Politika

Dačić o Đilasu: Akt nasilja prema neistomišljenicima, neviđen slučaj da lider stranke napada podmladak druge stranke

Komentari

Autor: Euronews Srbija

20/12/2024

-

16:26

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

MInistar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je rekao, komentarišući fizički obračun u kojem je sinoć učestvovao lider SSP-a Dragan Đilas, da on to može da posmatra kao predsednik stranke, političar i kao ministar unutrašnjih poslova koje postupa po tom pitanju. 

"Kada je reč o ovom delu postupanja, MUP, odnosno sama policija nije postupala za vreme ovog događaja, niti neposredno nakon toga. Znači nije učestvovala u događaju, niti je bilo uvđaja, osim što mi znamo da su prijavljene povrede i od jednih i od drugih. U skladu sa tim, ko god ode u Urgentni centar, kada se konstatuju povrede, a u ovom slučaju mislim da je bilo tri lica sa lakšim povredama, a jedno sa potresom mozga, i to lice je iz omladine SNS-a, svi oni su po nalogu tužioca dali svoje izjave i taj izveštaj će biti predat na dalje postupanje tužilaštvu", rekao je ministar za Euronews Srbija. 

Dačić je rekao da kao političar mora da kaže: "Zamislite kada bi Aleksandar Vučić, Miloš Vučević ili ja kao predsednik stranke sada išao po ulicama i obračunavao se sa svakim ko lepi plakate protiv mene ili ko piše grafite i švrlja po asfaltu?". 

Napominje da je takbih događaja bilo mnogo i da se on 34 godine bavi politikom. 

"Treba li da uzmemo crne trojke i da idemo po gradu i ko god kaže nešto protiv nas, da se na takav način obračunavamo?", upitao je. 

Napominje da je po njegovom političkom mišljenju to jedan akt nasilja prema političkim neistomišljenicima. 

"Ovde se vidi da oni nisu prišli njemu, nego je on prišao njima koji lepe plakate", rekao je Dačić i dodao da to jeste stranački posao i da je on i devedesetih lepio plakate.  

Dačić je dodao: "Zato sam i rekao da je to neviđeni slučaj, do sada nezabeležen u novijoj političkoj istoriji, da lider stranke učestvuje u tuči i napada podmladak stranke koja lepi plakate". 

Rekao je da je to da li se nekome sviđa šta piše na plakatima pitanje drugačijeg političkog mišljenja i da u tom smislu misli "da je to jedan akt koji pokazuje svu bahatost i na neki način licemernost".

Euronews

 

Daćić je naveo da je lepljenje planata slobodno pravo svakog čoveka, osim kada je reč o mestima za koja ima neki propis ta nešto tu ne može da se lepi. 

"Ja još nisam čuo, a bilo je tuča između partijskih timova, kao kad se sretnu navijači Zvezde i Partizana, ali nije se nikad desilo da Milošević, Mićunović, Đinđić ili Koštunica idu po ulicama da se obračunavaju sa nekim ko lepi plakate protiv njih", rekao je ministar.

Navodi da je Đilas prijavio taj događaj kao i Luka PAetrović i još jedna osoba sa suprotnim tvrdnjama od onoga što Đilas govori.

"A to je da je Đilas njih napao zajedno sa ovom ekipom koja je išla sa njim i na osnovu toga je tužilac dao naredbu da se uzmu izajve o tom događaju", rekao je Dačić. 

"Pokušaj da se sakrije brutalni nasilnički akt"

Povodom komentara Marinike Tepić koja je upotrebila izraz "fažizam", Dačić je rekao da smo svih ovih godina svedoci različitih uvreda  koje dolaze od strane opozicionih stranaka.

O napadu u školi u Zagrebu

Povodom napada u školi u Zagrebu, Dačić je rekao da je to samo pokazatelj da su problemi sa kojima se kao društva suočavamo svuda slični.

Rekao je da bi trebalo razmenjivati i analizirati najbolje prakse u borbi protiv nasilja, bilo da je reč o školama, mladima ili porodici.

Međutim, on je naveo da se gotovo nigde u svetu iz takvih događaja ne izvlači zaključak da bi predsednik ili premijer trebalo da podnesu ostavku.  

"Zato sam protiv zloupotrebe svega toga", rekao je Dačić.  

"To je velika uvreda pre svega za žrtve fašizma i nacizma. Da se na takav način govori o vlasti u Srbiji. Pre svega, šta se ovde desilo? Desio se verbalni i fizički sukob sa lakim telelsnim povredama. Niko nije zabranjen, uzete su izajve od svih. Kako se uopšte to poredi sa nekim vremenima od pre ne znam koliko, devedeset godina. To je na neki način gledanje u ogledalo, zato što smo mi mali takve pozicije ranije - da su praktično naše stranke bile zabranjene. Mi i kad smo išli na demonstracije o nama st emogli da slušate samo u crnoj hronici, odnosno ko je uhapšen u tom periodu posle 5. oktobra 2.000 godine. To je pokušaj da se izvrda istina i da se sakrije brutalni nasilnički akt koji je vidljiv", rekao je. 

A kada je reč o poruci Tonina Picule koji je rekao da javni prostor ne sme biti poligon za nasilje nad političkim suparnicima, kao i da se "klasteri ne otvaraju šakama", Ministar je rekao da, koliko je on shvatio, Hrvatska je neka poglavlja otvarala ne šakama, nego noževima i automatskim puškama prema sprekom narodu. Poručio je da to još jednom govori o tome koliko je veliki promašaj što je on zadužen za nekog izvestioca. 

"Da li je neko od njih reagovao kada su Vučića napali u Srebrenici? Što neko tada ne reče da je to fađizam i daj eneprihvatljivo od strane muslimana?", upitao je. 

Zahtevi studenata isupunjeni

Govoreći o napadu na ministarku Slavicu Đukić Dejanović u Nišu, Dačić je rekao da je to još jedan od znakova nepoštovanja profesorske titule.

"Sa druge strane, vi kada pogledate šta su zahtevi, ja koliko sam razumeo, nema tog zahteava koji nije ispunjen ili na čijoj se realizaciji radi ili su donete sve potrebne odluke. Ali očigledno je da zahtevi nisu ovde suština, nego da se potpomogne jedan sveopšti anarhistički pokret, a to znači da se stvoi takva situacija da u Sribji vlada politička nestabilnost", rekao je. 

Navodi da je problem što političke stranke koje vode opoziciju nisu sposobne da privuku birače i da samim tim dolaze  poziciju da rado prihvataju da neko drugi stane na čelo različitih skupova. 

"Ovo nema veze sa studentskim zahtevima. Mi smo 89. godine izaši iz Studentskog grada, ja sam bio u 4. aprilu i krenuli smo do Skupštine. Mi studenti, za Slobodana Miloševića? Sećate se šta je bilo posle? Posle je bio 9. mart, to su isto bili neki studenti. Pa je bio Čeda Jovanović, isto studenti neki", rekao je i dodao: 

"Ovo je jedan pokušaj kopiranja onoga što se već desilo ali je problem što u tom kopiranju fali narod. Sve je tu ali fali narod. Ta obuka poruka, sve što treba jeste iz aharhističkih priručnika širom sveta". 

Euronews

 

Dačić je apelovao da se nađe razumno rešenje za blokade fakulteta i upitao šta je kraj toga?

"Ako neko stvarno misli da je kraj u tome da će doći do revolucije, to je previše utopistički", naveo je. 

Povodom blokada saobraćaja, kaže da postoji veliki broj skupova koji uopšte nisu prijavljeni. A i kada se prijave, skupovi ne mogu da se prijave na ulici. 

"Nijedan od tih skupovanigde na svetu ne bi bio odobren. Ali zato što imate deset ili dvadeset skupova dnevno, ljudi su već došli u jednu nesigurnost kojim putem treba da idu, u koliko sati će biti blokade, kako će se protumačiti to što vas je neko zatekao na ulici, da li će vas napasti neko zbog toga. Nije samo da je bilo problema sa vozačima i onima koji nisu hteli da se zaustave, nego je bilo i obrnuto. Bilo je slučajeva da se razbije šoferšajbna, retrovizor, da se lupo po kolima", rekao je. 

Kaže da, kad bi on bio neki savetnik demonstrantima, niakd im ne bi savetovao da tako nešto rade zato što time, umesto da jačaju nivo politčke podrške, nailaze na osudu građana. 

Kompletan razgovor sa ministrom Dačićem pogledajte u videu na početku teksta.

Komentari (0)

Srbija