Politika

Ko učestvuje, zašto su izbori veoma važni za Srbe i ko iz centralne Srbije ima pravo da glasa

Komentari

Autor: Euronews Srbija

09/02/2025

-

08:03

Ko učestvuje, zašto su izbori veoma važni za Srbe i ko iz centralne Srbije ima pravo da glasa
Ko učestvuje, zašto su izbori veoma važni za Srbe i ko iz centralne Srbije ima pravo da glasa - Copyright Euronews/Vladislav Ćup, AP/Bojan Slavković, profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Na Kosovu i Metohiji danas se održavaju parlamentarni izbori, koji su, prema brojnim ocenama, od velike važnosti za Srbe koji žive na tom prostoru. Biračka mesta su otvorena u sedam sati. Predizborna kampanja protekla je relativno mirno, ali uz brojne međusobne optužbe partija koje učestvuju. U trci je čak 28 političkih partija i koalicija, a kada je reč o Srbima, prvi put na izborima učestvuje pet partija i jedna građanska inicijativa.

Glasači biraju ukupno 120 poslanika. Srbi, inače, imaju 10 zagarantovanih mesta u kosovskom parlamentu, a stranci koja osvoji najviše glasova pripada jedno ministarsko mesto u budućoj vladi.

Centralna izborna komisija u Prištini saopštila je početkom januara da je na teritoriji Kosova registrovano 1.970.944 birača, a da će u drugim zemljama pravo glasa imati 104.924 osobe. Ukupan broj birača je 2.075.000, a podsećamo da je rezultat popisa održanog u aprilu i maju prošle godine pokazao da na Kosovu živi nešto više od 1.600.000 stanovnika.

Ko učestvuje na izborima?

Na izborima učestvuje Samoopredeljenje, stranka koju predvodi aktuelni premijer Aljbin Kurti i koja je na prethodnim izborima obezbedila više od 50 odsto glasova. U slučaju da Samoopredeljenje i ovog puta dobije najveći broj glasova, analitičari nisu sigurni da bi pobeda bila toliko sigurna, te da bi ova stranka mogla sama da formira vlast.

Kao najjača opoziciona stranka u aktuelnom sazivu, u izbornu trku ušla je Demokratska partija Kosova (DPK). Njen kandidat za premijera je ekonomski stručnjak Bedri Hamza, gradonačelnik Južne Mitrovice.

Wikipedia.org/Valionk, profimedia

 

Demokratski savez Kosova (DSK) na izbore izlazi sa novim liderom. Stranku će na ovim izborima predvoditi Ljumir Abdidžiku, kog neki smatraju i glavnim Kurtijevim protivkandidatom.

Alijansa za budućnost Kosova (ABK) Ramuša Haradinaja i Nisma, partija Fatmira Ljimaja, zajedno izlaze na ove izbore.

Srbi na kosovskim parlamentarnim izborima mogu da biraju između pet partija i jedne građanske inicijative, čija su obećanja slična - bolji uslovi života i opstanak. Srpska lista, koju podržava zvanični Beograd, poručuje da je opstanak moguć samo ako je ona u prištinskom parlamentu.

TANJUG/Srpska lista

 

I ostale srpske stranke u kojima su neki bivši, a neki novi političari, obećavaju opstanak, koji je moguć, kako tvrde, samo bojkotom partija koje podržava Aljbin Kurti i rušenjem Srpske liste.
Srpska demokratija je stranka koju predvodi Aleksandar Arsenijević, aktivista i političar iz Severne Mitrovice. Partiju kosovskih Srba predvodi Aleksandar Jablanović. Listu Za Slobodu Pravdu i Opstanak predvodi Nenad Rašić, a partiju Srpski narodni pokret osnovao je i predvodi Branimir Stojanović. Na listi Građanske inicijative Narodna pravda u Skupštinu Кosova pokušaće da uđe Nenad Radosavljević.

Ko iz centralne Srbije može da glasa? 

Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević izjavila je da je, na apel naših sunarodnika iz AP KiM, Komesarijat pozvao interno raseljena lica koja mogu i koja to žele da izađu na izbore i navela da je za to potrebno da imaju važeći dokument izdat od strane privremenih institucija u Prištini.

Stanisavljević je za RTS rekla da je, pošto je bilo jako puno poziva na kol centar koji je Komesarijat otvorio i ljudi su imali veliki broj pitanja, omogućen i prevoz do Kosova i Metohije.

Tanjug/STR

 

Ona je rekla da interno raseljeni mogu da krenu organizovanim prevozom ili sopstvenim prevozom i istakla da je interesovanje interno raseljenih Srba da učestvuju na glasanju veliko. Objasnila je da svako mesto ima uslovno glasačko mesto, pa ako neko ima prebivalište u određenom gradu na Kosovu i Metohiji, a ne želi da ide tamo, moguće je da u bilo kom drugom mestu u kome želi izvrši glasanje i to su ta takozvana uslovna mesta.

