i svoj glas daju u nekom od gradova centralne Srbije. Da li će to biti slučaj i 3. aprila kada se održavaju predsednički i parlamentarni izbori, zasad je još neizvesno, ali iz Prištine ne stižu optimistični signali.
Glasanje u južnoj srpskoj pokrajini na referendumu o promenama Ustava Srbije nije bilo moguće. Birači su, naime, mogli da glasaju u prostorijama Kancelarije za vezu u Prištini ili poštom, a ako su to želeli lično da urade morali su da otputuju u neki od gradova u centralnoj Srbiji u kojima je to bilo omogućeno - Kuršumliju, Rašku, Novi Pazar i Vranje.
Čim je ovo glasanje završeno, postalo je jasno i da pred aprilske izbore predstoji borba oštrom retorikom između dve strane. I dok iz Beograda navode da će nastaviti da rade na tome da se ti izbori na Kosovu i održe, u Prištini su izričiti kada kažu da "na teritoriji Kosova više neće biti izbora bilo koje druge države".
Srpski zvaničnici, ministar spoljnih poslova Nikola Selaković i direktor kancelarije za KiM Petar Petković, razgovarali su sa šefom Misije OEBS na KiM Majklom Davenportom i izrazili nadu da će Srbima na KiM biti omogućeno ono što nije 16. januara. Ipak, prema rečima analitičara, iako veruju da će biti pojačane aktivnosti međunarodnih predstavnika, njihov pritisak "očigledno nije dovoljno jak".
Komentari (0)