Politika

Ristić za Euronews Srbija: Društvene tenzije mogu biti rešene samo dijalogom i međusobnim poštovanjem

Komentari

Autor: Euronews Srbija

05/02/2025

-

17:41

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Studenti nastavljaju sa blokadama fakulteta i sa saobraćajnica po Srbiji, tražeći odgovornost za tragediju u Novom Sadu. Pokušaj uspostavljanja dijaloga nije uspeo jer je rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio poziv predsednika Srbije. Izveštavanje medija nezadovoljava i vlast i one koji su na ulici. Kako da se vratimo razgovoru i treba li ulica da uređuje program za Euronews Srbija govorio je Dejan Ristić, ministar informisanja i telekomunikacija. 

Društvene tenzije, prisutne i kod nas i u brojnim društvima i u Evropi i svetu, mogu da budu razrešene isključivo dijalogom, poštovanjem propisa i međusobnim poštovanjem, ocenio je Ristić u emisiji "Hajde da razgovaramo". 

Ništa ovo nije dramatično ili dramatičnije od drugih društvenih kriza kroz koje smo prolazili u 19. i 20. veku, ali je ovo, naša, čim smo mi savremenici, rekao je ministar informisanja i telekomunikacija.

"Bilo je takvih i 90-ih godina, bilo je naravno, i ranije, uvek smo izlazili iz društvenih kriza i jači i jedinstveniji. To smo shvatili u jednom trenutku i to je taj moment. Ja mislim da se taj moment bliži za par dana, a to je taj moment kada shvatite, u stvari, ma da, treba pružiti ruku i treba razgovarati. Treba razgovarati, ali za to je potrebna i hrabrost. Znate? Najlakše je reći, ja neću da razgovaram. Nije to to. Potrebna je hrabrost za svaki razgovor", rekao je Risić, koji je po struci istoričar, sa užom specijalnošću za nacionalnu istoriju 20. veka.

Ministar je rekao da medijska scena u svakoj zemlji predstavlja odraz društva, jer čini jedan neizostavni deo društvenog miljea u određenoj državi.  Imajući u vidu trenutnu situaciju u kojoj se nalazimo, medijska scena poprima odlike ove krize ili talasanja koje imamo, dodao je Risić. 

"U Srbiji u ovom trenutku postoji 2.200 medija, 76 novinarskih udruženja, tri regulatorna, odnosno samoregulatorna tela, tri sindikata koji okupljaju medijske radnike, dakle vas i vaše kolege na nacionalnom nivou, i nekoliko njih koji okupljaju medijske radnike na lokalnom ili regionalnom nivou. Naša medijska zajednica broji više od 2300 pravnih subjekata. Izuzetno bogata, izuzetno dinamična, na momente eksplozivna", rekao je Risić. 

Prema njegovim rečima, prisutna je izražena polarizacija unutar medijske zajednice i pre svega činjenica da određeni broj medija, neveliki po broju, aktivno učestvuje u političkom životu ove zemlje. 

"I ne samo pojedini mediji, već i pojedina profesionalna udruženja otvoreno kršeći svoje statute, dakle svoja osnivačka akta, kada govorimo o novinarskim udruženjima, odnosno pojedini mediji koji otvoreno krše zakon o javnom informisanju i medijima ili zakon o elektronskim medijima time što predstavljaju aktivnog učesnika u političkom životu naše države. Čini mi se da je svim našim građanima jasno o čemu se radi". 

Euronews

 

Ristić je ocenio da to predstavlja kršenje elementarnih zakonskih propisa i profesionalnih standarda, nacionalnih i međunarodnih.

"I čini mi se da građani to počinju da uočavaju i to se vidi prosto po jednom otklonu koji se pravi kod većine naših građana koji su s pravom nezadovoljni političkim delovanjem pojedinih medija i pojedinih novinarskih udruženja koja sada više to i ne kriju. Više to i ne kriju nakon novosadske tragedije koliko su pokušavali u periodu do novosadske tragedije da to nekako kriju, da mimikriraju, sada više to ne rade, sada to rade potpuno, otvoreno, bez rukavica i pokušavaju da, stavljajući se na stranu jedne opcije, društvene ili političke, prosto afirmišu te ciljeve koji su suštinski nedemokratski i protivpravni". 

"Svako društvo počiva na kulturi dijaloga" 

On je pozvao na dijalog, jer  je on "lekovit i potreban svakom društvu, svakom pojedincu, lokalnoj ili široj zajednici, određenom sektoru, određenoj profesiji".

