Politika

Vučić: Čekamo uskoro postavljanje Sorensena za posrednika u dijalogu, ali mene brine evropska politika po tom pitanju

Komentari

Autor: Tanjug

21/01/2025

-

15:18

Vučić: Čekamo uskoro postavljanje Sorensena za posrednika u dijalogu, ali mene brine evropska politika po tom pitanju
Vučić: Čekamo uskoro postavljanje Sorensena za posrednika u dijalogu, ali mene brine evropska politika po tom pitanju - Copyright Tanjug Video

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je imao važne susrete u Davosu, a kao veoma važan izdvojio razgovor sa prvim potpredsednikom Vlade NR Kine Dingom Sjuesjangom, navodeći da se Kina izjasnila za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije, kao i za podršku Srbiji i nemešanju stranog faktora koji je, kako je naveo, primetan.

"Govorili smo i o političkim stvarima i ja sam izrazio punu podršku u rešenju Tajvanskog pitanja od strana Narodne Republike Kine, u skladu sa principima politike jedne Kine. Kinezi su se nedvosmisleno izjasnili za podršku očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije, dakle i Kosovu i Metohiji kao delu naše zemlje. Takođe, razgovarali smo i o stvarima u našoj zemlji gde se kineska strana vrlo jasno odredila za podršku državi Srbiji i nemešanju stranog faktora koji je očigledno i primetno u našim uslovima", rekao je Vučić novinarima u Davosu.

On je istakao da je bila veoma jasna poruka najviših kineskih zvaničnika.

Vučić je naveo da je Kina naš drugi trgovinski partner sa gotovo sedam milijardi dolara trgovinske razmene i dodao da ona raste.

"Broj kineskih turista raste iz dana u dan. Ustanovili smo i poslednju liniju prema Šangaju i očekujemo još veći dolazak kineskih privrednika u budućnosti", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, razgovarao je u Davosu i sa mnogim afričkim liderima i da je prisustvovao brojnim sastancima, kao i sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

"Čekamo uskoro postavljanje Sorensena za posrednika u dijalogu, ali mene brine evropska politika po tom pitanju. Ne sam gospodin Sorensen koji je, pretpostavljam, profesionalac i korektan čovek, već me brine evropska politika popuštanja prema Kurtiju i njihove nove najave, uprkos svim provokacijama koje Kurti preduzima, da će ih pustiti u Savet Evrope i neke druge međunarodne organizacije, ali tu ćemo i razgovarati već sa Amerikancima i videti kako dalje", rekao je Vučić.

On je naveo da je razgovarao i sa izraelaskim predsednikom Isakom Hercogom, dodajući da su potvrđeni prijateljski odnosi dve zemlje i dogovoren nastavak uspešne saradnje i po pitanju ekonomije i najviših tehnologija i veštačke inteligencije, ali i vojnotehničke saradnje.

Takođe razgovarao je, kaže, i sa mnogo evropskih lidera, predsednikom Vlade Lihtenštajna, predsednikom Vlade Belgije, švajcarskim ministrima i sa gotovo svima razmenio stavove po svim važnim pitanjima.

"Glavna tema bila je inauguracija Donalda Trampa svuda, tako da to su svi komentarisali i naravno to će biti ključna vesta u narednom periodu. Tako da, danas je bio dobar dan i razgovarali smo sa mnogo privrednika, uključujući šefove banke Inteze, oni se spremaju za dolazak u Beograd u narednim danima, kao što sam rekao da ćemo imati veliki biznis forum sa Đorđem Maloni", rekao je Vučić.

"U svetu se dešavaju velike i ubrzane promene u svetu, svi se okreću Aziji"

Vučić izjavio je da se u svetu dešavaju velike i ubrzane promene u svetu i da je primetno da se "svi okreću Aziji". Vučić je na pitanje novinara u Davosu na Svetskom ekonomskom forumu, da li dolaskom Donalda Trampa na mesto američkog predsednika može nešto da se promeni, rekao da neće nužno po pitanju sukoba u Ukrajini već generalno, kao i da smatra da su juče donete važne izvršne odluke, ali da treba malo sačekati i sagledati iz različitih uglova.

