Politika

Ferguson o jedinicama Crvene armije koje su oslobodile Beograd: Izvrtanjem činjenica ne možemo da gradimo budućnost

Komentari

Autor: Tanjug

03/11/2024

-

16:16

Ferguson o jedinicama Crvene armije koje su oslobodile Beograd: Izvrtanjem činjenica ne možemo da gradimo budućnost
Ferguson o jedinicama Crvene armije koje su oslobodile Beograd: Izvrtanjem činjenica ne možemo da gradimo budućnost - Copyright gov.uk

veličina teksta

Aa Aa

Ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson objavio je post na blogu britanskog Ministarstva spoljnih poslova, u kom se, između ostalog navodi da je prilikom oslobađanja Beograda "među jedinicama Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije prema procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca".

Ferguson je u blogu pod nazivom "Oslobođenje Beograda" napisao da su se 20. oktobra 1944. godine. jugoslovenski partizani i vojnici sovjetske Crvene armije probili u Beograd, oslobađajući grad od nemačkih snaga koje su ga držale pod okupacijom od aprila 1941.

Kako je dodao, oslobođenje Beograda bilo je kulminacija višegodišnjeg gerilskog ratovanja na celoj teritoriji Jugoslavije.

"Niz ofanzivnih operacija partizana tokom meseci koji su prethodili bile su podstaknute činjenicom da je Bugarska promenila stranu i objavila rat Nemačkoj 1944. Bugarski vojnici pridružili su se jugoslovenskim partizanima u ometanju nemačkih linija komunikacije, dok su jedinice Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije, među kojima je po procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca, navalile sa istoka", naveo je Ferguson.

Između ostalog je naveo da je Josip Broz Tito koordinirao svoje operacije sa Saveznicima na oba krila i da je sa Vinstonom Čerčilom u Napulju dogovorio podršku koja će partizanima biti neophodna za završnu fazu ratnih operacija.

Prema njegovim rečima, cilj je bio da odseku i poraze nemačke snage u Jugoslaviji, sprečavajući njihovo povlačenje gde bi ojačali odbranu same Nemačke.

Tito je, kaže, potom tajno odleteo u Sovjetski Savez da koordinira poteze sa Josifom Staljinom.

On je dalje naveo da su od kraja 1943. godine pa nadalje, Saveznici su počeli da šalju Titu oružje u količinama daleko većim od onih koje su isporučivane bilo kom drugom pokretu otpora u Evropi itd.

Ferguson je, između ostalog, zaključio da je priča o Drugom svetskom ratu i ulozi Britanije u njemu i danas predmet diskusija u Srbiji.

Tanjug/Strahinja Aćimović

 

"Rat je na prostoru Jugoslavije bio složen, konfuzan, brutalan i izazvao je podele. I dok ovih dana obeležavamo 80 godina od oslobođenja Beograda, gorčina traje i oblikuje politiku Srbije i regiona Zapadnog Balkana do današnjih dana", naveo je Ferguson.

Kako je dodao povodom obeležavanja 80. godišnjice oslobođenja Beograda, možda je izazov da se fokusiramo ne na ono što nas deli, već na ono oko čega možemo da se složimo.

"Poraz nacističkih okupatora u Jugoslaviji bio je od neprocenjive važnosti. Ne samo da je stavljena tačka na sistematsko ubijanje Srba, Jevreja i Roma u logorima smrti poput Starog sajmišta, već je to bio i ključni korak ka potpunoj pobedi Saveznika u Evropi. Oslobođenje Beograda rezultat je nebrojenih priča o ličnoj hrabrosti i požrtvovanju", rekao je on.

Ferguson je kazao da taj primer pokazuje šta se može postići "kada smo spremni da radimo zajedno". "Nadajmo se da, iz boljeg razumevanja prošlosti, možemo ponovo da se posvetimo izgradnji pozitivnijih odnosa, koji su okrenuti budućnosti", rekao je Ferguson.

