Politika

Da li Priština zakucava eksere u dijalog nakon poslednje akcije kosovske policije?: "Kurti ne minira samo Beograd"

Komentari

Autor: Branislava Gigović Grubić

22/05/2024

-

07:04

Da li Priština zakucava eksere u dijalog nakon poslednje akcije kosovske policije?: "Kurti ne minira samo Beograd"
Da li Priština zakucava eksere u dijalog nakon poslednje akcije kosovske policije?: "Kurti ne minira samo Beograd" - Copyright Tanjug/BANKA POŠTANSKA ŠTEDIONICA

veličina teksta

Aa Aa

Skoro četiri meseca nakon što je Priština donela uredbu o zabrani upotrebne dinara na Kosovu i Metohiji, pripadnici kosovske policije pre dva dana su upali su i zatvorili ekspoziture Poštanske štedionice (PŠ) u nekoliko srpskih opština na severu. Sve se to dešavalo dok su građani u tom trenutku pokušavali da podignu penzije, socijalnu pomoć i druga primanja. Stigla su i prva reagovanja, a iz Stejt departmenta poručuju da su razočarani ovom akcijom kosovske policije te navode da ona nije bila koordinisana sa međunarodnim partnerima i da eskalira tenzije.

Iz Evropske unije su poručili da je ova akcija kosovske policije jednostrana, da nije koordinisana sa "prijateljima i saveznicima", kao i da ona ugrožava dijalog Beograda i Prištine.

Poznavaoci prilika na Kosovu i Metohiji poručuju da ovom akcijom, koja nije koordinisana sa međunarodnom zajednicom, kosovski premijer Aljbin Kurti zaoštrava odnose pogotovo sa Amerikom. Navode i da su mnogi, pa i ovaj potez povučeni kako bi Kurti pridobio veću podršku za naredne, kako se čini, sve izvesnije vanredne izbore u drugoj polovini godine. Sagovornici Euronews Srbija poručuju da ovakve jednostrane akcije ne pogoduju dijalogu i normalizaciji odnosa dve strane.

Inače, iz Poštankse štedionice juče su obavestili sve klijente, fizička i pravna lica, da su njihova sredstva na računima u Banci sigurna i da neće biti oštećeni. Kako se navodi uprkos privremenoj sprečenosti funkcionisanja Regionalnog centra Kosovska Mitovica, klijenti Banke mogu obaviti sve bankarske usluge, uključujući platni promet, kreditiranje, menjačke poslove i ostale, u najbližim ekspoziturama na administrativnim prelazima Jarinje, Brnjak, Merdare i Končulj, kao i u ostatku poslovne mreže Banke.

"Pitanja u vezi sa ovim kancelarijama bila su predmet dugih diskusija u okviru dijaloga koji vodi Evropska unija. Ova akcija nije koordinirana sa međunarodnim partnerima i eskalira tenzije", navedeno je u odgovoru portparola Stejt departmenta za Glas Amerike.

Tanjug/BANKA POŠTANSKA ŠTEDIONICA

 

To, kako su naveli u saopštenju, podriva percepciju o dobroj veri Prištine "u rešavanju otvorenih pitanja" sa Beogradom kroz dijalog koji vodi EU. Stejt department dodaje da je Vlada SAD dosledno pozivala Prištinu na koordinaciju kako bi podržala njen napredak na evroatlantskom putu, a da je poslednji put to uradila podsekretarka Elizabet Alen na sastanku sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem 19. maja.

"Kosovska vlada da se vrati konstruktivnom angažovanju u dijalogu"

Stejt department ponavlja i "jasnu zabrinutost" SAD zbog primene uredbe centralne banke u Prištini koja ograničava upotrebu dinara na KiM.

"Pozivamo vladu Kosova da se vrati konstruktivnom angažovanju u dijalogu uz posredovanje EU kao odgovarajućem kanalu za rešavanje pitanja u vezi sa normalizacijom odnosa između Kosova i Srbije i da se pozabavi osnovnim potrebama svih svojih građana - uključujući i one iz srpske manjine - negativno pogođenih nedavnim promenama valutnih propisa”, ističe Stejt department.

Tanjug/BANKA POŠTANSKA ŠTEDIONICA

 

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja, nakon upada policajaca u poslovnice Banke Poštanske štedionice na severu Kosova, saopštio je da je policija izvršila akciju kontrole i zatvaranja poslovnica te, kako je naveo, "nelegalne finansijske institucije Srbije".

