Politika

Univerzitetski profesori u emisiji Direktno sa Minjom Miletić: Šta se zapravo krije iza zahteva studenata?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

12/12/2024

-

21:57

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Mnogi fakulteti širom Srbije zaustavili su svoj rad, a grupe studenata izneli su zahteve. Predsednik Aleksandar Vučić brzo je reagovao i najavio da će svi zahtevi biti ispunjeni. Međutim, kako to kod nas često biva, otvorilo se pitanje šta se zapravo krije iza tih zahteva. O tome su u emisiji Direktno sa Minjom Miletić govorili profesor na medicinskom fakultetu u Kragujevcu Vladimir Jakovljević, profesor Fakulteta političkih nauka i narodni poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević i profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić.

Vuletić kaže da je očekivao ovakvu reakciju predsednika Srbije.

"Očekivao sam da će se to možda dogoditi i ranije, ali dobro, videli smo da je predsednik išao i ovamo i onamo, mogao je to da uradi i neko drugi, ali nije to poenta. Poenta je u sledećem, da se malo vratimo na ove studenske blokade. Prva stvar, moram priznati da mi je nejasno da, a možda bi se ovo desilo ranije, da su studenti sa tim zahtevima, pre nego što su blokirali fakultete, izašli i tražili, ne znam sastanak sa premijerom ili sa kim god već i sada se pominje da je to tužilaštvo i tako dalje, pa ukoliko to ne urodi plodom, onda idete dalje", rekao je Vuletić i dodao:

"Ali nije ni to poenta. Ima jedna stvar koja mene od početka muči, otkako se dogodio taj tragičan događaj u Novom Sadu. Razmišljam stalno o tome kako postoji jedna opšta saglasnost u našem društvu, oko dve stvari, jedna je da je to nešto što je nedopustivo, a druga je da se to naprosto dešava i da su se takve tragedije dešavale i u svetu, setimo se samo onoga mosta u Italiji, to je jedna od poslednjih stvari. Ako hoćete da napravite neku vrstu sinteze, da ostanete na nivou i da pomognete društvu, onda morate da osmislite i da postavite pitanje kako i šta treba učiniti da se tako nešto više ne dešava i to je ono što sam ja na neki način očekivao. Opozicija se faktički fokusirala oko ovog prvog pitanja, naravno na specifičan način, a to je da je to nedopustivo, stranke vlasti su se fokusirale da eto dešava se tako nešto i onda ono što je saglasje oko ta dva pitanja je dovelo do toga da imate nekakvu društvenu podelu".

Euronews Srbija

 

Kaže da su studenti preuzeli model opozicije, koja je blokade ulica i proteste organizovala i pre pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

"Nadao sam se da bi studenti, kao, kako bih rekao, onako kako su se i predstavili, nestranački, neinteresna grupacija, mogli da nametnu jedan novi diskurs, jednu novu, kako se to kaže, priču koja bi te stvari objedinila i koja bi pomogla da se u našem društvu, ako je moguće, ovakve stvari više ne dešavaju. Nažalost, vrlo brzo se pokazalo da su stvari otišle u jednom pravcu dnevne politizacije, ne bih sad to drugačije kvalifikovao, i sinoć je bila kulminacija i izraz te politike".

Jakovljević: Zašto se protesti ne smiruju posle ispunjena zahteva

Jakovljević je ocenio da povećanje materijalnih izdavanja za fakultete nije studentskim, već profesorski zahtev.

De facto, ja mogu to reći kao neko ko je bio dekan fakulteta i ko je neko sada ko sluša zahteve fakulteta, dodao je Jakovljević.

"Je li izašao predsednik da kaže da će usvojiti sve zahteve? Jeste. I nakon toga se protesti ne smanjuju, jer se, kao navodno, nema poverenja u to što predsednik države priča, koji ima poverenje većine građana. Prema tome, automatski se ukazuje na to da postoji neka politička pozadina, ja ne želim u to da verujem, ali očigledno da je tako. I opet će oni biti, nažalost, izmanipulisani, ne od svojih kolega, nego od svojih starih kolega i nekih drugih", rekao je Jakovljević. 

Euronews Srbija

 

Dodao je da studenti imaju pravo da iskažu svoj stav, jer su oni intelektualci i buduća elita zemlje. 

"Oni imaju pravo da iskažu svoj stav, ali to treba da iskažu kroz njihove regulirane organizacije i institucije i da rade u okviru zakonskih normi, jer naša je obaveza i kao neko ko je, ja kao dekan fakulteta sam uvek se trudio da radim tako da poštujem zakon, s jedne strane, a s druge strane da sa studentima uvek imam konstantnu interakciju, jer oni naravno uvek iskaču malo iz tih nekih normativa, i to je u redu, to je mladost, to je bujica emocija, bujica pozitivne i negativne energije. Mi smo tu da kontrolišemo. Ja bih tu uvek išao na to da je problem, uvek polazim od toga da je problem do nas, ne toliko do studenata", istakao je Jakovljević.

Pavićević: Profesori ne upravljaju studentskim protestima

Pavićević je rekao da podržava studente u onome što rade. 

"Ja se ne bih složio sa puno onoga što je ovde rečeno, ali prosto pretpostavljam da nećemo imati vremena od svega da raspravljamo, jer zaboravljamo da mi imamo jedan dosta loš, dosta skaradan zakon o studentskom organizovanju, koji je u poslednjih dve ili tri godine pravio mnogo problema fakultetima i pravio je mnogo problema unutar studentske populacije, gde je došlo do potpune uzurpacije studentskog predstavljanja, tako da se mnogi studenti prosto nisu mogli ni čuti, ni videti, čak je nekima bilo zabranjivano da izlaze na izbore i u tom pogledu studenti teško da su imali neku zakonsku alternativu u tonu koja je prepoznata u zakonu ili regularne kanale da iskažu svoje mišljenje", rekao je Pavićević. 

Euronews Srbija

 

Na konstataciju da su studenti sa FPN rekli da su pojedini profesori u kontaktu sa studentima i pomažu im da organizuju proteste, Pavićević je rekao da to nije tačno. Prokomentarisao je i pismo profesora Časlava Koprivica, koji tvrdi da su "studenti vojska, instrumentalizovana u političkoj borbi".

"Ja ni na jednom jedinom plenumu gde su se donosile te odluke nisam prisustvovao, čak su i meni u nekom trenutku bili zabranili da ulazim uopšte u to. Ono što hoću da vam kažem, ali pročitajte celo pismo profesora Koprivice, koje je u tom smislu puno razumevanja za studente i puno podrške za studentske zahteve. Naravno, profesor Koprivica je jedan racionalan čovek i ima svoj ideološki stav koji dosta precizno izražava. Ja ga cenim u tom pogledu, ali da neko kaže da neko od nas sada upravlja studentskim protestima ili zakonima, mislim da to praksa ni na jednom fakultetu nije pokazala. Jer prosto studenti toliko paze da se u stvari to ne dogodi, da to ponekad prelazi u drugu krajnost", rekao je Pavićević. 

Kompletnu emisiju Direktno sa Minjom Miletić pogledajte u video prilogu na početku teksta.
 

Komentari (0)

Srbija