Ambasada Rusije Fergusonu: Izvrtanjem činjenica ne možemo da gradimo bolju budućnost

 Ambasada Rusije u Beogradu poručila je povodom teksta o 80 godina oslobođenja Beograda amabsadoru Velike Britanije u Srbiji Edvardu Fergusonu i njemu sličnima da se "više nikada ne upuštaju u zlonamerno izvrtanje događaja iz prošlosti, uzroka, rezultata i lekcija iz Drugog svetskog rata".

"Samo u tom slučaju biće lakše graditi pravednu i svetlu budućnost za našu decu i unuke, kojoj, hteli bismo da verujemo, svi težimo", navela je ambsada Rusije povodom teksta Fergusona objavljenog na blogu britanskog Ministarstva spoljnih, a u kom se, između ostalog navodi da je "među jedinicama Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije prema procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca".

Iz ambasade ocenjuju da je taj pokušaj menjanja činjenica i pripisivanja glavne ugloge Ukrajnicima za sprovođenje Beogradske strateške ofanzive patetičan.

"Patetično izgleda pokušaj da se jednom od naroda bivšeg SSSR-a – Ukrajincima, koje zapadnjaci sada cinično koriste kao samodestruktivni instrument 'nanošenja strateškog poraza Rusiji' – pripiše glavna uloga u sprovođenju Beogradske strateške ofanzivne operacije", naveli su iz ambasade.

Ambasada je kao neverovatno ocenila sa kakvim je "entuzijazmom", britanski ambasador u Srbiji Edvard Ferguson preuzeo vrlo sumnjivu misiju: da se u svojstvu zastupnika aktuelnih beskrupuloznih ideja "kolektivnog Zapada" obrati srpskim čitaocima na temu 80. godišnjice oslobođenja Beograda od nacista.

Ocenili su da Fergusonov pokušaj da s jedne strane, baci senku na podvige Crvene Armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije a s druge, da veštački "podigne" doprinos Londona čišćenju srpske zemlje od nacista "blago govoreći", baš nije uspeo dobro.

Ambasada ocenjuje da inače ovde nisu bitne, kako kaže, infantilne spekulacije oko toga da je borbene zadatke u Srbiji vršio Treći Ukrajinski front (koji se do 1943. godine, da budemo korektni, zvao Jugozapadni i Južni), već nedeljivost Crvene Armije po osnovu nacionalnoj pripadnosti i jedinstveno opredeljenje predstavnika svih etničkih grupa koji se rame uz rame borili u njenim redovima da jednom i zauvek slome fašizam i njegovu ideologiju mržnje.

"Koliko su sitničave indicije koje je Ferguson pronašao u arhivskim zapisima jednog od britanskih oficira o navodnoj neorganizovanosti sovjetske vojne intendantske službe, nedostacima u oružju i uniformi jugoslovenskih partizana, govori to što istovremeno, ni pola reči nije rečeno o hiljadama civila koji su stradali u američko-britanskom tepih-bombardovanju Beograda i drugih srpskih gradova 1944. godine, što je u vojnom pogledu bilo apsolutno bez ikakve koristi", navela je ambasada.

Ocenjuju da je reč i o neverovatnoj selektivnosti uz, izgleda, potpuno odsustvo osećanja krivice kod autora za ono što su njegovi sunarodnici uradili pre 80 godina.

Ruska ambasada podseća britanskog ambasadora Fergusona da je među uništenim objektima bilo, kao i tokom agresije NATO-a na Jugoslaviju 1999. godine, porodilište u glavnom gradu.

Naglašavaju i da se ​​britanski ambasador odazvao pozivu Ministarstva spoljnih poslova Srbije na svečanu akademiju u Narodnom pozorištu, mogao bi da se uveri da se ruska strana ne ponaša kao zapadnjaci i da se pažljivo odnosi prema istorijskim činjenicama.

Podsećaju da je predsednik Državne Dume Petar Tolstoj u govoru između ostalog istakao da nikada nisu delili pobedu na svoju i tuđu.

"Uvek ćemo visoko ceniti pomoć naših saveznika u antihitlerovskoj koaliciji i učesnika pokreta otpora. Odajemo počast svima koji su se borili protiv nacizma na frontovima Drugog svetskog rata", navela je ambasada i naglasila da će se Rusija upravo tako i dalje odnositi prema nasleđu tih slavnih dana.

Komentari (0)

Srbija