"U cilju utvrđivanja zakonitosti, nakon zahteva nadležnih institucija i ovlašćenja tužioca, kosovska policija u saradnji sa Poreskom upravom Kosova, u četiri opštine na severu, danas je izvršila akciju kontrole i zatvaranje šest jedinica takozvane Poštanske štedionice (Banka Poštanske Štedionice) kao nelegalne finansijske institucije Srbije na Kosovu", naveo je Svečlja na Fejsbuku.

Premijer Srbije Miloš Vučević, komentarišući poslednju akciju kosovske policije na severu KiM rekao je da je to pokazalo da je Kurti "očajan jer mu njegovi ktitori još uvek nisu omogućili ulazak tzv. Kosova u Savet Evrope".

"Zbog čega su kosmetski Srbi jedina zajednica u Evropi koja ne može normalno da posluje? Imaju li oni pravo na plate i penzije, ili je protiv njih sve dozvoljeno", upitao je Vučević, saopštio je njegov kabinet.

Vučević je dodao da međunarodna zajednica ''predugo i preblago (ne) reaguje na Kurtijeva nepočinstva', dodaje se u saopštenju.

Nakon ove akcije kosovske policije obratio se direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković koji je rekao da ovaj potez Prištine ima za cilj izazivanje nemira i haosa i ukidanje srpskih institucija na KiM, kao i da će Beograd o ovome obavestiti sve međunarodne partnere.

Petković je dodao da nije reč o nekom običnom eskalatornom potezu već je reč o nasilnom napadu i na sam dijalog s obzirom na to da je pitanje dinara i rešavanje sudbine Poštanske štedionice postalo sastavni deo dijaloga.

"Aljbin Kurti je sačekao da prođe dijalog i, pošto je doživeo neuspeh za članstvo tzv. Kosova u Savetu Evrope, onda je posegnuo za novim jednostranim potezom koji ima za cilj da izazove nemire i haos. Očigledno da taj čovek - balkanski piroman Aljbin Kurti želi rat i želi stradanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji", ocenio je Petković.

Ocenio je da je sada jasno da je Priština, kako je rekao, sve vreme simulirala prisustvo i učešće u dijalogu, jer je očekivala da bude nagrađena članstvom u Savetu Evrope. 

Tanjug/BANKA POŠTANSKA ŠTEDIONICA

 

"Kurti ne minira samo Beograd"

Švajcarski list Noje cirher cajtung (NZZ), koju prenosi Dojče vele, u analizi ocenjuje da je poslednja akcija kosovske policije "primer za gubitak zapadnog poverenja u Prištinu". To se navodi u članku o tome kako je za sada propao prijem Kosova u Savet Evrope, ali se i dodaje da je dugo delovalo kako će vraćanje crkvene zemlje manastiru Dečani biti poslednji uslov. Ali onda su zapadne zemlje - Nemačka, Francuska i Italija, podsetile Kosovo na formiranje Zajednice srpskih opština, dodaje se u tom tekstu.

U zapadnim ministarstvima spoljnih poslova, piše NZZ, "ubeđeni su da se Aljbin Kurti pomera samo pod velikim pritiskom".

"Zajednica opština zapravo nema nikakve veze sa Savetom Evrope, ona je predmet pregovora Kosova i Srbije. Tu Zapad po svaku cenu želi napredak. Kurti pak nema poverenja u taj proces i umesto toga pokušava da drskim soliranjem dovede Srbiju pred svršen čin", beleži ciriški list.

U to spada, dodaje se u tekstu, ukidanje srpskog dinara ili nedavna zabrana patrijarhu Porfiriju da uđe na Kosovo.

"Time Kurti ne minira samo Beograd, već redovno i zapadne saveznike koji, naposletku, u vidu Kfora garantuju bezbednost zemlje. Početkom godine je svoju frustraciju time posebno jasno izrazio Vašington", dodaje ugledni švajcarski list.

"Sve unapred planirano"

Marko Todorović iz Centra za evropske politike kaže za Euronews Srbija da ovakve jednostarane akcije Prištine ne pogoduju dijalogu, ali da mu se čini da je to sve bilo unapred planirano od strane prištinske vlasti.

