Brnabić: U Francuskoj i Nemačkoj rudnici litijuma su projekti od najvećeg značaja
Komentari12/09/2024
-17:51
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas povodom Predloga zakona o izmenama i dopunama zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima da je kancelar Nemačke Olaf Šolc u kampanji obišao budući rudnik litijuma u toj zemlji i rekao da je to projekat od najvećeg prioriteta, a da je Francuska svoj projekat rudnika litijuma zvanično proglasila projektom od nacionalnog značaja.
"Opozicija jeste (skidam kapu) uspela da ovaj put prevaziđe sebe. Elem, nakon detaljnog iščitavanja, samo da obavestim javnost da su, dodatno, pored one laži o 250 stepeni C sumporne kiseline, u "razloge za donošenje zakona" uspeli da ubace, između ostalog da Nemačka, Francuska, Velika Britanija i Austrija imaju više litijuma, ali "oni ne žele da kopaju svoje lepe zemlje", napisala je Brnabić na društvenoj mreži X.
Dodala je da je kancelar Nemačke Olaf Šolc u kampanji obišao budući rudnik litijuma u toj zemlji, da je Vlada Francuske njihov projekat rudnika litijuma zvanično proglasila projektom od nacionalnog značaja, a i da je ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji i pričao i pisao o projektu u njegovoj zemlji.
"Izgleda da je naša opozicija to prespavala i tako se ova rečenica našla u oficijelnom predlogu zakona upućenom, bez srama, Narodnoj skupštini Republike Srbije. Da je Srbija u velikoj opasnosti ne zbog jednog, već zbog deset (10) rudnika litijuma, a koji se potencijalno prostiru od Loznice, Valjeva, preko Čačka i Jagodine, do Vranja. Stvarno vas nije sramota", napisala je Brnabić.
Dodala je da je opozicija "u razloge za donošenje zakona" navela da iz "Podrinjskog antikorupcijskog tima upozoravaju da je prema trenutno razvijenim tehnologijama potrebno oko 500.000 litara vode za ekstrakciju jedne tone litijuma.
"Nisam znala da je Podrinjski antikorupcijski tim stručan i za ovako kompleksne tehnološke procese.... A šta kažu za patuljastu planetu ružičaste boje koja je otkrivena kao najudaljeniji objekat u našem solarnom sistemu?? 100% su stručni i za to", napisala je Brnabić.
Brnabić je dodala da se u razlozima navodi i da "ekonomisti tvrde da je će projekta Jadar Srbija dobijati rudnu rentu od tri odsto".
"Ni iznos rudne rente nisu mogli da pogode u predlogu zakona! Nije tri odsto, već pet odsto stručnjaci! I tako dalje, i tako dalje.... Da ne pričam da im je OK (za sada) da se istražuje i rudari i olovo i cink, i ugalj, i nafta, i uljni škriljci (!!), ali ne može bor i litijum. Ljubim te u životnu sredinu! Spomenik su sebi napravili ovim predlogom zakona! Teško će ih neko nekad nadmašiti", zaključila je Brnabić.
Komentari (0)