Smatra da reakcija Srpske napredne stranke na izveštavanje Radio televizije Srbije ne predstavlja pritisak na medije.

"Ukoliko bi svaka reč izgovorena bila pritisak, gde je tu onda profesionalni i lični integritet? Znate, ne možemo baš da budemo toliko mekani i da svaku kritiku doživimo toliko lično da doživimo kao neku vrstu pritiska. Ukoliko svoje radne obaveze izvršavamo, nebitno da li se radi o oblasti javnog informisanja ili bilo koje druge društvene delatnosti, ukoliko se trudimo da poštujemo propise, da poštujemo etičke i profesionalne standarde, onda i to što bi neko doživeo kao pritisak, mi u ministarstvu doživljavamo kao izazove i prilike da budemo bolji i da se unapređujemo. Demokratska je tekovina da razmenjujete mišljenja, da razmenjujete stavove, da ukazujete nekome na ono što mislite da je dobro ili na ono što mislite da je loše prema tome. I to je segment dijaloga. 

Dijalog ne podrazumeva razgovore istomišljenika. Ili ne isključivo razgovore istomišljenika, već pre svega i to govorim i u lično ime. Meni su najzanimljiviji i najkorisniji razgovori koje vodim, ne samo sada, tokom celog svog života, sa ljudima sa kojima ne delim stavove. Zašto? Iz tog dijaloga može da dođe do jedne nove vrednosti. Zašto ću ja saslušati vaše stavove koji će možda biti mnogo utemeljeniji od mojih stavova. Od vas ću nešto naučiti, dobiću jednu novu vizuru, jedan novi ugao posmatranja nekog fenomena ili pojave koji će me omogućiti da objektivizujem svoj stav ili da ga korigujem, ili opet s druge strane da ga potvrdim, znate. Tako da ne treba bežati od dijaloga. Ne treba bežati od dijaloga i svako društvo počiva na kulturi dijaloga". 

Govoreći o odnosu UNS-a i NUNS-a prema incidentima i napadima na novinarske ekipe tokom izveštavanja sa protesta, Ristić je rekao da postoji selektivni pristup pojedinih profesionalnih udruženja stvarnosti na terenu. 

"Tačno znate da ukoliko dođe recimo do nekog incidenta ili dođe do bilo kakvog oblika ometanja rada vas i vaših kolega, unapred znate kako će koje udruženje reagovati. Od onog udruženja koje će to potpuno ignorisati, do onog koje će preuveličati ono što se desi i obrnuto. Budući da, i to je ozbiljan izazov, čitav niz naših profesionalnih novinarskih udruženja su u toj meri politizovana već godinama da je sada, pretpostavljam, njima teško, a to ne opravdavam naravno, već prosto konstatujem da je tako, da mi je jako teško da izađu iz tog političkog modela razmišljanja. I da se vrate u onaj profesionalni način razmišljanja i delovanja. Potrebno je svega nekoliko minuta nakon što se nešto desi da mi dobijemo saopštenje ili reakciju koja je potpuno predvidiva i potpuno očekivana, ali ne i produktivna i konstruktivna". 

Euronews

 

Kao "selektivan odnos" ukazao je napad na novinara Informera krajem decembra ili napad na novinarku novosadske televizije ispred Višeg suda u Novom Sadu.

"To je bilo potpuno ignorisano. Dok recimo, ukoliko neko priđe nekome i pokuša da interveniše u programu, u živom uključenju, to se doživljava kao grub napad i sl.  Situacija će morati da ide na bolje. Nema drugog izbora, nema druge mogućnosti. I u tom smislu verujem da ćemo se opet vratiti dijalogu. Mi taj dijalog vodimo unutar medijske zajednice. Sad je on, naravno, otežan prosto zbog toga što pojedini partneri koji su politički potpuno aktivni su izašli iz tog dijaloga, njih je svega nekoliko u odnosu na 2300 naših partnera, ali svejedno. 

Naša vrata su otvorena i očekujemo da se vrate onome što je profesionalan odnos, kada govorimo o oblasti javnog informisanja, bez politike, bez strančarenja, bez zastupanja bilo čijih interesa, osim javnog interesa i interesa građana, da budu obavešteni objektivno, a ne selektivno i ne na način na koji pojedini mediji i medijske grupacije, dakle koje su zaista postale grupe za pritisak, to su i bile, ali su sada od 1. novembra prošle godine to do te mere otvoreno, da čak više i ne ulažu ni najmanji napor da eventualno to prikriju ili mimikriraju". 

Kompletno gostovanje Dejana Ristića pogledajte u video prilogu.

Komentari (0)

Srbija