Blažić za Euronews Srbija: Najveći gubitnik protesta je politička opozicija, incidentima pokušavaju da se vrate u život
Komentari07/03/2025
-16:55

U današnjem pregledu dnevne štampe, naslovi ukazuju na napetu atmosferu i značajne događaje koji oblikuju javnu scenu, a odnos ka trenutno nestabilnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, odnosno Republici Srpskoj, zauzima značajan prostor, s obzirom na zakone koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a koji praktično onemogućavaju rad i ukidaju nadležnosti organa BiH na teritoriji Srpske.
U Pionirskom parku, ispred zgrade Predsedništva Srbije, grupa studenata koji se zalažu za kraj obustave nastavnog procesa i povratak u učionice i amfiteatre podigla je šatore i namereva da ostane tu dok se ne ispuni njihovih pet zahteva, koje su podneli nadležnim institucijama.
Takođe, politička nestabilnost u zemlji je produžena i nakon što je u Narodnoj skupštini Srbije došlo do incidenta kada su poslanici opozicije uz upotrebu dimnih bombi, biber spreja i protivpožarnog aparata, uz nagurivanje sa poslanicima vlasti, pokušali da onemoguće zasedanje Skupštine, kojom prilikom su povređene tri poslanice, od kojih je Jasmina Obradović doživela moždani udar, a Sonji Ilić, koja je u osmom mesecu trudnoće je pozlilo.
Do novih sukoba i pokušaja prekida sednice došlo je ovoga puta u Skupštini grada Beograda, a tom prilikom ispred zgrade Skupštine grada je fizičko napadnuto obezbeđenje od strane pristalica opozicije, kao i novinarka Informera Branka Lazić.
O svim aktuelnim temama u zemlji za Euronews Srbija je govorio analitičar Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost.
"Nasilje u Skupštini nema nikakve veze sa zahtevima studenata"
Pitanja koje se postavljaju kada se govori o incidentima u Skupštini Srbije i Skupštini grada Beograda su da li je Skupština mesto za takve scene i kako nas prezentuju odbornici koje smo mi izabrali.
"Nažalost, videli smo i kada je bilo samo polaganje zakletve za novi saziv Skupštine, kada su opozicioni poslanici taj čin učinili u hodnicima, a ne u samoj sali Narodne skupštine, oni su donekle i najavili da će sabotirati ili bojkotovati rad najvišeg zakonodavnog tela u našoj državi, ali da smo baš očekivali ovakve scene nasilja, kakve smo do sad imali priliku da gledamo u pokrajinskom parlamentu u Prištini, ja to nisam očekivao", kaže Blažić i dodaje:
"Svakako da tome nije mesto u Narodnoj skupštini i to je sad neki novi stepen nasilja koji smo mogli da gledamo. Jedno je kada vi imate pištaljke, vuvuzele, transparente, a već kada se unesu pirotehnička sredstva i određene narodne poslanice budu teže povređene, budu hospitalizovane i to jedna trudna narodna poslanica i jedna starija žena, to je svakako nešto što zabrinjava i što je opet refleksija opozicije", primećuje on.
Tanjug/Vladimir Sporčić
Blažić ipak stiče i to da je upravo politička opozicija najveći gubitnik u protestima u Srbiji, ali i zbog scena koje su viđene prethodnih dana.
"Da budem jasan, to nasilje u Skupštini nema nikakve veze sa studentskim zahtevima i ovim što mi gledamo u našoj državi protekla tri meseca, studentske blokade, zahtevi i ostalo. I oni se ograđuju od toga što se desilo u Narodnoj skupštini i ovoga što je bilo ispred Skupštine grada. I sad postavlja se pitanje zašto je to tako. Mi ovde možemo da diskutujemo da li je vlast gubitnik ovih protesta koji se dešavaju i šta će se do kraja desiti posle studentskih protesta, ali ono što je sada jasno je da je najveći i definitivni gubitnik upravo opozicija", kaže on i nastavlja:
"Vidimo da su se studenti, kad god bi neko pokušao njihovu politizaciju, ograđivali od toga, kao što se ograđuju od ovog nasilja i opozicija više ne zna kako njih dalje da izmanipuliše politički i pokušavaju da preuzmu glavnu ulogu u ovoj dosadašnjoj dinamici koja se dešavala. Njima to ne polazi za rukom i oni zato posežu za ovim nasiljem koje imamo priliku da vidimo", smatra Blažić.
"Incidenti u skupštini pogonsko gorivo u pokušaju da se protestima da novi zamah"
On smatra i da su pojedini opozicioni lideri vukli poteze u smeru jačanja ličnog rejtinga, koji nemaju veze sa trenutnim stanjem u zemlju.
"Tu imamo seriju koraka na koje ja nemam logično objašnjenje. Kao što je deo opozicije predvođene Milošem Jovanovićem blokirao gradilište EXPO. Ja sad vas pitam, kakve to veze ima s trenutnom političkom situacijom u Srbiji, studentskim zahtevima, bilo čim? Apsolutno nikakve. Druga stvar, EXPO u ovom momentu, kada pogledamo koje su sve države prihvatile učešće, koliki novac je do sada samo uložen, čak i neko ko je ljuti protivnik tog projekta i učešća Srbije u tako nečemu, je svestan da to više ne može da se zaustavi", kaže Blažić i dodaje:
"I sad, kako da vi nađete logično mišljenje u ponašanju opozicije, kada pričamo o tome ili o ovom nasilju. Oni su u panici, oni su svesni da im trenutna politička situacija nikako ne odgovara i oni vide nasilje kao metod da se opet vrate u politički život, da dobiju veštačko disanje, da bi dalje mogli da nastave svoj rad i da budu vidljivi i u medijskom prostoru, ali i generalno na političkoj sceni", kaže on.
Tanjug/Vladimir Sporčić
Predsednica Skupština Ana Brnabić je poručila da je ovo poziv na obojenu revoluciju i osudila je nasilje i pozvala nadležne da reaguju posle jučerašnjih incidenata koji su se dogodili ispred Skupštine grada Beograda u kojima su učestvovali aktivisti i pristalice opozicionih partija.
"Ja to vidim kao pokušaj da se dobije dodatno pogonsko gorivo, da se nastavi sa protestima i sa svim što smo imali priliku ranije da gledamo u našoj državi. Sami studentski protesti ili protesti koje organizuje opozicija, sad već postaje nejasno ko je organizator kojih protesta, pogotovo u manjim mestima. Da generalizujemo, da li se radilo o jednim ili o drugima vidi se i zamor, a i određeni studenti misle da su zahtevi ispunjeni. Onda veliki deo studenata više nije spreman da žrtvuje svoje studije, želi da se vrati da studira. Svi ti faktori dovode do toga da se ova cela priča polako privodi kraju", kaže on i dodaje:
"I tu onda oni vide dalji produžetak svojih protesta, da dođe do nekog incidenta, kao što smo imali ranije priliku da vidimo delo neodgovornih pojedinaca i u Novom Sadu, kada je jedna studentkinja povređena, pa je premijer morao da podnese ostavku. kao i gradonačelnik, što je dalo dodatno pogonsko gorivo za proteste. I oni sada pokušavaju da izazovu incidente, ne bi li neko bio povređen. Oni to eksploatišu, a ja se bojim da je ovo sve uvertira za taj petnaesti mart", kaže Blažić.
Gostovanje Marka Blažića u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)