Politika

Čekajući novu administraciju: Da li je međunarodna zajednica stavila tačku na pitanje zabrane dinara na Kosovu?

Komentari

Autor: Branislava Gigović Grubić

20/05/2024

-

19:35

Čekajući novu administraciju: Da li je međunarodna zajednica stavila tačku na pitanje zabrane dinara na Kosovu?
KiM - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Još jedna, sedma runda dijaloga završena je protekle sedmice u Briselu, a iako je glavna tema bila odluka kosovske centralne banke o zabrani dinara na Kosovu, dve strane i dalje nisu postigle nikakv dogovor. Dinara na Kosovu i Metohiji, barem u slobodnoj trgovni od sredine maja više nema. Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, koji broji poslednje dane do isteka mandata i nove ambasadorske funkcije, izjavio je da je sastanak sa glavnim pregovaračima Beograda i Prištine koji je održan prethodne nedelje u Briselu bio poslednja runda o pitanju dinara.

U međuvremenu, pripadnici kosovske policije sa puškama i pancirima upali su danas u ekspoziture Poštanske štedionice u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom potoku i Leposaviću, dok su građani pokušavali da podignu penziju, socijalnu pomoć i druga novačna sredstva.
Iz kosovske policije rečeno je da oni zajedno sa poreskom službom i uz dozvolu tzv. kosovskog tužilaštva vrše "kontrolu nezakonitog poslovanja". Policija je takođe upala i u zgradu Uprave za trezor u Kosovskoj Mitrovici.

Iako se čini da je međunarodna zajednica stavila tačku na pitanje dinara na KiM, ili da se bar aktuelna administracija u EU više njom neće baviti, Lajčak je ponovio da je spreman da sazove još jedan sastanak na tu temu, pod uslovom da strane pokažu spremnost da postignu dogovor.

Međutim, kako se bliže izbori u Evropskoj uniji koji se održavaju početkom juna, sagovornici Euronews Srbija navode da je malo verovatno da će se delegacije Beograda i Prištine još jednom sastati u Briselu sa Lajčakom. Vrlo verovatno, kako su naveli, je da će ovo, i mnoga druga nerešena pitanja, sačekati novog specijalnog predstavnika za dijalog Beograda i Prištine.

Inače, poslednji sastanak je održan 15. maja kada Beograd i Priština nisu uspele da nađu kompromisno rešenje. Portparol EU Peter Stano rekao je na konferenciji za medije nakon sastanka da EU "žali što nije došlo do kompromisa", uz ocenu da ''nema spremnosti'' da se dođe do kompromisnog rešenja.

Prinskrin/Tanjug video

Portparol EU Peter Stano

"Odsustvo dogovorenog puta napred ima negativne posledice na svakodnevni život kosovskih Srba i drugih zajednica širom Kosova i predstavlja stalni izvor zabrinutosti'', saopštio je Stano, te istakao da su predstavnici obe strane ''uspeli da prevaziđu pojedine razlike po pitanju slanja finansijskih sredstava iz Srbije na Kosovo, uključujući uspostavljanje poslovnog entiteta koji bi distribuirao finansijsku pomoć kosovskim Srbima''.

Kako je rekao Stano, uprkos tome što je EU iznela kompromisni predlog koji je ''u najvećoj meri uskladio stavove obe strane", do dogovora nije došlo, pošto strane nisu postigle dogovor oko nekoliko ključnih pitanja, ''uključujući ukupan obim aktivnosti novog entiteta, obim korisnika entiteta i finansijsku pomoć Srbije institucijama na Kosovu koje podržava Srbija''.

Tanjug/STR

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković

Nakon sastanka, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je da je srpska strana bila konstruktivna, ali da je Priština ponovo odbila sve predloge.

On je novinarima nakon više od devet sati razgovora rekao da srpska strana nije zatvorila vrata jer želi rešenje, kao i da će doći u Brisel koliko god bude trebalo.

"Više od devet sati razgovarali smo o upotrebi dinara i jednostranoj odluci Aljbina Kurtija koji je onemogućio Srbima da primaju svoje plate, penzije i socijalna davanja. Iako je naša strana ponovo bila konstruktivna, izašla sa novih šest predloga, Priština je sve odbila", rekao je Petković.

Istakao je da Beograd neće odustati niti biti strana koja zatvara vrata i da će se boriti za svakog našeg čoveka i institucije jer moramo da obezbedimo sigurnu budućnost.

On je naglasio i da je tema dijaloga bilo "pitanje nad pitanjima", odnosno osnivanje Zajednice srpskih opština koje čini okvir za opstanak srpskog naroda i što Priština drži embargo nad srpskom robom čime krši najosnovnije vrednosti.

"Očekujemo poziv Lajčaka za nastavak dijaloga, a kada će to biti to je na njemu. U međuvremenu ćemo pripremiti dodatne komentare", rekao je Petković.

Rekao je i da je Lajčak izašao sa tri modela EU kada je u pitanju rešavanje problema sa dinarima na KiM.

