Svetski i mediji u regionu o usvajanju rezolucije o Srebrenici: Pominju snažan otpor Srbije i ogrtanje Vučića zastavom
Komentari23/05/2024
-22:50
Svetske novinske agencije i mediji preneli su vest da je danas na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija usvojena rezolucija u Srebrenici, uz ocenu da je protiv te rezolucije Srbija digla snažan glas protiv.
Italijanska Ansa prenela je da je usvojena rezolucija, kao i da Srbija smatra da Zapad rezolucijom ponovo rasplamsava tenzije na Balkanu.
Grčki list Avgi uz vest o sednici, preneo je i navode diplomatskih izvora da nije pravo vreme za rezoluciju, jer može da pošalje poruku koja ne promoviše regionalno pomirenje i perspektivu pristupanja Balkana Evropskoj uniji.
Takođe, list je citirao predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je pozvao "braću Grke da se uzdrže".
Ruski Tass uz vest o usvajanju rezolucije preneo je izjavu ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzje koji je rekao da sponzori rezolucije GS UN o Srebrenici guraju BiH u konfrontaciju, ne obazirući se na cenu koju je platila tokom građanskog rata 1990-ih kada je stradalo 100.000 ljudi, kao i da žrtve tog rata nisu bili samo Bošnjaci, već i Srbi i Hrvati.
Britanski Rojters preneo je da je rezolucija usvojena većinom od 84 glasa za, ali i to da su nakon usvajanja u gradovima širom Srbije i Republike Srpske brojni građani izašli sa zastavama na ulice i noseći transparente "Mi nismo genocidni narod, mi pamtimo".
Američki AP je preneo je da je rezolucija usvojena sa 84 glasa za iako su se predlagači nadali da će imati najmanje 100 glasova, kao i da je to odraz zabrinutosti mnogih zemalja o uticaju glasanja na napore za pomirenje u duboko podeljenoj BiH.
AP ističe i da su 22 zemlje preskočile sastanak i da nisu glasale.
Francuski portal France24 preneo je tekst agencije AfP u kome je ocenjeno da su protiv rezolucije snažan glas digli Srbija i bosanski Srbi.
Takođe, prenose i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom sednice bio ogrnut zastavom Srbije.
Ukrajinski Interfaks preneo je da su se rezoluciji žestoko usprotivili Srbija i etnički Srbi u Bosni i Hercegovini.
Austrijski Orf preneo je da je rezolucija usvojena uprkos velikom broju glasova protiv i uzdržanih.
Holandski NL tajms podsetio je uz vest o sednici GSUN, da je Međunarodni sud pravde presudio 2007. godine da se u Srebrenici dogodio genocid, ali da Srbija nije kriva.
Vest o usvajanju rezolucije preneli su i brojni albanski mediji, Al džazira, Glas Amerike.
Mediji u regionu bez analiza i komentara
Regionalni mediji su bez izuzetka sa velikom pažnjom i uz direktni prenos pratili sva dešavanja u vezi sa sednicom Generalne skupštine UN i glasanje o neobavezujućoj rezoluciji o Srebrenici, što je najveću euforiju očekivano izazvalo u Federaciji BiH, budući da su politički lideri Bošnjaka jednostrano, bez konsenzusa tri naroda i dva entiteta, i pokrenuli ovu priču u svetskoj organizaciji.
Federalni mediji su izvestili da je Generalna skupština UN usvojila "Rezoluciju o genocidu u Srebrenici", navodeći da je reč o istorijskoj pobedi i da su za rezoluciju glasale 84 zemlje članice, protiv 19, a da je 68 bilo uzdržano.
Gotovo sa identičnim naslovima "Usvojena rezolucija o genocidu u Srebrenici", federalni mediji su preneli izjave svojih političkih lidera, pre svega Zlatka Lagumdžije i Denisa Bećirovića, koji je u izjavi za sarajevski portal Klix, priznao da je na ovoj rezoluciji rađeno 12 meseci.
Nijedan od federalnih medija, međutim, nije se upustio u dublju analizu rezultata glasanja koji ukazuju da je rezolucija proglašena usvojenom iako je protiv i uzdržanih bilo više (87), "za" su glasale 84 zemlje, uključujući i bošnjačkog predstavnika u Misiji u Njujorku, dok čak 22 zemlje se uopšte nisu izjasnile.
Osim informacije o izglasavanju rezolucije i izjava političkih predstavnika, najviše pažnje u svim medijima posvećeno je načinu na koji su zemlje članice glasale ili bile uzdržane. Svi mediji su preneli i fotografije srpskog predsednika Aleksandra Vučića koji je tokom glasanja bio ogrnut srpskom zastavom, kao i njegovo upozorenje da je rezolucija podelila ne samo region, već i Ujedinjene nacije.
Tako je bilo u medijima Republike Srpske, koji su veoma pozitivno ocenili rezultat glasanja, s obzirom na to da je pod snažnim pritiskom predlagača, Nemačke i Ruande, sponzora i kosponzora rezolucije, njeno izglasavanje bilo najavljivano, očekivano i sasvim izvesno.
Analizirajući rezultate glasanja politički predstavnici Srba u Republici Srpskoj su jednodušno ocenili da je u GS UN ostvarena velika pobeda, koja će biti zalog za budućnost, ali i da će posledice ove situacije biti vrlo brzo vidljive. Ukazano je i na veliki doprinos srpskom diplomatskog tima predvođenog Aleksandrom Vučićem.
Po principu podeljenosti Ujedinjenih nacija o pitanju rezolucije u Srebrenici i medija u FBiH i Republici Srpskoj, bili su i izveštaji u podgoričkim medijima, koji su se našli između zvaničnog stava Vlade da će podržati rezoluciju u GS UN i protestnog skupa koji je juče i danas bio održan ispred zgrade izvršne vlasti protiv takvog vladinog stava.
Ni podgorički mediji nisu ulazili u dublju analizu rezultata glasanja, komentare, kao ni moguće posledice pomenute vladine odluke.
Hrvatska je jedna od sponzora rezolucije o Srebrenici u GS UN, a njen premijer Andrej Plenković, preneli su mediji, ranije danas je rekao da se njeno usvajanje ne dovodi u pitanje. Informaciju o izglasavanju rezolucije preneli su svi, bez komentara, ali s posebnim osvrtom na to da je tokom glasanja predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio ogrnut zastavom Srbije.
Mediji Severne Makedonije su preneli informaciju da je GS UN prihvatila rezoluciju o Srebrenici i da je njihov predstavnik glasao "za", bez komentara, ali sa više tekstova o tome kako su se u Beogradu i Kosovskoj Mitrovici formirale kolone vozila u znak podrške predsedniku Vučiću.
Komentari (0)