"Prištinska vlast je i do sada bila nekonstruktivna, jer ovo je nešto što se dopada kosovskom javnom mnjenju, odnosno Kurtijevim glasačima. Dakle, može se sve ovo shvatiti kao jedan performativni čin u kome Priština pokazuje da ima potpunu kontrolu nad severom Kosova i da se ponaša kao jedna potpuno nezavisna država koja pitanja manjina ne mora da dogovara u saradnji sa drugim državama", kaže Todorović.

Samim tim, smatra, da će se dijalog nastaviti po ovom pitanju, "ali da sve ono što se možda i dogovori o ovom pitanju, u kosovskom javnom mnjenju može da se plasira čisto kao dobra volja Prištine da pomogne manjinama, odnosno srpskoj manjini, ali da nije ni na koji način obavezno da uradi, jer sada je Priština pokazala da može da se ponaša i vrlo nekonstruktivno, a da to nekako prođe".

Što se tiče eventualnih pritisaka ili sankcija, Todorić kaže da ne vidi način na koji Evropska unija može da primora Beograd ili Prištinu da pristanu na neki kompromis.

"Ne vidim neki mehanizam, ali svakako očekivao bih povećane diplomatske pritiske na Prištinu da bude konstruktivnija u celom dijalogu i svakako u slučaju dalje nekonstruktivnosti. Verujem da će dugoročna sankcija biti oštrija retorika zapada prema Kurtijevoj vlasti i možda čak i potraga za nekim konstruktivnijim igračima unutar opozicije, koji bi mogli da dobiju podršku što prikrivenu, što otvorenu u budućnosti", naveo je Todorović koji je dodao da ga ne bi iznenadilo da u narednim danima Lajčak pozove dve delagacije na novu rundu dijaloga.

Komentarišući akciju kosovske policije, koja, kako kaže, direktor Instituta za afirmaciju međuetničke odnose Fatmir Šeholi, očigledno nije koordinisana sa međunarodnom zajednicom, i dodaje da se na ovaj način Kurti igra "toplo- hladno".

"I sve što ne čini u kordinaciji sa Amerikancima je pokušaj da pokaže 'zube' koji su nisu naoštreni i koji kvare 'usta'. ⁠Kurti je Kosovo doveo u takvu bezizlaznu situaciju da će trebati godine da se ukidaju sankcije EU i vrati u kolosek u odnosima Kosova i Amerike", rekao je Šeholi, te dodao da Kurtiju nije stalo da Kosovu ukinu sankcije već samo da sačuva vlast.

Na pitanje da li može u narednim danima da se očekuje da delegacije Beograda i Prištine idu u Brisel i imaju konstruktivan sastanak i dogovor, kao što je to za zakazivanje nove runde o dinaru nedavno rekao specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, Šeholi odgovara:

"⁠Ako nije uspelo već četiri godine onda je nemoguće da Lajčak ili bilo ko učini pomak u bilo čemu".

Šljuka: Pitanje dinara trebalo rešiti kroz dijalog

Zatvaranje filijala Banke Poštanska štedionica na Kosovu u koordinisanoj akciji Kosovske policije i Poreske uprave Kosova predstavlja još jednu pretnju pretnju srpskoj zajednici, kazao je Aleksandar Šljuka iz NVO "Nova društvena inicijativa". Šljuka smatra da će ovaj, kako kaže unilateralni potez Vlade Kosova, samo još više produbiti krizu i stvoriti stanje povišenih tenzija, prenosi Kosovo onlajn.

"Ovo vidim kao još jednu nekoordinisanu akciju, unilateralnu akciju Vlade Kosova koja je podstaknuta odlukom Centralne banke Kosova. Oni govore da sa ovim nemaju ništa, ali videli smo da je međunarodna zajednica reagovala u februaru, kao i da niko iz međunarodne zajednice nije reagovao danas, osim što je Euleks rekao da nije bio obavešten da će se ova akcija desiti", kazao je Šljuka za Kosovo onlajn.

Smatra da je do zatvaranja filijala Banke Poštanska štedionica došlo i delom kao odgovor na to što Kosovo nije primljeno u Savet Evrope.

"Ovo, uz još neke druge akcije kao što je zabrana ulaska na Kosovo patrijarhu SPC, glumcima, može da se vidi kao nastavak te politike", dodaje.

Navodi da je pitanje korišćenja dinara na Kosovu trebalo da se reši kroz dijalog Beograda i Prištine i podseća da je do sada održano sedam sastanaka na kojima je trebalo da bude rešeno to pitanje, ali da do sada nije postignuto rešenje.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija