Radojević uoči izbora na KiM: "Dok se Srbi bore za osnove životne uslove svi treba da stanemo pod jedan barjak"
Komentari06/02/2025
-18:44
U nedelju 9. februara se na Kosovu i Metohiji odžravaju izbori. Reporterka Euronews Srbija javlja da predizborna kampanja za sada protiče mirno, osim manjih incidenata koje je imala vladajuća partija aktuelnog premijera Aljbina Kurtija sa pristalicama Demokratske partije Kosova. U trci je čak 28 političkih partija i koalicija. Kada je reč o Srbima, prvi put na izborima učestvuje pet partija i jedna građanska inicijativa. Visoki funkcioner Srpske liste Milan Radojević je rekao za Euronews Srbija da aktuelna vlast u Prištini nije imala razumevanje za probleme Srba i da će oni zahtevati poboljšanje uslova za srpski narod. Istakao je da je borba lakša kada iza sebe imaju državu Srbiju, a veruje i da se odnosi u svetu polako menjaju i da će biti više sluha za probleme na Kosovu i Metohiji u međunarodnoj zajednici.
Milan Radojević je u razgovoru za Euronews Srbija, koji se ticao izbora i političke kampanje na Kosovu, rekao da rukovodstvo Srpske liste svakodnevno na terenu obilazi sve srpske sredine.
"Razgovaraju sa građanima. Slušamo njihove probleme. Slušamo da čujemo čak i njihove primedbe, šta nije bilo dobro u prethodnom periodu, da pokušamo to da ispravimo. Ono što je najbitnije je da apsolutno svi imaju poverenje u državu Srbiju, da očekuju pomoć od države Srbije, a Srpska lista je apsolutno ta spona između Srba sa Kosova i Metohije i države Srbije. U nedelju, 9. februara očekujemo apsolutnu pobedu i osvajanje svih deset mandata", rekao je Radojević.
Kako je napomenuo, Srbi na Kosovu i Metohiji nemaju taj luksuz da se dele i da razvijaju političke programe onako kako bi to bio slučaj u Centralnoj Srbiji.
"Na Kosovu i Metohiji moramo da se borimo za prava svih Srba, jer je život Srba na KiM ugrožen. Centralne vlasti ne poštuju sopstvene zakone koje imaju, tako da imaju mnoštvo problema. Mi sada kao Srpska lista i kao najveća i najjača srpska partija, borimo se apsolutno za svakog Srbina na Kosovu i Metohiji, da ostane da živi u svom mestu, selu, opštini. Da pomognemo da tu opstanu i dobiju posao, možda da razviju sopstveni biznis. I sami ste svesni da je država Srbija najveći poslodavac na Kosovu i Metohiji. Nažalost, što se tiče prištinskih institucija, nema mnogo pomoći, niti razumevanja za Srbe na Kosovu i Metohiji", rekao je.
"Kurti otvoreno ne želi da sarađuje sa Srbima"
Radojević je dodao da će se Srpska lista truditi, kao i u prethodnom periodu, da ukaže na probleme Srba kroz parlament, ali i kroz razgovore sa predstavnicima međunarodne zajednice za koje je istakao da u prethodnom periodu nisu imali previše sluha za to.
Upitan o bezbednosnoj situaciji, funkcioner Srpske liste je rekao su oni uvek bili spremni za dijalog ali da nisu imali sagovornika u Prištini. Navodi da je najveći problem to što u prethodne četiri godine vlasti Aljbina Kurtija apsolutno nije bilo razumevanja za probleme Srba i to što Kurti otvoreno ne želi da sarađuje sa Srbima.
"Više je nego jasno da on ne želi ni državu Srbiju, niti Srbe na Kosovu i Metohiji. Tako da, ono što možemo da obećamo, jeste da ćemo se zaista boriti za prava Srba i da se oni osećaju bezbedno. Daćemo sve od sebe, kao i u prethodnom periodu. Mislimo i verujemo da će ta borba biti lakša kada iza sebe imamo državu Srbiju koja ima jake međunarodne kontakte i verujemo da se odnosi u svetu polako menjaju, tako da će biti sluha i za probleme na Kosovu i Metohiji", naveo je Milan Radojević.
S obzirom na ostale partije Srba koje učestvuju na izborima, Radojević kaže da je pluralizam u demokratiji više nego dobrodošali, ali napominje da je to slučaj u uređenim društvima, što na Kosovu i Metohiji nije slučaj.
"Dokle god se mi Na Kosovu i Metohiji borimo za osnovne, elementarne, bezbednosne i životne uslove, mislimo da je više nego jasno da svi treba da stanemo pod jedan barjak i da pratimo instrukcije države Srbije. Država Srbija je jedina naša zaštita u ovom momentu, kada nemamo sluha od sagovornika ni u međunarodnoj zajednici, niti u institucijama u Prištini. Što se Srpske liste tiče, mi očekujemo da, isto kao u prethodnom periodu, osvojimo svih deset mandata, tako da ne razmatramo druge opcije", rekao je.
A kada je reč o partijama na centralnom nivou, i o mogućoj situaciji u kojoj bi Srpska lista bila tas na vagi, Radojević je istakao da oni ne razmišljaju sada o tome.
"Jedino o čemu razmišljamo jeste srpski narod na Kosovu i Metohiji, jer problemi su mnogobrojni. Nažalost nagomilali su se u prethodne četiri godine, naročito u poslednje dve godine vlade Aljbina Kurtija. Kada Srpska lista osvoji svih deset mandata, videćemo ko će od albanskih partija imati mogućnost da formira vladu. Imaćemo apsolutno svoje zahteve, a to su pre svega zahtevi srpskog naroda na Kosovu i Metohiji - poboljšanje životnih uslova, razumevanje za naše probleme, poštovanje našeg jezika, omogućavanje više bezbednosti, ali ne time što će specijalci sa dugim cevima šetati kroz urbane sredine i prolaziti pored obdaništa, nego ona osnovna bezbednost gde će ljudi imati poverenje u te policajce koje sada, nažalost nemaju, ne našom krivicom. Ali i poštovanje srpskog jezika, pa i borba za prava SPC jer znate i sami, u nekom prethodnom periodu, neke druge vlasti na centralnom nivou su pokušale da usvoje zakon o slobodi veroispovesti ko bi ugrozio imovinu SPC na Kosovu i Metohiji. Kasnije je pokušano da se taj zakon usvoji u Crnoj Gori, videli smo kako se to završilo", rekao je.
"Tražićemo osnivanje Zajednice srpskih opština"
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, Radojević je naveo da ono što su međunarodni dogovori koji su usvojeni u Briselu mora da se prihvati.
"Mi ćemo od svake vlasti, kao i do sada, tražiti osnivanje Zajednice srpskih opština. Čuli smo da je aktuelni premijer Kurti rekao da sa njim na vlasti neće biti formiranja Zajednice srpskih opština. Ali nadamo se da su to čuli i predstavnici međunarodne zajednice, konkretno nove američke administracije. Čekamo da vidimo kako će oni reagovati, pošto jedan njihov partner, institucije Kosova, ne poštuju međunarodne dogovore, čiji su inače i oni garant", istakao je.
Na pitanje da prokomentariše kritike koje je Aljbin Kurti dobio od Ričarda Grenela Radojević je rekao da svi na Kosovu i Metohiji znaju da prištinske institucije ne bi ni postojale da nije američke administracije.
"Njihov opstanak zavisi direktno od te podrške američke administracije. Pozdravljamo to što je naša vlada u Srbiji u prethodnom periodu stvorila bliske kontakte sa novom američkom administracijom za koju, do sada, verujemo da ima sluha za naše probleme. Tako da pozdravljamo izjavu Ričarga Grenela. Verujemo da će u nekoj bliskoj budućnosti imati aktivnu ulogu ovde na Kosovu i Metohiji u rešavanju ovih nagomilanih problema koje je Kurtijeva vlada zaista umnogostručila u prethodnom periodu", poručio je Radojević.
"Kurti želi da umanji moć Srpske liste"
Srbima na ovim izborima neće biti omogućeno da glasaju poštom iz delova Centralne Srbije, već će moći da glasaju samo raseljeni i proterani koji se tog dana nađu na Kosovu i Metohiji i koji imaju kosovska dokumenta.
Radojević napominje da je želja vlsti Aljbina Kurtija da umanji moć Srpske liste i mož države Srbije na Kosovu i Metohiji. Kaže i da to nije radila samo ova vlast.
"Setićemo se, ukoliko ne grešim, u prethodnom izbornom ciklusu glasovi koji su stigli iz Centralne Srbije su navodno bili otrovani. Evo došao je novi izborni ciklus, a mi i dalje čekamo rezultate toga, što je stvarno paradoks. I međunarodna zajednica ostaje nema na sve te optužbe koje dolaze sa centralnog nivoa. Nažalost, mi smo u takvoj situaciji da moramo da dajemo sve od sebe. Opet i u nedelju, uprkos svim pritiscima koje imamo sa centralnog nivoa, uprkos pokušajima da se zabrani rad Srpske liste i da se ona proglasi terorističkom organizacijom, ja verujem da ćemo imati veliki odziv građana sa Kosova i Metohije", ukazao je.
Kaže i da očekuje probleme tokom izbornog dana sa centralnog nivoa jer su i u prethodnom periodu svi pokušaji bili usmereni ka tome da se umanji uticaj Srpske liste.
"Verujemo da će i tog dana biti određenih problema da se onemogući glasanje ili dolazak birača iz Centralne Srbije. Ali opet, verujemo da je volja naroda mnogo jača od pritisaka koji dolaze iz Prištine i da ćemo osvojiti svih deset mandata", ukazao je.