Na pitanje je zašto je bitno, kako poručuje Beograd, za ostanak i opstanak Srba da se glasa u nedelju, ona je rekla da je veoma važno da lista i oni koji podržavaju srpski narod i koji će sprovoditi srpske interese mogu da osvoje određeni broj glasova jer je to najvažnije kada je reč o odbrani od režima Aljbina Kurtija. 

Kakva je bila kampanja?

Govoreći o kampanji na KiM, politikolog Ognjen Gogić ocenio je za Euronews Srbija da su se učesnici izbora više bavili optužbama i teškim rečima koje su upućivali jedni protiv drugih, nego što su kandidovali programe i politike. 

"To važi kako za albanske stranke, tako i za srpske. Tako da se zapravo malo toga čulo o tome šta se može učiniti da se položaj Srba popravi na Kosovu. Generalno situacija na Kosovu je loša. Ekonomski gledano Kosovo zaostaje i nije to prostor u kojem neko želi da se zadrži. Sa Kosova odlaze i Srbi i Albanci i druge zajednice. I nažalost ova kampanja nije bila prilika da se govori o politikama koje treba voditi", rekao je Gogić. 

Kada je reč o vodećim albanskim strankama, one su odredile ton kampanje, pre svega vladajuće Samopredeljenje, dodao je Gogić i kampanju podelio u dve faze.

"U prvoj fazi su bili više fokusirani na srpsku zajednicu i tu mislim na te jednostrane mere o kojima smo toliko pričali. Sve je počelo onom eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac. To je bilo pre početka kampanje zvanično. Ali to je faktički bio pucanj koji je označio da se kreće sa kampanjom. I to smo sve zaboravili. I sama vlada u Prištini rekla je da iza toga stoji Srbija, tu nijedan dokaz se nije pojavio. A recimo tokom kampanje, čak i Kurti nije govorio o tome. Više se na tu temu nije vraćao. Ali su radili druge stvari. Imali smo seriju zatvaranja institucija Srbije, kako na severu, tako i na jugu. I pokušaji da se Srpska lista eliminiše iz izbornog procesa", dodao je.

Euronews Serbia

Onda je, dodao je Gogić, nakon inauguracije Donalda Trampa, usledila druga faza.

"Nastupila je globalna promena, a tu mislim na inauguraciju Donalda Trampa, 20. januara. Retorika je ostala ista, govorim sa strane Kurtija, ali akcije više nisu bile tako provokativne. Kao da su oni shvatili da više nije vreme kada treba da privlače previše pažnje na sebe. I onda je zapravo u tom drugom delu kampanje za Srbe bilo koliko-toliko mirnije. Nisu bili predmet kampanje na taj način da se sprovode neke akcije u srpskim sredinama". 

Prema njegovim rečima, Aljbin Kurti je uspeo da na antisrpskoj retorici homogenizuje svoje birače i opoziciju doveo u nemoguću situaciju. 

"Niko od njih ne može da kritikuje te poteze, da ne bi bio optužen da je prosrpski orijentisan. A to je najteža kvalifikacija koju nekome možete dati tamo. I što je zanimljivo, zvuči neverovatno, ali recimo Ramuš Haradinaj, on je kritikovao Kurtija sve vreme. On je govorio da Kurti radi za Srbiju. U tim jednostranim akcijama Kurti zapravo jača položaj Srbije u međunarodnoj zajednici. Tako da jeste to prebacivanje ko je više prosrpsko ili ko je tvrđi prema Srbima, jeste nešto što i dalje prolazi kod birača", rekao je Gogić i dodao: 

"Opozicione partije su pokušale da to amortizuju na neki način tu prednost koju je Kurti stekao, time što su ukazivali na štetu koju je Kurti naneo u diplomatskim odnosima Kosova. To jeste činjenica da je Priština ozbiljno narušila svoje odnose sa međunarodnom zajednicom, sa tim zapadnim delom koji je nju podržavao sve vreme. I najbolje je pokazatelj svega toga su ovi tvitova Ričarda Grenela. To je opoziciji došlo, što se kaže, kao kec na deset kada je Grenel napisao jedan opširan tvit i rekao nemojte imati bilo kakve iluzije i zavaravati, Kurti nije partner Amerikanaca. I to je sada glavna tema zapravo u albanskim medijima, zato što se ipak govori o tome da Kosovo ne može priuštiti sebi da ima sukob sa najmoćnijom državom u svetu koja je sve vreme bila najveći saveznik Kosova", istakao je Gogić.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija