Priština u institucionalnom vakuumu: Skupština ponovo prekinuta, opozicija traži ostavke
Komentari17/04/2025
-15:01
Konstitutivna sednica skupštine tzv. države Kosovo danas je ponovo prekinuta i to samo pola sata nakon početka. Za 19. april, u subotu zakazan je njen nastavak. Sednica je prekinuta nakon što su poslanici opozicionog Demokratskog saveza Kosova (DSK) napustili konsultacije o nastavku sednice, koje je sazvao predsedavajući.
DSK je saopštio da predsedavajući sednice nema mandat da saziva takve konsultacije.
Eugen Cakoli iz Kosovskog demokratskog instituta izjavio je za Euronews Srbija da je po drugi put došlo do prekida konstitutivne sednice skupštine samoproglašenog Kosova, ocenjujući da je razlog tome kršenje skupštinskog poslovnika.
"Predsedavajući se nije pridržavao poslovnika. Nije bilo dovoljnog broja prisutnih poslanika, a sednica je suspendovana bez jasnog razloga", rekao je Cakoli.
On je dodao da za sazivanje savetodavnih sastanaka među predstavnicima nije potreban formalni konsenzus, osim ukoliko ponovo ne dođe do neuspeha u radu skupštine.
"Zakon je jasan. Trebalo bi da formalno podnesu ostavku pre nego što nastave i preduzmu bilo koje druge korake“, naglasio je Cakoli.
Podsetimo, ovo je drugi put da se konstitutivna sednica skupštine samoproglašenog Kosova prekida. Sednica je prvi put prekinuta 15. aprila, pošto nije usvojen izveštaj komisije za verifikaciju mandata poslanika.
Protiv izveštaja tada su glasali poslanici Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza Kosova i Alijanse za budućnost Kosova, navodeći da nije blagovremeno distribuirana dokumentacija u vezi sa ostavkom premijera i ministara koji su izabrani za poslanike i da premijer privremenih institucija Aljbin Kurti i ministri koji su izabrani za poslanike pokušavaju da budu i na izvršnim i na zakonodavnim funkcijama.
Kurti je u međuvremenu podneo ostavku na mesto premijera privremenih prištinskih institucija kako bi mogao da položi zakletvu kao poslanik.
Na konstitutivnoj sednici treba da budu izabrani predsednik i pet potpredsednika skupštine. Prema konačnim rezultatima izbora održanih 9. februara, Samoopredeljenje je osvojilo 48 mandata, a najjača srpska stranka u pokrajini, Srpska lista devet mandata od 10 predviđenih za Srbe. Posle Samoopredeljenja, na drugom mestu je Demokratska partija Kosova sa 24 mandata, a slede Demokratski savez Kosova sa 20 mandata i koalicija okupljena oko Alijanse za budućnost Kosova sa 8 mandata.
Parlament samoproglašenog Kosova ima 120 poslaničkih mesta, od čega nevećinske zajednice imaju 20 mandata, a Srbima je zagarantovano 10 mandata. Srpska lista je osvojila devet od 10 mandata predviđenih za Srbe, a jedan mandat osvojila je stranka Za slobodu, pravdu i opstanak. Srpska lista više puta je istakla da je oštećena za jedan mandat i da je partija Za slobodu, pravdu i opstanak dobila mandat zahvaljujući glasovima albanskih birača.
Milenković upozorava na duboku političku blokadu
Marko Milenković iz Nove društvene inicijative izjavio je da se samoproglašeno Kosovo trenutno nalazi u ozbiljnom institucionalnom vakuumu, koji će biti teško prevazići, zbog dubokih političkih podela i nepostojanja konstruktivnog dogovora između vlasti i opozicije.
"Na neki način smo već u nekom institucionalnom vakuumu u smislu da imamo pozicije koje će biti veoma teško da se promene ili da se prevaziđe ovo stanje u kom se trenutno nalazimo. Dakle, u ovom trenutku nije izvesno šta će se dešavati u narednom periodu", rekao je Milenković.
On je objasnio da sa jedne strane premijer Aljbin Kurti pokušava da pokrene procedure za uspostavljanje Skupštine, dok sa druge strane opozicija odbija da verifikuje izveštaj komisije za verifikaciju mandata, tražeći ostavke premijera ili članova vlade.
"Tako da u ovom trenutku imamo taj stav opozicije i čini se da posle današnje druge sednice, kao i posle odvođenja poslanika koji su imali političke lidere, deluje da se nismo pomerili sa mrtve tačke i da nećemo imati nikakvo pozitivno rešenje", rekao je on.
Milenković dodaje da su prethodnih dana optužbe stizale sa svih strana.
"Videli smo optužbe i od strane opozicije prema Samoopredeljenju, ali i Samoopredeljenja prema opoziciji, kriveći jedne i druge za ovu situaciju, optužujući bez nekog konstruktivnog političkog dogovora. U ovom trenutku mislim da ne možemo prevazići ovu situaciju i na neki način institucionalni vakum", naveo je on.
Na pitanje o ulozi srpske zajednice u ovom trenutku u parlamentu tzv. države Kosovo, Milenković je istakao da Srpska lista i ostali manjinski predstavnici imaju ključnu ulogu u konstituisanju skupštine i potencijalnom formiranju nove vlade.
"Pa da, mi ovog puta imamo dakle Srpsku listu koja ima devet mandata, osvojenih poslaničkih mandata i jedan mandat od strane Nenada Rašića. To su predstavnici iz srpske zajednice. Takođe imamo i druge manjinske predstavnike i čini se da oni igraju veoma važnu ulogu kako u konstituisanju skupštine tako i nakon toga u potencijalnom kreiranju nove vlade“, naveo je Milenković.
Govoreći o stavovima političkih aktera, on je dodao:
"Stav Srpske liste je da ne žele da podrže vladu Aljbina Kurtija. To smo juče videli u jednom od saopštenja Srpske liste gde su se jasno izrazili po tom pitanju da neće glasati za bilo šta što podržava novu vladu Aljbina Kurtija".
S druge strane, ni Kurti ne pokazuje spremnost za saradnju sa Srpskom listom, smatra Milenković.
"Samo Samoopredeljenje, Aljbin Kurti je rezervisan po pitanju saradnje sa Srpskom listom i kroz samu političku kampanju i pre izbora i za vreme izbora je negde kreirao taj loš narativ o Srpskoj listi i negde je odbacio, po mom mišljenju, mogućnost da sarađuje sa Srpskom listom u narednom periodu", doda je.
Na kraju, Milenković podseća da je i u prethodnim sazivima vlasti srpska zajednica imala odlučujuću ulogu.
"Ovog puta čini se da će Srpska lista biti uzdržana od formiranja te vlasti, formiranja zapravo institucija u ovom trenutku od strane Samoopredeljenja. Ali imamo i druge predstavnike nemanjinskih zajednica koji su bili u Kurtijevoj prethodnoj vladi i koji će, čini se, imati pozicije i u novoj vladi. A svakako je pitanje, ukoliko se ta vlada ravno formira, ali pitanje je i kako će se pozicionirati određene opozicione stranke“, zaključio je Milenković.
Komentari (0)