Politika

Klaster 3 tehnički spreman, politički zakočen: "Nije ovo dobra poruka, ni za nas, ni za Zapadni Balkan"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

05/12/2024

-

22:00

Klaster 3 tehnički spreman, politički zakočen: "Nije ovo dobra poruka, ni za nas, ni za Zapadni Balkan"
Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo - Copyright Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

veličina teksta

Aa Aa

Zemlje članice EU ponovo nisu postigle dogovor o otvaranju klastera 3 u pregovorima sa Srbijom. Na redovnom sastanku na nivou ambasadora u Evropskom savetu razmatrano je otvaranje klastera za Srbiju, ali nije bilo saglasnosti sa svih strana. Mađarska, kao predsedavajuća Savetu EU, najavljuje da će debata o ovom pitanju biti nastavljena i sledeće nedelje. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pozitivno to što je Nemačka za otvaranje klastera 3, kao i Francuska i Italija. Protiv otvaranja klastera 3 bilo je nekoliko zemalja. 

"Nisu bile za otvaranje klastera 3 baltičke zemlje, Finska, Švedska, Holandija, Hrvatska i Bugarska. A da mi ja to odmah prevedem na srpski jezik, da li će biti, videćemo. Imamo još sedam dana fore, što bih rekao. Sledeće nedelje će se to desiti. Naši mađarski prijatelji će ponovno staviti na dnevni red. Videćemo. Hoće - hoće, neće - neće. Hvala im. Sve ja znam, čim nama neki tu moraju da odlučuju, ali uvek hoćete da pružite šansu", rekao je Vučić.

U međuvremenu, predsednica skupštine Ana Brnabić boravi u poseti Briselu gde je učestvovala na konferenciji EU-Zapadni Balkan koju je organizovala organizacija Friends of Europe. Brnabić se  sastala sa komesarkom za proširenje Martom Kos, a kaže da su razgovarale o tome kako može da se promeni narativ o Evropskoj uniji i srpskom procesu pridruživanja i kroz parlament.

Kada je reč o klasteru 3, ona je istakla da će Srbija nastaviti borbu da otvori taj klaster, paralelno završavajući sve ono što je potrebno za otvaranje sledećih. Brnabić je rekla da nema kritika prema Evropskoj komisiji, koja je u prethodna četiri godišnja izveštaja o napretku, preporučila državama članicama Evropske unije da otvore Klaster 3 u pregovorima sa Srbijom.

"Sada je to do država članica", rekla je Brnabić, a posebno sa onim državama koje su, kako je rekla, skeptične prema proširenju, pa i prema Srbiji.

Zečević: Ovo nije dobra poruka ni za nas, ni za region

Komentarišući neizvesnost oko otvaranja klastera 3, Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije kaže za Euronews Srbija da kada ne napredujete u jednoj oblasti koju ste definisali kao svoje strateško opredeljenje, to znači da postoji određena blokada prema vama koja bi trebalo da se prevaziđe na neki način.

"Srbija je funkcionisala i bez otvorenog klastera 3 do sada, pa će funkcionisati i nadalje ako se ne otvori. Ono što naravno nije logično jeste da Evropska komisija govori o ubrzanju procesa proširenja, ali u slučaju Srbije vidite da i kada ste spremni da otvorite klaster, kada imate u tehničkom smislu sve uslove da ga otvorite, vi ga ne otvarate jer se nadovezuju određeni interesi nekih drugih država - da li imate sankcije prema Rusiji ili nešto što je važno za baltičke zemlje, neki regionalni interesi Hrvatske i Bugarske. Tako da u svakom slučaju kada je reč o evropskim integracijama regiona, ovo baš i nije dobra poruka. Ni za nas, a ni za širi region Zapadnog Balkana", rekao je Zečević.

Euronews Serbia

Kako je dodao, stavovi skeptičnih zemalja mogu da budu promenjeni jedino u slučaju da velike zemlje, kao što su Nemačka i Francuska i Italija, uz naravno podršku predsedavajuće Mađarske, izvrše veliki uticaj na sednici Saveta Evropske unije i da ubede ove manje članice da je Srbija spremna da u narednom periodu reši još neke probleme koji su prisutni u međusobnim odnosima.

"Javno mnjenje, a naročito mladi, sumnjaju da li ćemo ikada postati članica EU"

Kada je reč o usklađivanju spoljne politike Srbije sa EU i da li je to sad ključni problem, Zečević kaže da je smatrao još na početku da je Srbija mogla da uvede neke sankcije Rusiji s obzirom na to da ima obavezu kada je reč o pregovaračkom procesu, ali ne sve jer je Rusija značajan partner Srbiji.

"Odmah kada je počela ta kampanja oko sankcija, možda smo mogli da uvedemo neke od sankcija Rusiji. Sada u ovom trenutku videćemo kako će biti procena državnog rukovodstva Srbije, da li je to tolika prepreka. Uvek je do sada bio stav da ćemo se potpuno usaglasiti sa spoljnom politikom. Pazite, nije problem usaglašavanje sa spoljnom politikom kao princip. Srbija je svesna da ona to mora da uredi, da bi postala članica EU, nego je pitanje trenutka kada, u kom trenutku. Zašto je ovo pitanje trenutka bitno? Zato što niko nije mogao da vam garantuje da ćete postati članica EU. Sumnja je i dan-danas u našem javnom mnjenju, naročito kod mladih, da li ćemo mi ikada postati članica EU. Čemu uvođenje sankcija Rusiji ako mi nećemo postati članica EU, a sa Rusijom imamo vrlo bitne ekonomske odnose, a i političke, kada govorimo o uvozu nafte i gasa, političke kada govorimo o zaštiti teritorijalnog integriteta Srbije", rekao je Zečević.

Subotić: Neophodno da Srbija uloži dodatni napor

To što zemlje članice Evropske unije ponovo nisu postigle dogovor o otvaranju klastera 3 u pregovorima sa Srbijom, nije dobra poruka za našu zemlju. To je Euronews Srbija rekao Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike. On je istakao da je već mesec dana upozoravao na takav ishod, navodeći da sedam država koje nisu podržale otvaranje klastera, insistiraju na usklađenosti Srbije sa spoljnom politikom Evropske unije i ukazuju na probleme u vladavini prava kao i u odnosima sa Prištinom. 

Euronews Srbija

Subotić je rekao da je neophodno da Srbija uloži dodatni napor kako bi se rešili navedeni problemi, jer, kako kaže, Evropska unija kreće sa novim institucionalnim ciklusom i prioriteti su proširenje što bi naša zemlja trebalo da iskoristi. 

"Ono što nama preostaje jeste da ispunimo tri ključne stvari koje smo se obavezali reformskom agendom do kraja godine. Prva stvar se odnosi na temeljnu reviziju biračkog spiska. Druga je izbor novog saziva REM-a. I treće se odnosi na usklađivanje sa viznim režimom Evropske unije koji se odnosi na tri države kojima do sada nije bila potrebna viza da bi njihovi građani putovali u Srbiju", rekao je on i dodao da za ispunjenje ostaje još nekoliko nedelja, a ukoliko Srbija to uradi onda već od januara može da se poruči skeptičnim državama da Srbija ipak zaslužuje da otvori klaster 3.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija