Macut: Srbija pokazala održivost zdravstvenog sistema, nastavićemo u tom smeru
Komentari
16/04/2025
-17:34
Premijer Đuro Macut izjavio je danas da je Srbija pokazala održivost zdravstvenog sistema u prethodnim godinama, da se radilo na izgradnji bolnica i zdravstvenih ustanova i da će se u tom smeru nastaviti i u budućnosti.
Macut je, u svom završnom izlaganju pre početka glasanja u Skupštini Srbije, istakao da je ideja da dođe na mesto mandatara zasnovana na tome da se unese neki novi duh, "zaleče" odnosi i da se smanje razlike u društvu.
Podsetio je na predsednika vlade 1945. godine, doktora Blagoja Neškovića, koji je bio prvi predsednik vlade posle Drugog svetskog rata, a koji je, kako kaže, doprineo obnovi zemlje.
"U to vreme je potpuno jasno bilo da je zemlja razorena enormno i da je dolazak nekoga ko je bio lekar u to vreme verovatno imao odraza da se saniraju neke stvari, između ostalog, a u to vreme je Medicinski fakultet, konkretno u Beogradu, bio gotovo razoren. Doktor Nešković je tada, pored toga što je bio predsednik Vlade Srbije, uspeo da organizuje i u velikoj meri da vrati Medicinski fakultet u Beogradu, to podrazumeva i mnoge druge institucije, i tada je on bio zapravo obnovitelj", rekao je Macut.
Podsetio je da je Nešković, po prestanku svog mandata, nastavio da radi i osnovao Institut za onkologiju, što je bio temelj sadašnjeg Instituta za onkologiju.
"Ako se sad vratimo na period koji je nas ovde zadesio, ja bih rekao da je ideja da ja dođem ovde, verovatno i da pokušam da nekako pomirim strane ili da unesem neki novi duh, upravo ideja da zalečimo neke naše odnose i da pokušamo da otvorimo neka nova polja razumevanja i razgovora", rekao je Macut.
Govoreći o sektoru obrazovanja u Srbiji, on je ocenio da je taj sektor veoma ugrožen i da bi možda situaciju mogao da reši neko ko je van politike.
"Ja stvarno nisam član partije i nisam organizovao bilo kakve proteste ispred ove zgrade i nemam stvarno veze sa tim", naglasio je on.
Kada je reč o zdravstvu, Macut je napomenuo da je prilikom izlaganja ekspozea pokrenuo pitanja lista čekanja.
Ocenio je da je pravljenje lista čekanja u Srbiji pozitivan korak i da je dao rezultate.
"Mislim da su liste čekanja jedan pozitivan korak koji se desio u Srbiji, s obzirom na to da imamo u vidu da samo u Hrvatskoj, a pre svega u Sloveniji, na pregled jednog endokrinologa se čeka dve godine. Na vanredni ili hitan pregled se čeka tri do četiri meseca. Ako ovde imamo da za mesec dana možete dobiti mišljenje subspecijaliste, mislim da smo ipak nešto uradili u proteklom periodu", naveo je Macut.
Pedja Vučković
Dodao je da je Ministarstvo za zdravlje pod vođstvom ministra Zlatibvora Lončara igralo veliku ulogu u tom projektu.
Mandatar je napomenuo i da je Srbija pokazala funkcionalan i održiv zdravstveni sistem u vreme pandemije, za razliku od pojedinih zemalja u Evropi.
"Navešću samo primer Grčke, da je postojalo apsolutno bezglavlje i vanredno stanje gde se nije moglo bilo šta uraditi u zdravstvenom sistemu i bilo je mnogo više žrtava korone. Znači imamo neke paralele koje mislim da su jako bitne i da mi nastavljamo tim putem", primećuje Macut.
On se osvrnuo i na situaciju u Srbiji kada je reč o onkološkim pacijentima i poručio da su ti pacijenti zbrinuti.
"Ne možemo da kažemo da nisu. Lično vodim jedan konzilijum na klinici koji je jedinstven u Srbiji za oblast kojom se bavim i mnogi čak i ovde prisutni poslanici su imali prilike da sarađuju indirektno sa mnom, dovodeći svoje bliže rođake ili rodbinu na takve konzilijume. Znači, mi funkcionišemo. Ja nisam onkolog, da se razumemo, ali struktura naših ustanova je takva da mi moramo pokrivati razne aspekte u medicini. Znači, onkološki pacijenti jesu zbrinuti", rekao je Macut.
On je napomenuo da je svestan da je Institut za onkologiju izuzetno opterećen, ali i da njegove kolege lekari daju sve od sebe da pacijenti dobiju odgovarajuću negu.
Istakao je da se stvari u onkologiji rešavaju i da se praktično bolesti prevode u hronične, kao što su bolesti poput, karcinoma dojke.
Komentari (0)