Badnji dan po gregorijanskom kalendaru: Pravljenje jaslica, porodična okupljanja, dolazak Deda Mraza i odlazak na misu
Komentari24/12/2024
-14:46
Rimokatolička crkva, protestantske i anglikanske crkve, kao i neke pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, danas proslavljaju Badnji dan i Badnje veče, najavljujući sutrašnji Božić, praznika rođenja Isusa Hrista.
Tokom Badnjeg dana i u večeri uoči Božića vernici poštuju običaje koji su vezani za taj praznik među kojima je i pevanje božićnih pesama koje su izraz dugogodišnje tradicije.
Pre odlaska u crkvu, uz mnoštvo različitih običaja, porodica se okuplja za prazničnim stolom, a u katoličkim krajevima večera je obično posna, a mnogi čak ne jedu ništa do večere.
Pre crkvene mise dolaze čestitari koji, kao pastiri, najavljuju dolazak Božića, potom se odlazi u crkvu.
U toku večeri dolazi i Deda Mraz, koji ostavlja poklone ispod ukrašenih jelki, a potom se odlazi u crkvu na ponoćnu misu.
Običaj je da se u ckrvama i domovima prave jaslice, da se unosi slama, a vernici dolaze na poklon jaslama Bogomladenca, koja se tradicionalno improvizuju u svim hramovima, podsećajući na poklonjenje tri mudraca sa Istoka koji su, prema predanju, stigli u Vitlejem prateći 40 dana najsjajniju zvezdu koja se zaustavila tačno iznad pećine rođenja.
U ponoć se služi misa, jer se smatra da baš tada Božje svetlo dolazi iz mraka.
Čitaju se delovi Jevanđelja o rođenju Spasitelja i događaju u Vitlejemu koji je promenio istoriju čovečanstva.
Kardinal Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup i metropolit večeras će u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u Beogradu predvoditi svečano misno slavlje kojim počinje Božić.
Misu polnoćku, kako se naziva misa na Badnji dan služiće i drugi biskupi u katedralama širom Srbije.
Mise na Božić biće održane u župama Beogradske nadbiskupije.
Ova dva praznika prilika su za vernike da, slaveći svake godine dan Hristovog rođenja, sebe dožive kao ponovo rođenog, novog čoveka.
Komentari (0)