Politika

Tramp i Srbi: Zašto je podrška predsedniku SAD visoka u Srbiji i šta očekujemo od njega?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/01/2025

-

07:07

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Osim toga što je osvojio glasove miliona Amerikanaca na izborima u novembru, Donald Tramp pobrao je simpatije i velikog dela građana Srbije koja je proglašena za stranu zemlju u kojoj ima najveću podršku.

Zbog čega se građanima Srbije dopao novi-stari američki predsednik i kako ostaje popularan i više od 10 godina nakon što se pojavio na političkoj sceni pitanja su na koje je pokušao da odgovori Euronews Srbija.

Uoči izbora u Americi, dok se ostatak sveta pitao ko će biti novi šef Bele kuće, a većina Evrope uzdala u pobedu Kamale Haris, građani Srbije imali su jasnog favorita.

Međunarodno istraživanje objavljeno krajem oktobra pokazalo je da je u Srbiji čak 59 odsto građana navijalo za Trampa. Više nego u bilo kojoj drugoj zemlji.

"Osim toga što znamo dobro da izaberemo pobednike, drugi deo koji Srbe dosta privlači Trampu je taj što je on prekid ove liberalne politike čiju cenu je Srbija zapravo dosta često plaćala u proteklih 25-30 godina. Tramp, iako se ne može reći da je konzervativan, svakako je pragmatista, što je dosta potrebno u trenutnom svetu i deluje da više uviđa rizike koje, na primer, ekspanzionizam NATO i slični potezi koji su bili vođeni u proteklih 30 godina, stvaraju za svet, a pogotovo Srbiju koja je dosta blizu granica velikih sila", rekao je Srđan Garčević, podkaster i bloger.

Sa druge strane, programski direktor Demostata Zoran Panović smatra da simpatije prema Trampu treba posmatrati u kontekstu privrženosti građana Srbije ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

"Dobar deo srpskog javnog mnjenja se nada da će se Tramp dogovoriti sa Putinom strateški, da će onda Srbija od toga imati koristi. Čak se ide u ekstreme, da će Tramp i njegova politika u drugom mandatu da kompletnu srpsku promašenu politiku iz poznih 80-ih i 90-ih sada predstavi kao globalnu avangardu. Tramp i trampizam, i ljubav prema Trampu, to se pokazalo kao nešto što najbolje sanira loše srpsko-američke odnose", rekao je Panović.

Očekivanja od nove američke administracije, međutim, nemaju samo građani, ima ih i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Siguran sam da ćemo i uz podršku naših prijatelja, a pod prijateljem računam kompletno okruženje predsednika Trampa koji su i večeras bili sa njim tokom razgovora, da će oni moći da naprave Ameriku ponovo velikom, a da ćemo mi moći da napravimo Srbiju pristojnom zemljom i zemljom koja će moći dobro, vrlo dobro da sarađuje sa Sjedinjenim Državama", rekao je predsednik Srbije.

Vučić se nada i da bi Tramp mogao da dođe u Srbiju, a nedavno je ponudio i da Beograd bude mesto susreta ruskog i američkog predsednika.

Jedan od razloga za optimizam su odnosi koje je Beograd ostvario sa prvom Trampovom administracijom, a pre svega sa Ričardom Grenelom, tadašnjim specijalnim izaslanikom za pregovore Beograda i Prištine, koji će u novoj administraciji biti i izaslanik za specijalne misije.

Mur: Novog ambasadora SAD u Beogradu možemo čekati i nekoliko meseci

Na ovu temu za Euronews Srbija je govorio i ambasador u penziji i saradnik Atlantskog saveta SAD Džonatan Mur.

Na pitanje šta Srbija može da očekuje za vreme Trampovog mandata, s obzirom na istraživanja koja su ovde rađena, a kažu da je Tramp od svih zemalja regiona najpopularniji upravo kod nas u Srbiji, Mur upozorava da Balkan ipak nije u fokusu pažnje.

"Pa što se tiče i Srbije i Balkana u širem smislu, Tramp naravno zna za Balkan, ugostio je u svojoj kancelariji i više ljudi, uključujući i predsednika Vučića, ali moram takođe dodati, Balkan nije trenutno centar pažnje našeg novog predsednika. Imamo i mnogo domaćih izazova, pitanje nelegalnih migranata je veliki prioritet za predsednika Trampa, pitanje domaće ekonomije i tako dalje. Znači, saznaćemo takođe, nadam se uskoro, koga će imenovati za razne ambasadore. Imali smo divne sposobne ambasadore u Beogradu, u Prištini i u Tirani i tako dalje. To će biti neka faza i nadam se da i ljudi na Balkanu to očekuju, da znaju da nije to neko iznenađenje. Biće ova faza sa karijernim diplomatama u svojstvu otpravnika poslova, hoće ranije ili kasnije imenovati nove ambasadore. To je procedura koja traje nekoliko meseci", rekao je ambasador u penziji.

Ambasadoru Kristoferu Hilu je završio mandat u Srbiji, a postavlja se pitanje i kada Beograd može da očekuje imenovanje novog ambasadora SAD u našoj zemlji.

"Pa prvo, zavisi naravno od samog predsednika Trampa. Možda će i sutra, prekosutra imenovati i više ambasadora. Već je imenovao nekoliko kandidata za ambasadore širom sveta, posebno u Evropi, ali ne samo u Evropi, i u Americi, u Južnoj Americi, na primer. Pitanje je, naravno, takođe svaka zemlja, svaka država ima pravo odbiti kandidaturu nekog mogućeg ambasadora. To se dešava s vremena na vreme. To je stari, to je pitanje starog diplomatskog protokola. Ta država mora prihvatiti kandidaturu tog ambasadora, onda to ide do procedure potvrde u američkom Senatu. Zbog drugih prioriteta, moguće je da u u tim rezidencijama ambasadora Balkana, da će biti zgrade prazne nekoliko meseci", ističe ambasador u penziji Džonatan Mur.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija