Emisija Direktno sa Minjom Miletić: Da li bi novi izbori smirili situaciju u zemlji
Komentari03/04/2025
-22:11
U emisiji Direktno sa Minjom Miletić gostovali su izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar, novinar i kolumnista Euronews Srbija Filip Rodić i profesor Fakulteta političkih nauka i poslanik Zeleno levog fronta Đorđe Pavićević.
Klačar je ocenio da nova vlada neće dovesti do smirivanja tenzije, ali je svakako bolje rešenje nego izbori, jer bi oni dodatno eskalirali situaciju na političkoj sceni Srbije.
On je rekao da formiranje vlade, ipak, može da bude prvi korak koji bi u jednom dužem periodu mogao da rezultira i nekim konkretnim akcijama koji bi doprinele prevashodno podizanju poverenja, samim tim i smirivanju situacije.
"Ono što mi ne možemo u ovom momentu da predvidimo jeste kakav će kontekst biti u kojem će ta vlada kasnije funkcionisati. Mi znamo današnji kontekst, sve ono što smo imali prilike da vidimo od 1. novembra nas je naučilo da se vreme toliko kondenzovalo da su nekada vesti u istom danu bajate i naše su prognoze vrlo limitirane. Ali pod trenutnim okolnostima, sa onim mogućnostima sada sa kojima možemo da predviđamo, nova vlada neće dovesti do smirivanja tenzije, ali je svakako bolje rešenje, recimo, nego izbori, jer bi izbori gotovo sigurno dodatno eskalirali", rekao je Klačar.
On smatra da bi za Srpsku naprednu stranku bilo korisno da formira, kako kaže, sopstvenu "prelaznu ekspertsku vladu“, koja bi se fokusirala na smanjenje broja ministara, kao i na angažovanje stručnjaka sa ozbiljnim profesionalnim iskustvom.
"Što se tiče mandatara i generalno što se tiče vlade, ja sam to negde juče rekao i definisao da bi sada Srpskoj naprednoj stranci trebala njihova prelazna ekspertska vlada. Ne prelazna ekspertska vlada koja bi bila dogovor sa opozicijom na čemu insistira opozicija, nego da kad su već odlučili na korak da formiraju novu vladu, da to bude njihova, pod znacima navoda prelazna, odnosno ekspertska vlada.
U kom smislu? Da to bude vlada koja bi imala manji kabinet, manji broj članova, da u njoj bude više ljudi koji mogu da doprinesu smirivanju situacije, koji imaju za sebe jedan jak profesionalni background, da bude manje političkih funkcija, da ne bude ona klasična raspodela ministarstava po nekom koaliciono dogovoru gde morate da zahvatite široko i sa velikim brojem ministara koji imaju političku težinu, manju ili veću".
Euronews
Prema Klačaru, takva vlada bi morala da bude efikasan model za rešavanje trenutnih problema, jer će njen mandat biti kratkoročan, što znači da neće imati mogućnost da pokrene velike reforme.
"Mi ćemo biti u predizbornoj kampanji već krajem 2026. godine, čak i da budu redovni, redovan termin za izbore, što zapravo znači da ova vlada ne može započeti reformske procese, jer ih ne može završiti. Tako ova vlada bi, u tom smislu, čini mi se, trebala da ima nekih četiri ili pet ključnih stvari: Smirivanje u društvenoj situaciji, podizanje poverenja, pitanje izbora, evropskih integracija, EXPO koji je važan projekat za vlast. Vrlo je važna i ekonomija, imajući u vidu da su neki ekonomski indikatori loši u proteklih nekoliko meseci", rekao je Klačar.
Prema njegovim rečima, ime mandatara će verovatno biti iznenađenje, kao što će neka imena ministara biti iznenađenje, ali Srpska napredna stranka nas je i u prošlosti znala iznenaditi.
"Ana Brnabić je bila veliko iznenađenje, i Dušan Vujović kada je dolazio, i Lazar Krstić, i odabir gospodina Zorana Radoičića kao gradonačelnika Beograda. Sve su to bila, da kažem, određena iznenađenja, jer se radilo o ljudima koji su bili prepoznati u nekakvom drugačijem ambijentu i okruženju", rekao je Klačar.
