Društvo

Danas sastanak Tima za škole - odluka da li će biti potrebno uvođenje novih kovid mera

Komentari

Autor: Slavica Tuvić

18/08/2022

-

09:16

Danas sastanak Tima za škole - odluka da li će biti potrebno uvođenje novih kovid mera
Danas sastanak Tima za škole - odluka da li će biti potrebno uvođenje novih kovid mera - Copyright Tanjug/Miloš Milivojević

veličina teksta

Aa Aa

Sastanak Tima za škole najavljen je za danas. Članovi tog tela, epidemiolozi Instituta "Batut" i Ministarsvta prosvete, analiziraće aktuelnu epidemijwsku situaciju i da li je potrebno eventualno uvođenje nekih protivepidemijskih mera.

Iz Ministarstva prosvete za Euronews Srbija su rekli da će školska godina početi onako kako je planirano Kalendarom obrazovno vaspitnog rada, 1. septembra. Oni su na taj način demantovali navode da je moguće odlaganje školske godine na nedelju dana.

Tim za škole već je imao jedan sastanak 9. avgusta i tada je, na osnovu analize trenutne epidemiološke situacije, procenjeno da školska godina može da počne 1. septembra, kao što je predviđeno.

Nakon tog prvog sastanka pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić rekao je za Euronews Srbija da je sagledana celokupna situacija i da su od epidemiologa iz Batuta dobili mišljenje da nastavna godina može da počne 1. septembra, kao što je predviđeno.

"Nikakvih pomeranja neće biti. Niko ne treba da brine. Imaćemo još jedan sastanak Tima za škole do kraja avgusta. Cilj nam je da neposredna nastava funkcioniše. Ukoliko neke mere budu uvođene, škole će biti blagovremeno obaveštene o tome", rekao je tada Pašić za Euronews Srbija.

Tiodorović: Epidemijska situacija nesigurna

Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović ocenio je za Euronews Srbija da je trenutna epidemiološka situacija nesigurna, ali da je među zaraženima mali broj dece školskog uzrasta. 

Tanjug/Miloš Milivojević

 

"Ako ta situacija potraje do septembra najverovatnije će škole početi na vreme. To je važno jer su deca mnogo izgubila tokom prethodne dve i po godine u kvalitetu nastave. Očigledno da bolje podnose ove podsojeve nego odrasli. Na sednici Tima za škole biće analizirana aktuelna situacija, kako bi početak školske godine protekao kako treba", rekao je Tiodorović juče za Euronews Srbija.  

On je naveo da je sada velika odgovornost na rukovodstvu škole, nastavnicima i roditeljima da se stvore uslovi da nastava dobro funkcioniše.

"To znači da, ako je neophodno, ne bude 30 učenika u odeljenju već 15,  da roditelji budu odgovorni i ne šalju decu sa povišenom temperaturom u školu. Na taj način ćemo omogućiti da škola funkcioniše. Sa druge strane prosvetni radnici moraju da paze na svoje zdravlje", istakao je on.

Upitan da li je završeno sa onlajn nastavom koja je često primenjivana tokom epidemije Tiodorović smatra da više nema potrebe za učenjem na daljinu.

Ukoliko se nastavi trend povećanja broja zaraženih ili hospitalizovanih na visokom nivou, smatra da na jesen treba uvesti obavezno nošenje maski u zatvorenom.

Odluke na nedeljnom nivou

Inače, Tim za škole formiran je prošle godine na osnovu zaključka Kriznog štaba za borbu protiv virusa korona. Zadatak Tima je bio da prati i analizira aktuelnu epidemiološku situaciju i na osnovu toga donosi odluke kako će biti organizovana nastava u školama. Formirao ga je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". Sastancima prisustvuju epidemiolozi iz Batuta, ali i predstavnici Ministarstva prosvete, a povremeno i predstavnici medicinskog dela Kriznog štaba.

Tanjug/Jadranka Ilić

 

Tokom prošle školske godine Tim za škole svakog četvrtka imao je sastanak gde je analizirana aktuelna epidemiološka situacija i na osnovu toga planirano kako će se nastava organizovati naredne nedelje. Direktori škola su zaključke dobijali u petak do 12 sati.

Zavisno od broja zaraženih u lokalnoj samoupravi, ali i među učenicima nastava je u školama organizovana po "semafor modelu". Semafor model je uveden kako bi đaci u jeku epidemije što duže ostali u školskim klupama. Nastava je organizovana neposredno, po kombinovanom modelu i onlajn. Semafor model je tokom godine više puta korigovan. Poslednja varijanta podrazumevala je da učenici jednog odeljenja prelaze na kombinovani model ukoliko imaju najmanje dva zaražena učenika. Kombinovani model nastave traje pet kalendarskih dana. Ukoliko se u grupi pojave najmanje tri zaražena učenika, grupa prelaze na onlajn nastavu u trajanju od pet dana.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija