Prelistavanje štampe sa Markom Lakićem: Strateški dijalog dobra stvar za Srbiju, više nas ne doživljavaju kao male Ruse
Komentari13/01/2025
-12:16
O strateškom dijalogu između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije, o sankcijama Naftnoj industriji Srbije, razgovarali smo sa Markom Lakićem, novinarom "Politike".
Na početku gostovanja, Lakić ističe kako SAD i Srbija imaju istoriju dobrih odnosa, ali kako je došlo do zahlađenja odnosa za vreme dešavanja tokom devedesetih godina na prostoru bivše Jugoslavije.
"Imam utisak kako se Srbija vraća na pozicije iz 1989. godine, jer su srpski komunisti uspeli da prespavaju sve bitne događaje u svetu, poput pada Berlinskog zida i da ostanu na stranputici istorije i zato smo izgubili sve što smo imali", kaže Lakić i nastavlja:
"Jedna vrlo neprijatna situacija, od države koja je dva puta bila na strani pobednika u oba svetska rata, koja je u dva navrata bila saveznik sa Amerikancima, došli smo do toga da smo postali 'bad guys', da o nama snimaju filmove, onda 'Newsweek' ono što je objavljivao o nama, 'Bombardujte Srbe', tako da ne znam šta će ovo doneti, odnosno ne znam kako će ta tranzicija izgledati, da li će biti bolna ili ne, zato što nam se, upravo nakon bombardovanja 1999. godine i pre toga bombardovanja bosanskih Srba 1995. godine od strane Amerikanaca i NATO, čini kako sa Amerikancima nikako ne možemo da se izmirimo, a oni su tu, bitni su i kroje kapu celom svetu, ne samo ovde u regionu. Oni koji su bili sve vreme sa njima dobri, dobro su prošli. Prošli su dobro Hrvati, čak i Bosanci i, na kraju, Albanci. Sad mi, onako kao zadnja klupa, da vidimo gde ćemo mi sada, možda ćemo startovati iz početka".
Komentarisao je izjavu predsednika Republike Srbije, koja se tiče mogućnosti da Beograd postane mesto susreta Donalda Trampa i Vladimira Putina, kako nijedna zemlja ne može da se meri sa nama po stepenu podrške obojici.
"Mislim da je ovde ruska strana vrlo dominantnija, ljudi su emotivno okrenuti Rusiji, dok Amerikanci imaju interesne grupacije koje ih podržavaju. Imamo tu nesreću, taj amanet, to je bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, mi nismo narod koji prodaje veru za večeru i ne možemo to da zaboravimo", kaže on.
Navodi kako Amerikancima nije jasno što Srbija nije imala sličan pristup kao što su imale Nemačka ili Japan nakon Drugog svetskog rata.
"Mi nismo bili poražene strane u Drugom svetskom ratu, i u Japan i u Nemačku ušle su okupacione trupe. Američka strana banalizuje stvari, kod njih je bitno da je funkcionalno i nema opterećenosti istorijom", objašnjava Lakić.
Sagovornik ističe pozitivne stvari koje mogu da proisteknu iz strateškog dijaloga
"Mislim da je ovo dobra stvar za Srbiju, da nas više ne doživljavaju kao male Ruse. A nas su definitivno doživljavali u Evropi na taj način, ali mi smo podeljeni. Naše emocije gledaju ka istoku, a naši džepovi gledaju ka zapadu. Kad pitate sve te ljude da li štedite u rubljama ili u evrima, oni kažu svi štede u evrima, eventualno švajcarcima i dolarima. Tu treba napraviti dobar odnos između te dve stvari, smiriti emocije i zadržati taj protok novca da nastavi, da stiže sa zapada", obrazlaže Lakić.
Komentarišući nedavna dešavanja, Lakić se osvrnuo i na prodaju NiS-a.
"Smatram da je prodaja NIS-a bila vrlo loša stvar. Mi smo to prodali, što bi rekli, narodski za kilo čvaraka. Vi ste za smešnu sumu od 400 miliona evra dali nekoj drugoj državi da ona upravlja sa vašom energetskom bezbednošću i sigurnošću. Taj novac smo istog dana poslali u Republiku Srpsku da se kupi Mobi 063, da bi se kupio ovaj sadašnji MTS. I šta smo dobili? Kao Rusi će da nam pomognu da mi čuvamo Kosovo. Evo, Kosovo i dalje tamo nije naše. Tako da je to bio jedan vrlo nesrećan posao", rekao je Lakić.
Kaže kako je postojala saglasnost unutar vlasti koje su činile Demokratska stranka i Demokratska stranka Srbije povodom prodaje NiS-a.
"Tada su na vlasti bile Demokratska stranka i DSS sa Koštunicom, i svi su oni bili i složni u tome" kaže on i dodaje:
"Kad pogledate recimo Hrvatsku, koja ima manje stanovnika, prodala je INU mađarskom MOL-u za 2,5 milijarde. Kako to 400 miliona i 2,5 milijarde, pri čemu smo mi, kada smo prodali NiS, dali i naša izvorišta nafte po Vojvodini, koja nisu bila suštinski značajna. Rusi su sad to i potrošili, dakle izvukli su i prodali nama našu naftu"
Marko Lakić je ponovio kako prodaju giganta smatra velikom greškog bivšeg režima.
"Prodaja NIS-a tada, po tim uslovima, za tu cenu, to je bilo ravno nacionalnoj izdaji".
Takođe, smatra kako nas očekuju brojne peripatije povodom prodaje naftne kompanije
"To je sada borba titana. Amerikanci hoće da istisnu Ruse koji imaju taj paket, a nas suštinski tu niko ništa ne pita. Stoga, mi treba da balansiramo", smatra on.
Kompletno Prelistavanje možete pogledati u videu na početku teksta.
Komentari (0)