"Ono što mi je očigledno jeste da smo na putu velikih promena, kako ih je najavio Tramp. Dobro je da je bio potpuno miran, ali se jasnijom i decidnijom politikom nego u prvom mandatu", rekao je Vučić.

On je ocenio da je zaustavljanje američke pomoći na rok od 90 dana dobra vest za nas i za mnoge druge "slobodarske" zemlje.

"Nije dobra vest za neke druge koji su živeli na račun američkih para i uz pomoć američkih para ugnjetavali neke druge ili ispovremeno provodile politiku koja je bila u interesu nekih drugih", rekao je Vučić.

On je istakao da će uskoro uslediti formiranje kancelarije Stejt departmenta, kao i kancelarije - Department of Government Efficiency (DOGE) koju će da vodi Ilon Mask i u kojoj će biti zaposleno 20 ljudi, a baviće se agencijama za finansiranje nevladinih organizacija.

"Ovde je reč o direktnoj američkoj državnoj pomoći koja uzgred uključuje da li će on da pravi izuzetke prema Jordanu, Egiptu, Izraelu, a uveren sam da hoće, ali je u to uključena i direktna pomoć i Ukrajini i nekim drugim zemljama. Mnogo takvih svojih saveznika ima Amerika, on to sad sklanja dok ne vidi kako i na koji način to sve ide", rekao je Vučić.

Predsednik je rekao da, slušajući sve što su govorili pedsednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen i nemački kancelar Olaf Šolc, ali i Kinezi, može da potvrdi da se dešavaju velike i ubrzane promene u svetu.

"Tramp je rekao da je protiv Pariskog dogovora. To je ogromna stvar, velika promena u svetu. Kinezi su danas reafirmisali svoju želju za poštovanjem Pariskog dogovora, kompletne politike klimatskih promena i zajedničkog delovanja u vezi sa tim. I Ursula fon der Lajen je to naznačila", rekao je Vučić.

Kako je naveo, Fon der Lajen je istakla da želi dobre odnose sa SAD ali je njen direktan odgovor Trampu bio da nisu saglasni sa njim po pitanju Pariskog dogovora.

"Ona je saopštila podatak da 30 odsto svetske trgovine je trgovina između SAD i EU, a od tih 30 odsto Amerika ima deficit od 132 milijarde. Ali je Fon der Lajen danas naglasila da je već 50 odsto ukupnog gasa koji postoji u Evropi je američki LNG, što će reći da nema previše prostora da se to tako lako nadoknađuje", rekao je Vučić.

On je naveo i da je ona na pametan način upozorila Trampa, rekavši da 3,5 miliona ljudi u Americi radi u evropskim kompanijama, najčešće u automobilskoj industriji.

"I ono što je interesantno o čemu je govorila, to je i Šolc ponovio, što naravno to nećete moći pročitati nigde, o kapital marketu. Na tome su insistirali i Ursula i Šolc. I još jedna čioda upućena ka Donaldu Trampu, dakle oni kažu, mi imamo mnogo kapitala u Evropi, ali je problem u našim lokalnim i regionalnim dezorganizovanim kapital marketima u Evropi", rekao je Vučić.

Dodao je da Evropa gubi čak oko 300 milijardi, a da te pare uglavnom preko američkih finansijera ili američkih struktura i boljih kapital marketa koji postoje i odlazi u SAD.

"Tako da igraju se sad neke vrste balansiranja", naveo je Vučić.

On je istakao i da su Fon der Lajen i Šolc govorili i o odnosima i saradnjom sa Meksikom, ali i sa Indijom i Kinom.

"Tako da se polako svet preorijentiše na različite strane, jer su i Tramp i Šolc i Fon der Lajen prvi put sad pomenuli i Indoneziju, koja je već deo Briksa. Pomenuli su i Maleziju i Indiju. Polako se svi okreću ka Aziji, jer znaju da će u tom disbalansu koji će postojati između tarifa i tih igara balansa mnogo toga, ajde da ne kažem lošega, ali svakako ne dobrog da se dogodi", rekao je Vučić.

Komentari (0)

Srbija