Prva konferencija "Srbija-Afrika 2024", Vučić: Srbija najveći prijatelj Afrike u Evropi, kod nas ne postoji rasizam
Komentari03/12/2024
-09:11
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na prvoj konferenciji "Srbija-Afrika 2024: Dostojanstvo" u Beogradu da je Srbija najveći prijatelj Afrike u celoj Evropi i da se u našoj zemlji pitanje najboljeg mogućeg odnosa prema afričkim narodima nikad nije dovodilo pod bilo kakvu sumnju.
"Želim pre svega da kažem da se nadam da se ovde u Beogradu i Srbiji osećate kao kod svoje kuće. Za to imam mnogo razloga. Uveren sam da je Srbija zemlja koja je najveći prijatelj Afrike u celoj Evropi. U našoj zemlji ne postoji rasizam. Mi volimo afričke narode", rekao je Vučić na plenarnoj sednici o uticaju terorizma i ilegalnih migracija na ekonomsku bezbednost koja se održava u okviru konferencije.
On je podsetio da je Srbija bila jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja.
"Mi to prijateljstvo (prema afričkim narodima) neretko nazivamo i bratstvom. Zato što je skovano u teškim vremenima. Zato što je pravljeno kroz istoriju, kroz borbu protiv kolonijalizma, kroz borbu za samostalnost i nezavisnost mnogih afričkih zemalja. Afrika je danas u ekonomskom smislu najbrže rastući kontinent. Afrika je budućnost sveta", naglasio je Vučić.
Dodao je da je Srbija, iako relativno mala zemlja, druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
"Ja verujem da su mnogi od vas koji su ranije bili u Beogradu, a nekoliko godina nisu dolazili, mogli da vide ogromne promene. Od aerodroma do izgleda centra grada, do svega onoga što smo uspeli da uradimo u prethodnim godinama", rekao je Vučić.
Navodeći da Srbija ima tradicionalno iskreno prijateljstvo sa afričkim narodima, Vučić je istakao da Srbija u Africi proporcionalno ima najveću podršku i teritorijalnom integritetu Srbije i Povelji UN.
Predsednik je čestitao BIA na organizaciji ovog samita i rekao da je ponosan zbog velikog broja zemalja koje učestvuju. Kako kaže, za nas je to važno, jer se svet nalazi u složenom i izuzetno teškom geopolitičkom trenutku i niko ne može da predvidi šta nas čeka za mesec, dva, tri dana.
"Svi smo naviknuti na te teške vesti te nam vesti da je poginulo 300, 500 ljudi nisu nove, naučili smo sa tim da živimo jer interesi velikih su bili uvek preči i od života i napretka planete", kazao je Vučić.
Dodaje da smo svedoci licemerja u kojem se svetski poredak menja brže nego ikada i navodi da je sve započelo nakon što su zemlje istoka se isto razvijale tokom treće i četvrte industrijske revolucije nakon napretka koji je Zapad ostvario posle prve industrijske revolucije. Vučić kaže da je Zapad svoju moć decenijama zasnivao na dva postulata i to da su nosioci suštinske demokratske misli u svetu, svetionik demokratije i pod dva ekonomskom dominacijom Zapada gde je glavni princip bio tržišna ekonomija.
"I nas i vas su uvek učili da je suština poštovanja i napretka ekonomije, ali i demokratije, tržišna ekonomija", navodi i dodaje da kada su počele da se dešavaju promene, posle treće i četvrte industrijske revolucije, tržišna ekonomija više ništa ne znači, odnosno više suštinski ne postoji. Ističe i da postoji problem na Zapadu, gde i Srbiju delimično ubraja s obzirom da smo geografski tako smešteni, nisu razumeli da na istoku i u Africi postoji više demokratije nego ranije, pa su "hteli svojim uzusima da urede ceo svet".
"U takvim uslovima saradnja između nas je od sve većeg značaja, naša saradnja je prijateljska i bratska", kazao je Vučić dodajući da se saradnja odvija u pet oblasti - bezbednosnom, u smislu zajedničke borbe protiv terorizma, razmena informacija, zatim ekonomska saradnja gde je za Srbiju najvažnije da postigne sporazume o slobodnoj trgovini kao što ima sa Egiptom koji treba da se ratifikuje u Skupštini Srbiji.
