Fokus

Tramp danas polaže zakletvu kao 47. predsednik SAD: Pet stvari koje treba da znate o inauguraciji

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Tanjug, Guardian

20/01/2025

-

10:15

Tramp danas polaže zakletvu kao 47. predsednik SAD: Pet stvari koje treba da znate o inauguraciji
Tanjug/AP/Alex Brandon - Copyright Tanjug/AP/Alex Brandon

veličina teksta

Aa Aa

Donald Tramp će danas položiti zakletvu i tako zvanično postati 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Američki Ustav propisuje da mandat svakog novog predsednika počne 20. januara tačno u podne (18 sati po srednjoevropskom vremenu), a svečanost će ovoga puta, kao izuzetak, biti na zatvorenom zbog hladnog vremena koje se predviđa u Vašingtonu.

Inauguracija privlači veliki broj ljudi na Nacionalnu aveniju, veliku promenadu između Kapitola i Linkolnovog memorijala, a za obezbeđenje ceremonije angažovano je oko 25.000 ljudi. Bela kuća, Kapitol i delovi Pensilvanijske avenije već su ograđeni sigurnosnim ogradama visine 2,40 metara.

Šta treba da znate o predstojećoj inauguraciji?

Gde će Tramp položiti zakletvu?

U Ustavu SAD nema mnogo toga kada je reč o inauguraciji novog predsednika. On propisuje samo datum i vreme ceremonije: 20. januar u pondne – i kratka zakletvu od 35 reči. Tokom godina, međutim, došlo je do mnogo svečanosti povodom ovog događaja, koje je novi predsednik želeo da u potpunosti prihvati, za razliku od Bajdenove inauguracije pre četiri godine, koja se dogodila tokom pandemije kovida i nakon upada u Kapitol 6. januara.

Zbog hladnog vremena, Tramp je u petak rekao da će inauguracija i povezani govori biti održani u zatvorenom prostoru u zgradi Kaptola, a u areni Capital One u Vašingtonu će se uživo pratiti ceremonija i parada. Govori bi trebalo da počnu oko 11.30 po lokalnom vremenu.

"Svi ostali događaji će ostati isti", rekao je Tramp.

Tanjug/AP/Matt Rourke

 

Tramp će staviti ruku na Bibliju i izreći predsedničku zakletvu od 35 reči: "Svečano se zaklinjem da ću u dobroj veri obavljati dužnost predsednika SAD i da ću, koliko najbolje mogu, čuvati, štititi i braniti Ustav SAD".

Njegov potpredsednik, senator iz Ohaja Džej Di Vens, polagaće zakletvu nekoliko trenutaka ranije kao potpredsednik.

Kakvo će biti vreme u Vašingtonu?

The Weather Channel prognozira najvišu temperaturu od -4,4 stepeni Celzijusovih i najnižu temperaturu od čak -13 stepeni uz delimično sunčano nebo, iako će zbog hladnog vetra biti mnogo hladnije. 

Potencijalno se može očekivati i sneg.

Tanjug AP/J. Scott Applewhite

 

Ko nastupa na inauguraciji?

U okviru događaja vezanih za inauguraciju, bend "Vilidž pipl" će nastupati na nekoliko manifestacija.

Pesma "Y.M.C.A", koja je prvobitno postala hit LGBT pokreta iz 1978. godine, više puta je puštana na Trampovim skupovima, gde je republikanski lider uz nju plesao.

Trampov pristalica i kantri pevač Li Grinvud izvešće svoju pesmu "God Bless the USA", koja je bila Trampova nezvanična predizborna himna i puštana na njegovim skupovima.

Tanjug/AP/Alex Brandon

 

Poznata kantri pevačica Keri Andervud pevaće patriotsku pesmu "America the Beautiful".

Očekuje se i nastup rok-repera Kida Roka, koji je već nastupio na Republikanskoj konvenciji ovog leta u Milvokiju.

Za tradicionalno izvođenje nacionalne himne angažovan je tenor Kristofer Mačio.

Ko sve dolazi na inauguraciju?

Na inauguraciji se očekuje prisustvo brojnih svetskih političara. Pored Džozefa Bajdena, prisustvovaće i svi bivši živi predsednici - Barak Obama, Džordž V. Buš i Bil Klinton, dok od bivših prvih dama neće biti prisutna jedino Mišel Obama.

Kao počasne goste, Tramp je pozvao nekoliko tehnoloških milijardera, koji će zajedno sa ostalim poznatim ličnostima i budućim ministrima sedeti na bini.

Među njima su Ilon Mask, Džef Bezos, Mark Zakerberg, kao i Šou Čju - šef, za sada kineskog, TikToka.

Tanjug/AP/Matt Rourke

 

Dan inauguracije u Sjedinjenim Američkim Državama smatra se unutrašnjim političkim događajem, pri čemu su strane države obično predstavljene diplomatskim izaslanicima.

Šefovi stranih država i vlada tradicionalno nisu na listi gostiju 20. januara, međutim, Tramp je pozvao više njih, ali nije poznato da li će svi pozvani zaista i doći.

Kineski predsednik Si Đinping je dobio poziv još u novembru, ali će Peking poslati potpredsednika Han Dženga.

Dolazi i japanski ministar spoljnih poslova Takeši Ivaja, predsednik Argentine Havijer Milej, predsednik Salvadora Najib Bukele, kao i Edmundo Gonzales Urutija, koji nije uspeo da preuzme vlast u Venecueli.

Lideri latinoameričke levice neće biti prisutni.

Posebno je upadljivo odsustvo predsednice susednog Meksika Klaudije Šajnbaum iako ona vodi stranku sa kojom je Tramp održavao dobre odnose.

Prema najavama, iz Evrope dolaze italijanska premijerka Đorđa Meloni, Britanac Najdžel Faraž, a navodno je pozvan i mađarski premijer Viktor Orban, ali on neće moći da prisustvuje, kako je iz njegovog kabineta rečeno mađarskim medijima.

Iz Francuske će na inauguraciju putovati desničarski političari Erik Zemur i Sara Knafo, a iz Nemačke nekoliko političara iz desničarske Alternative za Nemačku (AfD).

Tanjug/AP/Matt Rourke

 

Lider Slobodarske partije Austrije Herbert Kikl je zauzet pregovorima o koaliciji, pa će umesto njega na put krenuti poslanica Suzane First.

Prošle sedmice je objavljeno da predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nije dobila pozivnicu za inauguraciju.

Najstariji inaugurisani predsednik

Prvi put od 1893. godine, kada je Grover Klivlend započeo svoj drugi mandat, predsednik ulazi u Belu kuću radi drugog mandata koji ne sledi neposredno nakon prvog mandata.

Sa svojih 78 godina i sedam meseci života, Tramp će postati najstariji inaugurisani predsednik u američkoj istoriji.

Njegov prethodnik Džozef Bajden bio je pet meseci mlađi prilikom svoje inauguracije.

Prema programu, nakon polaganja zakletve, predsednik potpisuje prve odluke i prisustvuje balovima koji će biti priređeni u njegovu čast i na kojima će se obratiti prisutnima.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet