Politika

Reforma pravosudnog sistema, korupcija, sloboda izražvanja: Savet EU sutra razmatra godišnji zaključak o Srbiji

Komentari

Autor: Tanjug

13/12/2021

-

16:38

Reforma pravosudnog sistema, korupcija, sloboda izražvanja: Savet EU sutra razmatra godišnji zaključak o Srbiji
Reforma pravosudnog sistema, korupcija, sloboda izražvanja: Savet EU sutra razmatra godišnji zaključak o Srbiji - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Savet EU ( GAC), ministri zaduženi za opšte poslove na sutrašnjem sastanku u Briselu trebalo bi da razmotre godišnje zaključke o zemljama u procesu pristupanja EU, uključujući i zaključke o Srbiji.

Iako u Savetu EU navode da je "cilj da se zaključi o Srbiji, BiH, Albaniji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Turskoj i Kosovu sutra usvoje", diplomatski izvori Tanjuga upozoravaju da saglasnost svih zemalja članica oko celog teksta zaključaka još nema i da je moguće da ni ove godine oni ne budu usvojeni na nivou Saveta EU.

Diplomatski izvori Tanjuga u Briselu navode da se zemlje članice još spore oko zahteva koje Bugarska ima prema tekstu zaključaka koji se odnose na Severnu Makedoniju, ali da konsenzusa nema ni po pitanju BiH i Turske.

Nacrt zaključaka o Srbiji, u koji je Tanjug imao uvid, nije sporan za EU 27, a njime se pozdravlja "ukupan napredak" koji je zemlja napravila u procesu pregovora o pristupanju.

Ponavlja se da su napredak u oblasti vladavine prava i fundamentalnih prava kao i u procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine "odlučujući" za ukupnu brzinu pristupnih pregovora Srbije sa EU.

Promocija EU vrednosti

Vlasti u Srbije se pozivaju da se "čvrsto posvete promociji EU vrednosti" uz ocenu da EU integracije nastavljaju da budu strateški cilj Vlade u Beogradu.

"Savet primećuje napredak koji je Srbija napravila u pojedinim oblastima vladavine prava, ali i ukupan ograničeni napredak i kašnjenja u drugim oblastima. Savet EU ohrabruje Srbiju da nastavi da pokazuje političku volju kako bi dalje ubrzala reforme i isporučila konkretne rezultate u fundamentalnim oblastima", navodi se u tekstu zaključaka u koje je Tanjug imao uvid.

Posebna pažnja srpskim vlastima se skreće na efikasnost i reformu pravosudnog sistema u zemlji, na borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i na "ograničen napredak" u oblasti slobode izražavanja.

Saveta EU pozdravlja opredeljenost Srbije da aktivno radi na promociji regionalne saradnje i jačanja dopbrosusedskih odnosa.

Dijalog Beograda i Prištine

Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, Savet EU poziva Srbiju da se u "dobroj volji i duhu kompromisa" angažuje na postizanju sveobuhvatnog pravnoobavezujućeg sporazuma, a poziva se i na primenu svih do sada postignutih sporazuma u dijalogu.

"Obe strane treba da izbegavaju akcije koje podrivaju stabilnost i retoriku koja ne doprinosi dijalogu", navodi se u nacrtu zaključaka Saveta EU.

Savet EU "pozitivno ocenjuje" nastavak napretka u razvoju tržištne ekonomije u Srbiji kao i ekonomske mere koje je država preduzela u cilju ublažavanja posledica pandemije Kovid-19.

Pozdravljaju se i napori Srbije u ispunjavanju merila za otvaranje klastera 3 koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast.

Srbija se i ovoga puta poziva da pojača napore kada je reč o usklađivanju sa EU zajednickom spoljnom i bezbednosnom politikom, a pozdravlja se kontinuirano učešće zemlje u EU misijama i operacijama.

Savet EU poziva Srbiju i da se ukladi i sa zajedničkom EU viznom politikom.

Komentari (0)

Srbija