Vučić dodaje da je za Srbiju veoma važna politička saradnja sa Afrikom i zahvaljuje većini afričkih zemalja koje su nedavno u Generalnoj skupštini UN prilikom pokušaja da se usvoji rezolucija o genocidu u Srebrenici podržali Povelju UN.
"Uvek možete da računate na našu podršku. Nema tog pritiska iz sveta koji može da nas odvoji od naših afričkih prijatelja", poručio je.
"Želimo da sa afričkim zemljama imamo jače i snažnije partnerstvo"
Direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Vladimir Orlić izjavio je danas na prvoj konferenciji "Srbija- Afrika 2024: Dostojanstvo" u Beogradu da se nada da ovaj skup označava jedno jače i snažnije partnerstvo Srbije i afričkih zemalja.
Orlić je naveo da na skupu učestvuju delegacije iz 40 afričkih država i da su glavne teme terorizam, ilegalne migracije i njihov uticaj na ekonomsku bezbednost, koje su od globalnog značaja za sve zemlje. Podsetio je na 1. član Univerzalne deklaracije o ljudskm pravima, prema kojem se sva ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima.
"Ona su obdarena razumom i savešću, jedni prema drugima treba da postupaju u duhu bratstva", istakao je Orlić. On je zahvalio afričkim zemljama na podršci koju su davali Srbiji i poštovanju.
"Mi smo se uvek razumeli, međusobno prepoznavali sve države Afrike kao svoje iskrene, prave prijatelje, jer smo stvari gledali na isti način, poštovali iste vrednosti i videli smo slobodu kao svoju najveću dragocenost. Želja nam je da tu stratešku saradnju učinimo redovnom, da se okupljamo u kontinuitetu svake godine. I ovde u Republici Srbije kao i u Africi, kako bismo zajedno sagledavali sva ona pitanja koja mi smatramo važnijim", rekao je Orlić.
Boateng: Bratski odnosi dve zemlje preduslov za borbu protiv terorizma
Generalna direktorka Ministarstva za nacionalnu bezbednost Gane Sena Sijav Boateng izjavila je danas da Gana i Srbija imaju bratske odnose koji su preduslov za odlučnu borbu protiv ilegalnih migracija i terorizma. Ona je, na konferenciji "Srbija - Afrika 2024", naglasila važnost istorijskih veza koje su postojale između Afrike i bivše Jugoslavije i bratskih odnosa dve države koji će pomoći u borbi protiv ilegalnih migracija i terorizma.
"Gana i Srbija povezane su može se reći pupčanom vrpcom, naši odnosi mnogo su više od prijateljskih, oni su bratski", rekla je ona.
Razmena iskustava i znanja između dve države, veoma je bitna u procesu povezivanja, rekla je ona.
"Stručnost vaše zemlje je veoma važna za obrazovanje, za transfer tehnologija, koje utiču na razvoj afričkih zemalja, trenutni razvoj afričkih zemalja i njihovu populaciju, i za borbu protiv nezaposlenosti", naglasila je Boateng.
Ona je naglasila i značaj pitanja koja se tiču migracija i bezbednosti kao i bitnost organizacije ovakvih konferencija.
''Pitanja koja odjekuju u svima nama i značajno utiču na globalne ekonomije svakako su migracije i bezbednost, ova dva pitanja duboko su prepletena i povezana'', rekla je Boateng.
Istakla je da Afrika sa svojom mladom populacijom predstavlja ranjiv deo sveta u pretnjama od terorizma i ilegalnih migracija.
"Afrika koja ima mladu populaciju posebno je ranjiva u tom smislu, terorizam destabilizuje naš kontinent, a grupe poput Boko Harama i ispostava Islamske države šire strah i nasilje među našom populacijom, 43 odsto stradalih od terorizma dešava se na području Sahela'', rekla je Boateng.
Komentari (0)