Komentarišući najavu velikih političkih promena premijera u ostavci Miloša Vučevića, Klačar je istakao da je ova izjava značajna jer do sada, pred formiranje novih vlada, Srpska napredna stranka obično nije najavljivala političke promene, već je uglavnom nastavljala sa politikama kontinuiteta.
"Meni je to bilo novo, ohrabrujuće, i čini mi se da je bilo potrebno. Zato što Srpska napredna stranka je veoma dugo na vlasti. Zapravo, najduže, ako se vratimo u čitav period višestranačja. Niko nije bio duže na vlasti. Ali nije to samo po sebi jedini razlog zašto je potrebno promeniti politiku. Srpska napredna stranka je dugo stranka hegemon u našem političkom životu. Ona od kraja 2012. godine do danas, to je 12 godina i nekoliko meseci, nije imala rejting ili izborni rezultat ispod 40 odsto. U takvom ambijentu su neophodne promene i politike, i pristupa, i ljudi. Prosto je nemoguće u tolikom dugom trajanju sa jako velikom političkom moći izdržati toliko dug period bez ozbiljnijih reformi".
Rodić: Vlada da bude sastavljena od stručnjaka, ali premijer da bude stranačka ličnost
Da je Srbiji potrebna ekspertska vlada saglasan je i kolumnista Euronews-a Filip Rodić.
"Ja mislim da vlada trebala da bude zaista sastavljena od stručnjaka, ali sam ja skloniji tome da premijer ipak bude stranačka ličnost i da bude jasno iz Srpske napredne stranke, jer ako je narod glasao za tu partiju i toliko poverenja ona dobila, mislim da je fer i pošteno da snosi tu odgovornost da premijer bude njihov. E sad, ljubav je u dvosmernoj ulici, ne zavisi samo od njega ili možda nje, da li mogu da uspostave taj dijalog koji nam je zaista više nego potreban i imam utisak da dolazimo do trenutka kada zaista mora da se napravi prekretnica, moramo da skrenemo s ovog puta, međusobne svađe kojim idemo", rekao je Rodić.
Euronews
On je istakao da Vučević deluje kao osoba koja je mogla da vodi dijalog i doprinese smirivanju tenzija.
Na pitanje da li bi druga strana ili opozicija prihvatila bilo koga ko nije pripadnik političke stranke, Rodić je odgovorio:
"Bojim se da ne bi, ali mislim da mora da prihvati pre svega člana političke stranke, a manje eksperta, jer, ponoviću iz moje perspektive, član političke stranke ima veći legitimitet nego neki ekspert s druge strane. Zbog toga sam ja lično za predsednički sistem više, posebno pošto se kod nas predsednik bira direktno i on ima najveći legitimitet, ali sistem nam je takav kakav je".
Pavićević: Jedino rešenje su fer i slobodni izbori – ali oni moraju biti fer i slobodni
Profesor na Fakultetu političkih nauka i poslanik Zelenog fronta, Đorđe Pavićević, objasnio je razloge zbog kojih njegova lista nije učestvovala u konsultacijama za formiranje nove vlade.
"Predsednik je unapred isključio bilo kakvu mogućnost razgovora o temama koje su za nas ključne. Sam način pozivanja na konsultacije nije bio transparentan – ne zovu se pojedinačne stranke ili poslaničke grupe, već izborne liste, onako kako su nastupile na izborima", istakao je Pavićević.
On je naglasio da je poverenje suštinsko pitanje u ovom procesu.
"Poverenje je toliko puta izigrano, a sumnje u postupke Srpske napredne stranke, naročito kada je reč o izbornom procesu, odavno su dokumentovane. Ako želimo da se situacija smiri, jedino rešenje su novi izbori – ali oni moraju biti fer i slobodni", rekao je Pavićević.
Euronews
Takođe, izrazio je sumnju u koncept ekspertske vlade, objašnjavajući da, iako može imati stručnjake na pojedinim pozicijama, njena politika će zavisiti od skupštinske većine.
"Ekspertska vlada može biti ekspertska po imenima, ali ona je suštinski politička, jer će njene odluke zavisiti isključivo od volje parlamentarne većine", istakao je Pavićević, dodajući da vlast nikada nije bila spremna na ozbiljan dijalog koji bi omogućio istinsku nezavisnost premijera i ministara u ključnim reformskim procesima.
Kompletnu emisiju pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)