Euronews/Vladislav Ćup

Glavni prištinski pregovarač Besnik Bisljimi

"Ako u njemu stoji da se formira novi entitet da Poštanska štedionica dobije licencu, da svi Srbi imaju pravo da podižu primanja na KiM, nismo to odbili mi već druga strana. Pitajte Bisljimija zašto neće da dozvoli da Srbi primaju plate i penzije. Mi želimo rešenje, stvari su suprotne u odnosu kako ih vi vidite", rekao je Petković i podvukao da su naše predloge videli međunarodni partneri.

Novinarima se posle sastanka obratio i glavni prištinski pregovarač Besnik Bisljimi koji je poručio da više nema logike da se u Briselu sastaju povodom ove teme. Bisljimi je izneo tvrdnju da je delegacija Beograda na sastanak došla sa novim predlozima po pitanju upotrebe dinara, a "ne sa odgovorom na predlog Lajčaka".

"Taktički manevar Prištine"

Nekadašnja ambasadorka Srbije i predstavnica Srbije pri OEBS, Branka Latinović kaže da tema dinara na Kosovu još nije zatvorena, te da smatra da je to jedan taktički manevar Prištine da nema više priče o dinaru.

"Ne verujem da se to pitanje neće u jednoj doglednoj budućnosti ponovno aktualizovati, imajući u vidu i da posrednik, odnosno Lajčak to pitanje nije zatvorio, ostavljajući mogućnost za nove susrete. Nažalost, to je sada sve u domenu dobre volje same Prištine. Ali s obzirom na sve ono što se desilo u Strazburu (pitanje članstva Kosova u Savet Evrope je odloženo, budući da Komitet ministara prošle sedmice nije o tome raspravljao), mislim da će oni na neki način pokazati predusetljivost i spremnost za pregovore o ostalim otvorenim pitanjima, uključujući ovo pitanje dinara", rekla je Latinović za Euronews Srbija. 

Ukoliko bi se, kako je dodala, pitanje regulisanja upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji odložilo do formiranja nove komisije, odnosno imenovanja novog specijalnog predstavnika, to bi bilo isuviše dug period, "s obzirom na životne probleme koji to pitanje dotiče ljudi koji žive na Kosovu i Metohiji".

"Tako da mislim da bi trebalo s jednim obostranim naporima, uključujući i naš pritisak na same posrednike odnosno na Evropsku komisiju i samog Borelja, odnosno visokog predstavnika koji je i neposredno bio uključen u određenim fazama pregovora, da se to pitanje ipak aktualizuje i iznađe neki, ako ništa drugo, modus privremeni dok se ne imenuje novi specijalni predstavnik", objasnila je Latinović.

"Najdublja bezbednosna kriza"

Direktor Foruma za etničke odnose i politički analitičar Dušan Janjić kaže za Euronews Srbija da dinara na KiM više nema u prometu, da i sve ono što dođe da se zameni u evre.

"Dinara više nema u unutrašnjem prometu Kosova, kao što ga svojevremeno nije bilo u unutrašnjem prometu Crne Gore... Dinar je ukinut u unutrašnjem prometu i formirana je ta neka nova realnost i to je odlika ovog mandata Borelja i Lajčaka. Ta nova realnost je potpuno isključila bilo kako, i de facto i pravno i bilo kakvo vojno i policijsko prisustvo Srbije, čak i preko civilne zaštite. Zato je i iskorišćena ili je povod za to bila Banjska. Dakle, sada se ceo razgovor, popeo na taj nivo kontrole teritorije Kosova do maksimuma... Sad se uspostavlja monetarna kontrola", rekao je Janjić za Euronews Srbija, te dodao da je po sredi politička igra i s jedne i s druge strane.

"S jedne strane Kurti pokušava da pokaže kako je uspešan, treba mu za dolazeće izbore. S druge strane, Beograd pokušava da zapravo prikrije da je de facto Kosovo potpuno osamostaljeno od Srbije. I to je ta nova faza, i to je taj rezultat ovoga što se radilo od 2017, a pogotovo od 2022. na obe strane do danas", rekao je Janjić.

On smatra da više neće biti nove runde dijaloga, bar ne uz posredovanje Lajčaka, i da će pitanje dinara i sva ostala sačekati buduću administraciju u EU nakon izbora.

Govoreći o novom specijalnom izaslaniku nakon izbora, Janjić je rekao da očekuje da će to biti nekadašnji slovenački predsednik Borut Pahor, koji je za sada i jedini zvanični kandidat. Rekao je i da je Lajčak nedavno podneo izveštaj o toku dijaloga, te da je ocenio da je njegov rad bio uspešan. 

Inače, u nedelju 12. maja, istekao je prelazni rok koji je Centralna banka u Prištini odredila za početak primene uredbe o zabrani dinara. Prilagođavanje je, prema rečima kosovskih vlasti, izvršeno. Srbi koji žive i severno i južno od Ibra kažu da su u medijima videli pozive da otvore račune u kosovskim bankama, kao i da je ostalo nejasno kako će njihov novac dolaziti u te banke. 

Prelazni rok istekao je 11. maja u ponoć, a u Prištini su već najavili da će biti preduzete mere protiv svih onih koji za gotovinske transakcije na KiM koriste druge valute osim evra. U prelaznom periodu nisu izricane kaznene mere, ali su građani informisani o primeni uredbe o gotovinskom plaćanju.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija