Zoran Milivojević za Euronews o povratku slovačkih vojnika na KiM : Jedan element više u mozaiku zaštite srpskog naroda
Komentari22/11/2024
-16:24
Predsednik vlade Slovačke Robert Fico je izjavio da Slovačka želi da vrati svoju vojsku na Kosovo i Metohiju u okviru misije KFOR-a kako bi pomogla da svet dobije objektivnu sliku o dešavanjima u Pokrajini. O ovoj temi govorio je za Euronews gost "Vesti" nekadašnji diplomata Zoran Milivojević.
Na pitanje šta se promenilo u zadnjih 14-15 godina od kada su slovački vojnici istupili iz misije pa su odlučili da se vrate u okrilje KFOR-a, sagovornik Zoran Milivojević je rekao da se radi o potpuno drugačijem odnosu Slovačke prema Kosovu i Metohiji.
"Pa ovo što je premijer Fico i najavio, ja bih rekao. I drugo, jedan drugačiji odnos Slovačke u odnosu na pitanje Kosova i Metohije, ali i u odnosima sa Republikom Srbijom. Svakako, jedan gest koji proizilazi iz tog prijateljskog odnosa, koji je ova poseta potvrdila. Treba podsetiti da je Slovačka pre jedno mesec i po ili dva zatvorila i svoju kancelariju u Prištini i time dala do znanja da neće menjati politički stav oko Kosova i Metohije, što je premijer Fico ovde i potvrdio u Beogradu. Za nas je vrlo važna vest i dobra vest da slovački vojnici dođu u okviru KFOR-a kao objektivan element u sastavu KFOR-a, sa namerama koje se ne mogu drukčije tretirati nego kao prijateljske i dobronamerne", ističe Milivojević.
Na pitanje na koji način će slovački vojnici da pomognu svetu da stekne objektivniju sliku onoga što se dešava na Kosovu i Metohiji, Milivojević ističe neposredno iskustvo kao bitan faktor pri oblikovanju mišljenja.
"Po dva osnova. Prvi osnov je da se ponašaju u skladu sa mandatom KFOR-a, čiji je glavni mandat i glavni zadatak da štiti mir i bezbednost, da se ponaša u skladu sa mandatom prema svima koji su tamo na ovaj ili onaj način ugroženi. I druga stvar koja je za nas posebno važna, to je svedočenje sa lica mesta, vi možete, kako to kažu kinezi, 'hiljadu puta treba da vidite ili čujete, ali sa lica mesta jedanput utvrdite pravo stanje'", kaže Milivojević i dodaje:
"U tom smislu su ove namere svakako prijateljske. Jačaju, ono što treba da bude mandat KFOR-a, jačaju ulogu KFOR-a i što je politički veoma važno, doprinose onome što je naš državni nacionalni interes, a to je potvrda da je Kosovo i Metohija u nadležnosti Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, da mehanizmi koji tamo postoje UNMIK i KFOR imaju mandat u toj funkciji i da oni predstavnici koji su tamo treba da se ponašaju u skladu sa tim mandatom. Jedan element više u mozaiku zaštite srpskog naroda tamo", tvrdi nekadašnji diplomata Milivojević.
"KFOR je potvrda međunarodnog prava"
O značaju KFOR-a u kontekstu jednostranih poteza Prištine, Milivojević ističe kako KFOR potvrđuje međunarodno pravo i činjenicu kako su Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.
"Jedan deo odgovora na vaše pitanje je nezamenljiv je značaj. Drugi deo odgovra na vaše pitanje, to je, nažalost, odsustvo poštovanja mandata i onoga šta su cilj i smisao KFOR-a, zbog, ja bih rekao, interesa nekih zapadnih sila koji u tome učestvuju i njihovog stava prema Kosovu i Metohiji. Inače, ovaj prvi cilj i ovaj prvi zadatak je za nas najvažniji", kaže Milivojević i dodaje:
"KFOR potvrđuje da su Kosovo i Metohija u mandatu Ujedinjenih nacija, kao protektorat Ujedinjenih nacija i da status KiM nije rešen onako kako odgovara eliti u Prištini ili onih koji to podržavaju, već u skladu sa međunarodnim pravom u skladu sa rezolucijom 1244. KFOR je potvrda međunarodnog prava, te rezolucije i činjenice da je Kosovo i Metohije u sastavu Republike Srbije", kaže on.
Srbija ima jasan stav po pitanju Zajednice srpskih opština
Milivojević je rekao kako je stav Srbije potpuno jasan kada je u pitanju Zajednica srpskih opština i kako se on neće menjati.
"Stav Srbije je potpuno jasan. Postoji jedan sporazum koji je potpisan 2013. godine, detaljno obrazložen 2015. godine, iza koga stoji potpis Evropske unije. On je na snazi i on treba da se primeni do kraja. Dakle, tih prvih šest tačaka koji čine Zajednicu srpskih opština. U tom smislu nikakva diskusija ili stav Srbije se neće menjati", potvrđuje Milivojević.
On smatra kako Kurti nema nameru da poštuje ranije preuzete obaveza, pa ni osnivanje ZSO.
"Kada je reč o eliti u Prištini, o gospodinu Kurtiju, on nema nameru da to implementira i to je jasno. Dakle, on uopšte nema nameru da postoje ranije preuzete obaveze i to je jasno. Postoji treća strana od koje zavisi šta će od toga biti. To je Evropska unija, to su zapadne sile, koje na ovaj način, što ne reaguju, što ne insistiraju na ranije preuzetoj obavezi, na jednom sporazumu koji ima međunarodno-pravni karakter, u čemu su direktno učestvovali, što se to ne ispunjava, to je prećutna podrška prištinskoj eliti i to je nažalost stvar koja blokira ceo proces, i reći ću još na kraju jednu stvar, da ne bude nikakve dileme i zabune: Od toga zavisi kvalitet i nastavak dijaloga, dakle, od ispunjenja te obaveze od koje Srbija neće odustati.", zaključio je Zoran Milivojević.
Komentari (0)