Politika

Đurić: Važno da vrata Evropske unije ostanu otvorena za region, Srbija pouzdani garant stabilnosti

Komentari

Autor: Tanjug

18/12/2024

-

09:17

Đurić: Važno da vrata Evropske unije ostanu otvorena za region, Srbija pouzdani garant stabilnosti
Marko Đurić - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je proces proširenja EU na Zapadni Balkan imao uspone i padove, ali da je važno da vrata Evropske unije ostanu otvorena za region, kao i da je naša zemlja pouzdani garant stabilnosti u regionu

On je za grčki Katimerini rekao da je Srbija zahvalna Grčkoj što je jedan od najdoslednijih zagovornika ideje proširenja EU na Zapadni Balkan i ocenio da će ta zemlja imati značajnu i ključnu ulogu u predstojećem periodu evrointegracije zapadnog Balkana, za koji se nada da neće biti ni previše dug. 

Đurić je istakao da je poseta grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa bila je veoma značajna za saradnju dve zemlje kao i da je njegov odnos sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u duhu istorijskog prijateljstva naših država i naroda. 

"Srbija ima jasnu ambiciju da do kraja 2026. godine potpuno zaokruži svoju reformsku agendu i bude spremna za punopravno članstvo u EU, međutim na tom putu stoji i nerešeno pitanje Kosova i Metohije, kao i činjenica da zemlje članice EU moraju da imaju čvrst i dugoročan strateški konsenzus o budućnosti proširenja", rekao je Đurić.

Na pitanje da li bi EU mogla da odigra veću ulogu u dijalogu Beograda i Prištine, Đurić kaže da su normalizacija odnosa i iznalaženje trajnog i održivog rešenja za pitanje AP Kosova i Metohije proces koji može da ima konkretne rezultate samo ukoliko se za rešenjima traga u otvorenom i konstruktivnom dijalogu, i uz spremnost da se prave kompromisi. 

Ističe da je za Srbiju je južna pokrajina Kosovo i Metohija neotuđivi deo teritorije Srbije, ali da to ne znači da Beograd i Priština, uprkos neslaganju oko ove fundamentalne činjenice, ne mogu da se dogovaraju o temama od zajedničkog interesa, da rade na prevazilaženju konfliktne prošlosti i da u interesu građana grade bolji društveni, politički i ekonomski ambijent. 

Dodaje da je pitanje AP KiM, osim što predstavlja trajan politički i bezbednosni izazov, i složeno međunarodno-pravno pitanje.

"Ono se ne može rešavati mimo dijaloga, onako kako Aljbin Kurti i njegovi ideološki istomišljenici u Prištini zamišljaju. Kurti poslednjih meseci eksplicitno odbacuje dijalog i njegova dosadašnja dostignuća, poput dogovora o formiranju Zajednice srpskih opština, i poseže za demonstracijama sile sa ciljem stvaranja nove realnosti na terenu. Od toga nikakvu korist ne mogu da imaju ni stanovnici Kosova i Metohije, niti region, koji je u ovome trenutku na neki način talac retrogradne, etno-nacionalističke politike Prištine", rekao je Đurić.

Ističe i da je Srbija pouzdani garant stabilnosti regiona, i da ima i potencijal da bude motor ekonomskog razvoja regiona, a na pitanje o uticaju nove američke administracije na šira pitanja kaže da je nastavak unapređenja odnosa sa SAD i prerastanje tih odnosa u pravu stratešku saradnju jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije.

"Sa administracijom predsednika Donalda Trampa imamo veoma živu komunikaciju na tu temu, i sa mnogo optimizma gledam na budućnost srpsko-američkih odnosa. Nadam se da će nova administracija u Beloj kući, nakon što i formalno bude inaugurisana, preduzeti konkretne korake kako bi se rat u Ukrajini priveo kraju. Svima nam je u interesu smirivanje regionalnih kriza, kako bi se svet ponovo okrenuo dijalogu, produktivnoj saradnji i zajedničkom napretku", rekao je Đurić.

Govoreći o odnosima Srbije i Grčke Đurić naglašava da dve zemlje imaju dugu tradiciju prijateljskih odnosa, zasnovanih na kulturnoj i istorijskoj bliskosti i solidarnosti dva naroda, kao i da je Grčka danas jedna od zemalja EU sa kojima Srbija ima najbliže odnose, što je posledica ne samo pomenute tradicionalne bliskosti, već i činjenice da naše države poštuju međunarodno pravo i uzajamno se podržavaju kada je reč o pitanjima od najvišeg državnog i nacionalnog interesa. 

"Takođe, osim sa Grčkom, Srbija je veliki prijatelj i bratska država sa Kiprom. Mi smo otvoreni da sa Grčkom učestvujemo i u trilateralnim i kvadrilateralnim formatima, kako bismo sa susedima na usklađen način rešavali pitanja od zajedničkog interesa. Za nas je veoma važno da Grčka, kao prijatelj Srbije, nastavi da pokazuje razumevanje po pitanju južne srpske pokrajine Kosova i Metohije, koje je za nas ključno državno i nacionalno pitanje", rekao je srpski šef diplomatije.

Upitan da li bi dve države mogle da budu bolje povezane Đurić pojašnjava da je Grčka zemlja pomoraca i tradicionalno trgovačka sila, dok je Srbija kontinentalna zemlja bez izlaza na more, a da su obe zemlje na važnom i prometnom panevropskom koridoru 10, koji povezuje centralnu Evropu sa istočnim Mediteranom.

"Dakle, potreba da pojačamo i modernizujemo međusobne infrastrukturne veze, kako saobraćajne tako i energetske, jeste očigledna i nesporno je da to zajednički interes. U prošloj godini zabeležili smo, prema našoj statistici, rekordan obim robne razmene, od gotovo 800 miliona evra, koji će, po svemu sudeći ove godine biti oboren, a rekordna je bila i razmena usluga od oko 844 miliona evra. Međutim, možemo bolje", rekao je on.

Govoreći o ulozi Turske na Balkanu, naglašava da je ta zemlja priznala jednostrano proglašenu nezavisnost "Kosova" i da po tom pitanju imamo fundamentalno različite stavove, ali da je regionalna sila, država sa mladom populacijom i velikim ekonomskim potencijalima, i da je kao takva važan i nezaobilazan politički činilac u ovom delu sveta. 

"Deo naših građana islamske veroispovesti je na razne načine orijentisan ka Turskoj, i oni su važan most saradnje između naših dveju zemalja. Srbija ima interes da sa Turskom neguje stabilne i kvalitetne političke i ekonomske odnose. Dok god turska na konstruktivan način ima funkciju geografskog, političkog i energetskog mosta između Evrope i Azije, i dok god tursko političko i ekonomsko prisustvo na Balkanu bude doprinosilo stabilnosti, a ne destabilizaciji regiona, imaćemo realne osnove i interese da nastavimo da unapređujemo bilateralnu saradnju", zaključio je Đurić.

Komentari (0)

Srbija