Politika

Kaja Kalas ili novi specijalni izaslanik umesto Lajčaka? Uskoro odluka o posredniku u dijalogu Beograda i Prištine

Komentari

Autor: Branislava Gigović Grubić

15/12/2024

-

21:05

Kaja Kalas ili novi specijalni izaslanik umesto Lajčaka? Uskoro odluka o posredniku u dijalogu Beograda i Prištine
Kaja Kalas ili novi specijalni izaslanik umesto Lajčaka? Uskoro odluka o posredniku u dijalogu Beograda i Prištine - Copyright Evropski parlament/Martine Perret, Tanjug AP/Virginia Mayo

veličina teksta

Aa Aa

Evropska unija uskoro bi trebalo da saopšti da li će u dijalogu Beograda i Prištine posredovati novi posrednik, i time zameniti još aktuelnog specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka, kome mandat ističe 31. januara, ili će ipak kormilo u dijalogu da preuzme nova šefica evropske diplomatije, Kaja Kalas. 

Nova portparolka EU Anita Hiper rekla je za Gazetu ekspres da će EU uskoro izaći sa stavom kako će se dalje odnositi po ovom pitanju. Podsetila je da Lajčakov mandat ostaje na snazi do 31. januara 2025. godine.

"Generalno, imenovanje specijalnog predstavnika EU spada u mandat visokog predstavnika i potpredsednika. U ovom trenutku očekujemo da će nova Komisija i visoki predstavnik stupiti na dužnost u narednim mesecima i da će nova visoka predstavnica i potpredsednica definisati svoje prioritete, uključujući dijalog Beograda i Prištine“, navodi se u odgovoru finskog Ministarstva, podseća Gazeta, prenosi Kosovo onlajn.

Tanjug AP/Virginia Mayo

 

Podsetimo, pre pet godina, na mestu visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost, Žozep Borelj zamenio je koleginicu Federiku Mogerini. Mnogi su tada polagali nade u Katalonca, jednog od najvećih protivnika otcepljenja Katalonije. Nekoliko meseci kasnije, na predlog novog šefa evropske diplomatije, Miroslav Lajčak je imenovan za specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine i to 1. aprila 2020. godine.

Baronica Ešton pre Mogerini

Iako tadašnjoj visokoj komesarki EU za spoljnu politiku i bezbednost mnogi nisu prognozirali uspeh, za vreme njenog mandata potpisan je prvi Briselski sporazum. Podsetimo, prvi Briselski sporazum potpisan je 19. aprila 2013. godine. To je bio veliki korak na putu ka konačnoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Nakon dugih pregovora, svoj potpis dali su tadašnji premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači, kao i nekadašnja šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Kada je potpisan pre 11 godina bilo je najavljeno da će rešiti probleme građana na Kosovu i Metohiji. Nije se pregovaralo o statusu, već o bitnim temama i nadležnostima, među kojima su i telekomunikacije i energetika. Sačinjen je od ukupno 15 tačaka, od kojih se čak prvih šest odnosi na formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

"Nisam ja pisala Briselski sporazum. Ja sam ga otkucala, ali ga nisam pisala. To je je dokument Srbije i Kosova i način na koji su izabrali da napreduju", rekla je Ešton na 11. godišnjicu od potpisivanja tog dokumenta, te navela da je bila optimistična kada je potpisan.

Takva pozicija unutar EU do tada nije postojala, a za vođenje dijaloga bila je zadužena osoba koja je bila na čelu evropske diplomatije. Bilo je predviđeno da na toj poziciji Lajčak ostane do 31. marta 2021. godine, ali mu je mandat produžen.

Sagovornici Euronews Srbija poručuju i da Kalas odluči da sama posreduje u dijalogu Beograda i Prištine, to ne bi bilo ništa novo, jer su i njene prethodnice Federika Mogerini i Ketrin Ešton posredovale u dijalogu dve strane i nisu imale specijalne izaslanike za to pitanje.

"I u onom mandatu, prethodnom, kad je Mogerini to vodila, nije bilo napretka i sada kad je bio Lajčak, nije bilo napretka. Vidi se da Evropska unija u stvari nije imala jasnu platformu sa koje će razgovarati i nisu imali jasnu strategiju šta žele da postignu i na koji način. Više su odraza imali stavovi većine, rekao bih u EU, oni koji su priznali i Kvinte nego što je to sama EU kao posrednik. Imali su i dvostruke standarde i jednostran prilaz", navodi za Euronews Srbija nekadašnji diplomata Zoran Milivojević.

Dodaje da je tokom dijaloga dominirao stav vodećih zemalja koje su priznale Kosovo i išli su u susret onome što prištinska strana u stvari želi - "a to je da se kosovska državnost kroz proces pristupanja na neki način potvrdi".

Euronews

Zoran Milivojević

"I to je izrodilo i ovaj Ohridski sporazum. Međutim, uspeha očigledno nema. I sada postoje dve vrste dilema, kako i šta da nastupe. Evropska Unija nema za sada stav. Jasno je da nema drugi plan. Jedini njihov plan je oslonac na Ohridski sporazum", naveo je Milivojević.

