Politika

Ministarstvo kulture: Povodom Sretenja programi u 88 ustanova kulture širom Srbije

Komentari

Autor: Tanjug

14/02/2025

-

16:34

Ministarstvo kulture: Povodom Sretenja programi u 88 ustanova kulture širom Srbije
Ministarstvo kulture: Povodom Sretenja programi u 88 ustanova kulture širom Srbije - Copyright Tanjug/Dragan Kujundžić

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo kulture saopštilo je danas da će Dan državnosti, Sretenje, biti obeležen 15. i 16. februara u 50 opština i gradova Srbije, gde će u 88 ustanova kulture biti organizovane izložbe i drugi programi.

Izložbe i programi će predstaviti "bogato kulturno nasleđe i podsetiti na značaj očuvanja identiteta i državnosti", a ministarstvo je naglasilo da će ih građani tokom prazničnih dana moći da posete besplatno.

Ministarstvo je podsetilo da je, između ostalog, izložena "Dečanska povelja" iz 1330. godine, u Državnom arhivu Srbije u Beogradu, koja u obliku pergamentnog svitka "predstavlja svedočanstvo uspona i moći srpske srednjovkovne države i ekonomskog, neimarskog i kulturnog procvata pod Nemanjićima". 

"Ova povelja kao potvrda najdubljih korena naše države i našeg naroda i našeg vekovnog života na teritoriji Kosova i Metohije, sada se posle 11 godina izlaže", istaknuto je u saopštenju.

Kako je navedeno, u Domu Vojske u Nišu izloženi su kruna i žezlo kralja Milutina i kraljice Simonide, zahvaljujući Istorijskom muzeju Srbije, a u Zrenjeninu orginalna ustanička zastava vožda Karađorđa.

Kosovka devojka u Konaku knjeginje Ljubice

Iz ministarstva su naglasili da se u Beogradu može videti jedna od najpoznatijih slika srpske umetnosti "Kosovka devojka" Uroša Predića u Konaku kneginje Ljubice.

Posetioci u Etnografskom muzeju mogu da vide izložbu srednjovekovne srpske kaligrafije, kao i "dva žaketa - škurteljke kneginje Ljubice iz 1830. godine, karakteristična za gradsko odevanje u Kneževini Srbiji 19. veku, u Muzeju primenjene umetnosti".

Kako je najavljeno, u Istorijskom muzeju Srbije prvi put javnosti će biti dostupni predmeti koje su Vlada Srbije i Ministarstvo kulture otkupili na svetskim aukcijama.

To su štap sa binoklom u dršci kralja Milana, na kome je istaknut grb porodice Obrenović, i do sada nedostajući deo staklenog servisa umetničke firme Lobmajer koji je pripadao dvoru kralja Milana i fotografija kraljice Natalije.

U Arhivu Jugoslavije biće predstavljni svi ustavi Jugoslavije od 1918. do 1989. godine, najavilo je ministarstvo.

"U Novom Sadu građani će moći da posete izložbu posvećenu srpskoj vizuelnoj kulturi osmog veka u Galeriji Matice srpske, a u Arhivu Vojvodine izložbu arhivskih dokumenata 'Sretenje u Arhivu Vojvodine' ", rečeno je u saopštenju.

Povodom praznika, u Kulturnom centru Zlatibora aktuelna je izložba kopija fresaka iz Bogorodice Ljeviške, a u Narodnom muzju u Nišu izložba "Predstave srpskih vladara na novcu".

"U Aranđelovcu, u Narodnom muzeju od 14. februara možete zaviriti u prošlost i otkriti tragove srednjovekovnog života kroz izložbu 'Dvorine na severu srpskog carstva' ", navedeno je u saopštenju.

U Kragujevcu, navodi se u saopštenju, posetioci mogu da se upoznaju sa životom i radom Joakima Vujića, osnivača pozorišnog života u Srbiji, kroz izložbu "Aferim Aćime" u Konaku kneza Mihaila i da pogledajui multimedijalnu izložbu "Sretenjska Srbija" u Staroj skupštini.

"I ovogodišnje obeležavanje Sretenja, ne prolazi bez naše velike slikarke i heroine Nadežde Petrović, budući da Narodni muzej Srbije priređuje izložbu njenih slika u Zaječaru", navodi se u saopštenju.

U Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini ljubitelje umetnosti čeka izložba "Snaga volje", a u Kraljevu tokom praznika može da se vidi izložba "Između trpeze i sofre", posvećena posuđu od 13. do 19. veka.

Otovrena vrata ustanova

Kako je najavljeno, u Užicu je predviđena izložba Memorijali Prvog svetskog rata, a u Bajinoj bašti o Proti Milanu Đuriću.

"Muzej žrtava genocida priređuje premijeru dokumentarnog filma 'Krst sa Kosova' u MTS dvorani, a Jugoslovenska kinoteka projekciju filma 'Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa' iz 1911. godine, najstarijeg sačuvanog srpskog igranog filma", naglašava Ministarstvo.

Iz ministarstva su najavili da će kroz program "Otvorena vrata ustanova" svoja vrata otvoriti i Muzej Nikole Tesle, Muzej savremene  umetnosti, Muzej Jugoslavije, Prirodnjački muzej, Muzej nauke i tehnike i Muzej afričke umetnosti u Beogradu.

Kako je najavljeno, ovde će građani takođe "besplatno moći da pogledaju sve izložbe i programe".

Ministarstvo je istaklo da se programima u brojnim galerijama, muzejima i kulturnim centrima širom Srbije "potvrđuje  značaj koji Sretenje ima za srpski narod i državu".

Srbija slavi Sretenje kao Dan državnosti u znak sećanja na dva značajna događaja iz svoje istorije, koji su se odigrali 15. februara na Sretenje - Prvog srpskog ustanka 1804. godine u Orašcu i usvajanju prvog ustav Srbije u njenoj istoriji.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija