Antonijević za Euronews: Nadam se da neće biti opstrukcija u skupštini, interes Srbije da se stvari vrate u institucije
Komentari24/02/2025
-14:39
Sednica Skupštine Srbije zakazana je za 4. mart, a na dnevnom redu naći će se izmene Zakona o visokom obrazovanju. Očekuje se da će tokom sednice biti prihvaćena ostavka premijera Miloša Vučevića, čime će početi da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade. Govoreći o najavljenoj sednici, pravnik Milan Antonijević rekao je za Euronews Srbija da veruje da će biti opstrukcija.
"To su neke političke odluke o kojima teško danas možete raspravljati. Videlo se da je bilo i blokade parlamenta, bilo je i bojkota, bilo je i različitih situacija u kojima ta sednica ne može da se održi na jedan pristojan i jednostavan način. Da li će to sada tako biti, s obzirom da se glasalo ipak i o zahtevu samih studenata, ili će biti nekih opstrukcija, nadam se da neće. Nadam se da će zaista i predsednica skupštine moći da održi jednu sednicu bez ometanja, da će svi shvatiti da je interes Srbije da se mnoge stvari vrate u institucije, da se vrate i u našu Narodnu skupštinu, jer je po podeli vlasti jedna od najznačajnijih institucija. Ako želite samo razvlačenje krize, onda se taj dijalog može vršiti na nekim drugim mestima, ali ako želite zaista da rešavate pitanja, menjate zakone, da izlazite u susret i studentima i onima koji su podnosili određene zahteve, onda se to mora vratiti i dešavati u institucijama", rekao je on.
Govoreći o hapšenjima koja se događaju u Srbiji proteklih dana i o borbi protiv korupcije, Antonijević kaže da se ta borba najavljuje već dugo i da je dobro da je vidimo.
"U svakoj zemlji, bilo demokratskoj ili nekoj koja ima unapređeno pravosuđe, morate čekati naravno nekoliko godina. To su neki rokovi koji moraju teći. Izvođenje dokaza nije jednostavno, naročito u ovim predmetima, to je finansijska forenzika, tu i tužilaštvo i sud dobijaju neke drugačije podatke u odnosu na neka druga krivična dela koja se pred njima nalaze i treba biti strpljiv, ali s druge strane i uporan i pratiti sve te predmete", rekao je on.
Govoreći o studentima i njihovim zahtevima, Antonijević kaže da "ne zna kako da objasni mladima kako izgleda država i koliko ima različitih nivoa, da podela vlasti ne može doneti presude danas, sutra, već da moraju da budu obazrivi".
"Dobro je da su oni na takav način nekako skrenuli pažnju na suštinske probleme ove zemlje i na korupciju i na naravno ono što je dovelo do pada nadstrešnice u Novom Sadu i smrti 15 ljudi. To su sve stvari koje je dobro u javnosti iznositi, ali opet moramo razmišljati kako funkcioniše država, šta su njene mogućnosti. Postoji jedan politički život, on je stranački i to je ono što se inače dešava u Narodnoj skupštini i okolo, ali imate i taj politički život u kome vi kao jedan deo društva, mladih ljudi, skrećete pažnju, ali ne bih od njih očekivao da kažu kada je kraj jer mislim da nisu ni osposobljeni ni stručni za tako nešto. Postoji rektorski kolegijum koji obuhvata sve one univerzitete koje se bave temama koje su i unutar zahteva, znači govorim i o Građevinskom fakultetu i mnogim drugim, tako da ipak moraju da se okrenu svojim profesorima. Nisu studenti zamenili uloge sa profesorima, već naprotiv moraju verovati malo više i javnosti i ljudima koji su stručni", rekao je on.
Kako daje, i profesori moraju da preuzmu odgovornost.
"Oni odgovaraju za svoje studente. Oni ne mogu sada nekako bezpogovorno verovati mladim ljudima koji još uvek nisu ni prošli kroz ceo sistem školovanja. Znači, oni se za nešto obučavaju, imaju sigurno ideale i vrednosti i mislim da je to dobro. Ali ne vidim zašto bi se profesori predali pred bilo kim. Znači, oni imaju mnogo više znanja, mnogo više iskustva i onoga što je potrebno da biste neku krizu okončali. A mislim da to iskustvo ne postoji kod studenata. Znači, oni dobro formulišu neke stvari, ne idu preširoko. Nisu sada tražili nemoguće, već su zaista formulisali svoje zahteve ka nečemu što je moguće. Te stoga kada se to moguće ostvari, ne vidim razlog zašto i profesori ne bi to rekli da preuzmu odgovornost, da govore otvoreno sa svojim studentima, da se ne povlače pred njima. Nije se zamenila ta uloga, niti će se ikad zameniti. Država je jača i od mnogih drugih situacija u kojima se nalazila. Ova kriza je dobra zato što iznosi ono o čemu inače treba da pričamo, to je vladavina prava, kako izgleda podela vlasti, kako izgledaju postupci suđenja, kako se zaista dolazi do odgovornih. Ali tu sad svako mora da preuzme svoj deo odgovornosti. Ne da se povlači, ne da svoj autoritet predaje bilo kome, pa čak ni studentima. Ni studenti nisu idealni. Znači, nadam se da ne mislite svi da ko god je upisao fakultet da je Bogom dan za nešto. Tu ima i vrednih i onih koji nisu dovoljno vredni, i onih koji će biti zaista genijalni. Ali tu sigurno ne moramo idealizovati bilo koga", dodao je Antonijević.
Opširnije pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)