Govoreći o tome da Kalas preuzme kormilo u dijalogu, Milivojević smatra da ona nije dovoljno upoznata sa našim regionom, te da će bavljenje regionom prepustiti koleginici i novoj komesarki za proširenje EU, Marti Kos, koja dolazi iz Slovenije.

"Marta je bliža regionu. Kad je reč o dijalogu Beograd-Priština ona će imati samo ono u vidu što je u Evropskoj uniji zacrtano - insistiranje na ovom Ohridskom sporazumu... Od Kaje Kalas treba očekivati sasvim sigurno da je verna stavu da treba priznati Kosovo", naglasio je naš sagovornik. 

Kako je dodao, male su šanse da dođe do nekog kompromisa "koji bi nama odgovarao i gde bismo mi mogli da se naslonimo". 

"Ako imenuje nekoga, onda ima smisla samo da se imenuje neko koji je blizak sa regionom. Uslov da uopšte bude nekog napretka, da se mi vratimo na dijalog koga nema, to je da oni promene pristup, da promene prvo agendu šta i kako i sa koje pozicije da se razgovara. Da li da se razgovara ovako, isključivo na jednostranom pristupu i na duplim standardima, koji u prvom planu imaju da Srbija prihvati, potvrdi državnost, ili da se razgovara sa ciljem da se pronađe neko političko rešenje koje će odražavati kompromis", rekao je Milivojević.

Smatra i da se treba vratiti na pitanje formiranja Zajednice srpskih opština, i da, kako je ukazao, moraju da "nađu formulu da se to prelomi".

"Mislim da do inauguracije u Vašingtonu i do završetka izbora na Kosovu i Metohiji, dakle do februara, nećemo imati čistu situaciju... Ali u jednoj i drugoj varijanti, ako je reč o njoj, o Kaji Kalas, treba računati na jedan tvrđi stav, ja bih rekao jasan stav, a koji je bliži onome što su interesi prištinske strane nego naši", dodao je Milivojević. 

Havisto, Pahor ili...

Govoreći o mogućnosti da Kaja Kalas posreduje u dijalogu Beograda i Prištine, nekadašnja ambasadarka Srbije Branka Latinović rekla da to ne bi bilo ništa novo.

Euronews Srbija

Branka Latinović

"Ima to svojih prednosti, naravno, pošto daje jednu posebnu političku težinu kada se jedan visoki funkcionar Evropske komisije, odnosno Evropske unije, uključuje i vodi taj program. Verovatno da je procena bila, ako se to desi, da sadašnji model sa Lajčakom nije bio dovoljno efikasan", rekla je Latinović za Euronews Srbija, te navela da iako je Lajčakov mandat i produžen, da to ipak nije dovelo do željenih rezultata, u smislu da se okonča faza normalizacije odnosa i da se finalizira jednim okvirnim sporazumom koji bi inkorporirao ono što je već dogovoreno u Briselu I i Briselu II, odnosno iz 2013. i 2023. godine.

"Mislim da to može biti i rezultat procene, da je potrebno da se taj posao oko normalizacije odnosa, odnosno finalizacije tog posla ubrza i da će se zato Kaja Kalas uključiti", dodala je Latinović. 

Podsetimo, pre nekoliko meseci je nekadašnji predsednik Slovenije Borut Pahor najavio "kandidaturu" za mesto specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine, u čemu ga je odmah podržao aktuelni premijer Slovenije Robert Golob.

Poslednjih dana još jedno ime se čuje u diplomatskim krugovima, kao potencijalni Lajčakov naslednik. U pitanju je Peko Havisto, nekadašnji finski šef diplomatije. 

"Finska se već profilisala na tim poslovima. Pahor je malo požurio što je objavio tu svoju kandidaturu. Očito je mislio da će time što će objaviti unapred, da će to biti dovoljno da stekne tu podršku, ali mislim da se tu meri mnogo toga, pogotovo što sada Slovenija ima komesarku za proširenje i da bi to bilo malo puno da dve ličnosti iz iste zemlje budu angažovane, ne baš na istom ali usko vezanim poslovima", navela je Latinović. 

Kaže i da se sada odluka o Lajčakovom nasledniku pažljivo vaga, te da ne može da proceni šta će prevagnuti.

"Da li će prevagnuti, da kažemo, ta tendencija da se sama Kaja Kalas uključi u pregovore i da pokuša to da ubrza i da finalizuje taj proces, sadašnji proces normalizacije ili će se proceniti da je ipak potrebno još neko vreme da sazre ona jedna atmosfera pre svega u Srbiji i u Kosovu vezano za dijalog koji se vodi u smislu da njegov eho bude više prisutan u javnosti, u rečnicima i u jednom ponašanju, teško je prevideti. Ne znamo šta je ona većina, zato mislim da bi mogli očekivati da Kaja Kalas ipak to preuzme", zaključila je naša sagovornica. 

Komentari (0)

Srbija