Kolekcionar vojne opreme za Euronews Srbija: Niz nelogičnosti u vezi sa zaplenom na KiM
Komentari01/12/2024
-18:30
U kasnim večernjim satima u petak na teritoriji opštine Zubin Potok na Kosovu i Metohiji došlo je do detonacije eksplozivne naprave prilikom koje je došlo do oštećenja kanala Ibar-Lepenac. Navedeni kanal snabdeva nekoliko naseljenih mesta i ima značajnu ulogu u hlađenju sistema termoelektrana u Obiliću.
Nakon eksplozije, takozvani premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti je izašao u javnost sa optužbama u kojima se zvanični Beograd, odnosno država Srbija, okrivljuje za teroristički napad.
Već nekoliko sati nakon eksplozije, tzv. kosovska policija je na severu Kosova i Metohije otpočela akciju širokih razmera.
Naime, specijalne snage započele su subotu ujutru pretres u nekoliko srpskih sela u Opštini Zubin Potok, a njeni pripadnici upadali su silom u kuće, pa je tom prilikom i uhapšeno osam lica, kako je saopštila takozvana kosovska policija.
Takozvani ministar unutrašnjih poslova Dželjaj Svećlja je na konferenciji za medije naveo kako je zaplenjena i veća količina vojnih uniformi, naoružanja, municije i novca, kao i eksplozivne naprave koje su deo arsenala kojim je upravo oštećen kanal Ibar-Lepenac.
Odmah po saopštavanju ovih informacija, takozvane kosovske vlasti su za svoju javnost priredile prikaz navodno zaplenjene opreme i naoružanja, međutim, vojni eksperti su na fotografijama i video snimcima "zaplenjene" opreme primetili brojne nelogičnosti.
Ispaljeni raketni bacači i netipično pešadijsko naoružanje
O zaplenjenom naoružanju, uniformama i opremi je za Euronews Srbija govorio kolekcionar vojne opreme sa dugogodišnjim iskustvom u proceni autentičnosti i trgovini istim, Nikola Divac koji je, uzimajući u obzir kako se većina prikazanih uniformi, kao i vojne opreme, može naći na slobodnom tržištu, istakao kako se radi o zloupotrebi.
"Strašno je to da su uniforme i vojna oprema, koje su vredan predmet za kolekcionare, zloupotrebljene na taj način da su postale sredstvo političke borbe", navodi Divac i dodaje:
"Među puškama koje se vide na slikama je američka puška ’M16’ i to čak jedna od prvih verzija ’M16’ koja nikako ne pripada našem kontekstu. Drugo, na jednoj slici se vide tri automatske puške: Prva deluje, jer se zbog slabije rezolucije fotografija i snimka ne vidi dobro, kao da je ’Zastava M70’, odnosno puška principa Kalašnjikov, druga puška je bez preklapajućeg kundaka, koji kao da je otkinut i koja kao da nema prednji rukohvat ili je u pitanju neka puška ’istočnog bloka’. A treća puška je ’Hekler i Koh’ koju duže isključivo specijalne jedinice i to u veoma malom broju, te je njihova rasprostranjenost ograničena. Dakle, ne može se reći: ’Ovo je nešto što je zakopano 90-ih godina, pa je tu stajalo’, to je nemoguće sa ’Heklerom’. S druge strane, otkud tu ’M16’? Te puške koriste municiju drugačijeg kalibra od svega ovoga na slici i praktično bi bile neupotrebljive", kaže Divac.
Na priloženim snimcima i fotografija se nalazi nekoliko ručnih raketnih bacača "M80 Zolja" namenjenih za jednokratnu upotrebu, međutim, deo izloženih bacača nije upotrebljiv, objašnjava Divac.
"Dve zolje su ispaljene, na fotografijama se vidi da nemaju pripadajući poklopac, što se vidi po dva uloška koja se nalaze pored bacača. Što se tiče ostalih, niko ne garantuje da se ne radi o vežbovnim bacačima kojima je uklonjen žuti prsten po kojim su one prepoznatljive".
"Skupljeno sa koca i konopca": Među svečanim uniformama "pustinjska šara" i ranac sa oznakama OVK
Takozvana kosovska policija je izložila više desetina komada vojnih uniformi, a "jedna od prvih stvari koja se primeti je kako među zaplenjenom opremom skoro uopšte nema taktičke opreme, kao i da izostaju uniforme u maskirnoj šari", objašnjava Divac.
Možda najbizarniji komad zaplenjene opreme za koju Svečlja tvrdi da su prištinske vlasti zaplenile od Srba, je vojni ranac koji na sebi ima amblem takozvane "Oslobodilačke vojske Kosova" (OVK), koji se nalazi okružen svečanim uniformama Vojske Srbije.
"Među opremom se nalaze i pantalone sa pustinjskom šarom kakva nije karakteristična za naše podneblje", primećuje sagovornik.
O tome da se radi o opremi koja se može nabaviti na tržištu, svedoči i podatak da se navedene pantalone, inače britanske proizvodnje, mogu poručiti putem interneta za svega nekoliko hiljada dinara.
Nikola Divac navodi i niz nelogičnosti u pogledu zaplenjene vojne opreme.
"Meni sve bode oči, glavni nedostatak koji primećujem je nedostatak balističke opreme, pancira, šlemova, borbenih prsluka, koji su neophodni za bilo koji oblik borbe", kaže on.
Divac među tri šlema prepoznaje jedan za koji smatra da je ili šlem italijanske proizvodnje "M33 Brevetto" ili zapadnonemački šlem "M62".
"Gde je prva pomoć? Danas, svaki vojnik ima lični komplet prve pomoći i to je postao standard. Nigde na fotografijama i snimcima ne vidim prvu pomoć, ona se apsolutno nigde ne vidi. Gde je eksploziv? Ja na fotografijama nigde ne vidim eksploziv, ne vidim detonatore, ne vidim ništa od toga. Ali zato vidim LPD opremu za dekontaminaciju terena. Deluje mi kao da je sve skupljeno sa koca i konopca", smatra on.
"Na fotografijama se mogu videti i ruske oznake, a šta će tu ruske oznake? I šta će tu oznake Srbije, i to svečane, znači ne maskirne, ne crne, ne zelene, nego crveno-bele, najupečatljivije, najvidljivije. To sve nisu terenske, nego svečane oznake, koje niko nikada ne nosi u borbi, jer postoje i terenske oznake, upravo za borbu", tvrdi Divac.
Oprema doneta "da se popuni prostor"
S druge strane, na fotografijama i snimcima su primetne i gas maske, za koje Divac smatra da ih je bilo moguće nabaviti u skladištima javnih institucija, bivše teritorijalne odbrane, ali i javnih preduzeća, kao i rudnika "Trepča".
Navedimo i za primer gas maske. Vidi se jedna gas maska M1, a možda je i civilna čak, MC1. To je gas maska iz 70-ih godina, možda 80-ih, ali na njoj su odavno istekli resursi, a čak i da nisu istekli, resursivno je svakako nebezbedna. Takođe, nebezbedna je i ta gomila filtera, koji se vide. To su filteri koji možda i da su neopterećivani, da su neotvoreni, oni su prosto istečeni resurs. Osim toga, maske su se mogle naći i u društvenim preduzećima i čak u školama u vremena kada je vršena predvojnička obuka. Na severu Kosova i Metohije je aktivan veliki rudnik „Trepča“, a takve maske, čak i ove civilne, mogle su da se nađu u nekom starom skladištu rudnika, ali čak ni tamo više nisu u upotrebi, jer su prosto nebezbedne.
Divac opet, sa čuđenjem, izražava sumnju da je u ovom slučaju prosto ispražnjeno neko staro skladište, sa svim materijalom koji ima neku vojnu ili bezbednosnu tematiku i upotrebu.
"Prva stvar koju mogu da vam navedem je da, na primer, ako neko hoće da se sukobi sa policijom, pa na primer ide na suzavac, ili čak i na bojne otrove, takvo lice prvo ide u bolje opremljenu farbaru, da kupi masku 3M ili Trajal, koji proizvodi maske sa novim filterima, i to filterima ABEK2, ABEK3, koji se koriste u hemijskoj industriji, u proizvodnim pogonima, i u tom slučaju je to lice zaštićenije nego sa ovim istečenim resursima, koje ozbiljan zaverenik ne bi uzeo ni u razmatranje da ih upotrebi u nekom sukobu", navodi Divac.
Na kraju, on komentariše i desetine padobranskih gurtni, koje su potpuno nespojive sa ostatkom "opreme", smatrajući da one nemaju baš nikakvu upotrebnu vrednost u ovom slučaju, zaključujući da su se na fotografiji našle po principu "da popuni prostor".
"Besmisao samog prikaza koji smo mogli da vidimo na fotografija, očit je i kada pogledate barem desetak padobranskih gurtni, odnosno gurtni za teretni vojni avionski transport, koje se koriste kad treba nešto da se veže u avionu. U ovom slučaju nemamo padobrane, nemamo padobrance, te gurtne su apsolutno neupotrebljive. Donete su tu da sve ovo deluje ozbiljnije, da popuni prazan prostor", zaključio je Divac.
Komentari (0)