Poslanici EP o situaciji u Srbiji: Završena debata, različiti tonovi na plenarnom zasedanju u Strazburu
Komentari11/02/2025
-20:44
Poslanici Evropskog parlamenta raspravljali su o situaciji u Srbiji na plenarnom zasedanju u Strazburu. Osim evropskih poslanika, govorila je i evropska komeska za proširenje Marta Kos.
Raspravu u Strazburu pratio je dopisnik Euronews Srbija Nemanja Milutinović.
Prema njegovim rečima, različiti tonovi su se čuli na debati u Evropskom parlamentu kada je u pitanju Srbija. Jedni su bili oštri prema vladi Srbije i predsedniku Aleksandru Vučiću, dok su drugi iznosili pomirljivije tonove. Zaključak bi mogao da bude da su, ono što je većina poslanika podsetila, jeste da su mirna okupljanja evropska vrednost i da se moraju istražiti napadi na studente i građane koji su mirno protestovali, kao i da se odredi odgovornost za rušenje železničke stanice u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi.
Čuli su se i predlozi o tome šta bi Srbija trebalo da uradi, o tome da bi trebalo sastaviti tehničku vladu koja treba da pripremi naredne izbore. Čuli smo od određenih poslanika i da su ovo najveći protesti u Srbiji od pada Slobodana Miloševića, a mnogi su podržali otvoreno studente u njihovim zahtevima i njihovoj borbi. Rečeno je ovde i da se mladi bore protiv korupcije u Srbiji. Takođe, bilo je i kritika upućenih na račun Evropske komisije i posebno predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen zbog njenih dobrih odnosa sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
"Upravo je put Srbije ka EU ono što nudi rešenja za mnoga pitanja koja su suština zahteva demonstranata u Srbiji danas. Reforme koje želimo da vidimo tokom procesa pristupanja će ojačati borbu protiv korupcije, obezbediti nezavisnost sudstva i odgovornost institucija i transparentne javne nabavke, promovisati medijske slobode i pluralizam i unaprediti izborne uslove", rekla je Marta Kos.
Evropski parlament/Martine Perret
Poslanik Evropskog parlamenta (EPP) Lukas Furlas izjavio je da je Srbija jedan od stubova stabilnosti na Zapadnom Balkanu i deo je evropske porodice.
"Mi smo tu da pomognemo u odgovoru na sve probleme i izazove. Srpski narod zna šta treba da učini kako bi došli u Evropsku uniju, i mi ćemo im u tome pomoći", rekao je Furlas.
"U Srbiji svedočimo političkoj krizi, a političke krize zahtevaju politička rešenja. Rešenja ne mogu biti proterivanja građana Evropske unije ni neutemeljene optužbe za vanjsko uplitanje. Novim izborima, ako do njih dođe, treba prethoditi reforma izbornog sistema u skladu s preporukama OSCE-a i Veća Evrope", poručio je izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula.
Tanjug/AP/Jean-Francois Badias
Samom debatom je i zaključena ova tema u Evropskom parlamentu, makar kada je reč o ovom zasedanju, budući da osim debate ne sledi nekakva rezolucija ili dokument koji bi bio formulisan, već ostaje samo na ovoj debati. Još je možda važno reći da je nekoliko poslanika Srpskog parlamenta, koji čini delegaciju za saradnju sa Evropskim parlamentom, posmatralo sa balkona čitavu ovu raspravu, budući da se u naredna dva dana ovde u Strazburu održava sastanak između delegacija Srpskog parlamenta i delegacija Evropskog parlamenta.
Komentari (0)