Milan Radojević je rekao da, što se tiče Srba na Kosovu i Metohiji, ne veruje da će biti bilo kakvih problema.
"Mi jednostavno želimo da izađemo na te izbore, da pokažemo koga podržavamo, da podržavamo državu Srbiju i Srpsku listu, tako da, sa naše strane, sigurno neće biti problema. Ali, kao što sam rekao, očekujem poteškoće, prepreke i opstrukcije od strane Prištine tokom tog izbornog dana", zaključio je Radojević.
Gogić: Učesnici izbora se više bavili optužbama i teškim rečima
Politikolog Ognjen Gogić ocenio je da negativnom kampanje albanske i srpske strane. On je u emisiji "Hajde da razgovaramo" rekao da su se učesnici izbora više bavili optužbama i teškim rečima koje su upućivali jedni protiv drugih, nego što su kandidovali programe i politike.
"To važi kako za albanske stranke, tako i za srpske. Tako da se zapravo malo toga čulo o tome šta se može učiniti da se položaj Srba popravi na Kosovu. Generalno situacija na Kosovu je loša. Ekonomski gledano Kosovo zaostaje i nije to prostor u kojem neko želi da se zadrži. Sa Kosova odlaze i Srbi i Albanci i druge zajednice. I nažalost ova kampanja nije bila prilika da se govori o politikama koje treba voditi", rekao je Gogić.
Kada je reč o vodećim albanskim strankama, one su odredile ton kampanje, pre svega vladajuće Samopredeljenje, dodao je Gogić i kampanju podelio u dve faze.
"U prvoj fazi su bili više fokusirani na srpsku zajednicu i tu mislim na te jednostrane mere o kojima smo toliko pričali. Sve je počelo onom eksplozijom na kanalu Ibar-Lepenac. To je bilo pre početka kampanje zvanično. Ali to je faktički bio pucanj koji je označio da se kreće sa kampanjom. I to smo sve zaboravili. I sama vlada u Prištini rekla je da iza toga stoji Srbija, tu nijedan dokaz se nije pojavio. A recimo tokom kampanje, čak i Kurti nije govorio o tome. Više se na tu temu nije vraćao. Ali su radili druge stvari. Imali smo seriju zatvaranja institucija Srbije, kako na severu, tako i na jugu. I pokušaji da se Srpska lista eliminiše iz izbornog procesa".
Onda je, dodao je Gogić, nakon inauguracije Donalda Trampa, usledila druga faza.
"Nastupila globalna promena, a tu mislim na inauguraciju Donalda Trampa, 20. januara. Retorika je ostala ista, govorim sa strane Kurtija, ali akcije više nisu bile tako provokativne. Kao da su oni shvatili da više nije vreme kada treba da privlače previše pažnje na sebe. I onda je zapravo u tom drugom delu kampanje za Srbe bilo koliko-toliko mirnije. Nisu bili predmet kampanje na taj način da se sprovode neke akcije u srpskim sredinama".
Prema njegovim rečima, Aljbin Kurti je uspeo da na antisrpskoj retorici homogenizuje svoje birače i opoziciju doveo u nemoguću situaciju.
"Niko od njih ne može da kritikuje te poteze, da ne bi bio optužen da je prosrpski orijentisan. A to je najteža kvalifikacija kojom nekome možete dati tamo. I što je zanimljivo, zvuči neverovatno, ali recimo Ramuš Haradinaj, on je kritikovao Kurtija sve vreme. On je govorio da Kurti radi za Srbiju. U tim jednostranim akcijama Kurti zapravo jača položaj Srbije u međunarodnoj zajednici. Tako da jeste to prebacivanje ko je više prosrpsko ili koje je tvrđi prema Srbima, jeste nešto što i dalje prolazi kod birača", rekao je Gogić i dodao:
"Opozicione partije su pokušale da to amortizuju na neki način tu prednost koju je Kurti stekao, time što su ukazivali na štetu koju je Kurti naneo u diplomatskim odnosima Kosova. To jeste činjenica da je Priština ozbiljno narušila svoje odnose sa međunarodnom zajednicom, sa tim zapadnim delom koji je nju podržavao sve vreme. I najbolje je pokazatelj svega toga su ovi tvitova Ričarda Grenela. To je opoziciji došlo, što se kaže, kao kec na deset kada je Grenel, za one koje nisu ispratili, napisao jedan opširan tvit i rekao nemojte imati bilo kakve iluzije i zavaravati, Kurti nije partner Amerikanaca. I to je sada glavna tema zapravo u albanskim medijima, zato što se ipak govori o tome da Kosovo ne može priuštiti sebi da ima sukob sa najmoćnijom državom u svetu koja je sve vreme bila najveći saveznik Kosova".
Kompletan razgovor pogledajte ispod u video prilogu.
Komentari (0)