Društvo

"Pepelište će otići u zaborav": Šta po ugovoru podrazumeva rešenje za ekološku bombu u Kragujevcu

Komentari

Autor: Euronews Srbija/Marija Nikitović

07/04/2025

-

13:18

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Problem saniranja deponije pepela, koja u Kragujevcu postoji više decenija na matičnoj lokaciji "Energetike" i predstavlja ekološku bombu, biće rešen u naredne dve godine prema Ugovoru koji su potpisali Ministarstvo zaštite životne sredine i konzorcijum koga predvodi "Bedem Energy Solutions". Pepeo neće biti tretiran kao otpad, već kao resurs. Ono što je za građane posebno važno, jeste što će biti obavezna primena visokih nacionalnih i međunarodnih standarda.

Sanacija pepelišta u kragujevačkoj toplani druga je i završna faza šireg projekta, koji je u prvoj fazi podrazumevao zamenu 50 godina starih kotlova i prelazak kompletne toplane na ekološki prihvatljiviji energent.

"Pepelište će otići u zaborav. Ono što je jako bitno istaći to je da ugovorom koji je definisan rok za odvoz ovog pepela je do 24 meseca. Taj rok je definisan u skladu sa dinamikom proizvodnje, s obzirom na to da će ovaj pepeo biti korišten zahvaljujući metodologiji koja je prihvaćena od strane ministarstva u proizvodnji cementa, tako da je jako bitno istaći da ovaj pepeo neće biti samo pomeren na neku drugu lokaciju već odavde ide direktno u proizvodnju", rekao je za Euronews Srbija direktor "Energetike Kragujevac" Aleksandar Lazović.

Projekat "Daljinsko grejanje u Kragujevcu" realizuje se uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj, a  vrednost potpisanog ugovora je tri miliona evra

"Sanacija pepelišta koju smo u ovom trenutku dočekali na opšte zadovoljstvo, siguran sam, svih Kragujevčana, tako da je 'Energetika' od jednog od najvećih zagađivača i prave ekološke bombe grada Kragujevca a i šire, došla do primera dobre prakse zahvaljujući ovim institucijama", rekao je Lazović.

Euronews Srbija

 

Promenom kotlova u prvoj grejnoj sezoni aerozagađenje je smanjeno za 70 odsto, dok je više od 20.000 korisnika priključenih na "Energetiku" dobilo kvalitetnije grejanje.

"Kragujevac još uvek ima jako veliki broj individualnih domaćinstava koja tokom zimske sezone koriste ekološki manje podobna goriva. Konkretno do pre četiri ili pet godina, gradska energana je bila jedna od retkih u Srbiji koja je kao pogonsko gorivo koristila ugalj što je najneprihvatljivije ekološko gorivo. Čini mi se da je u poslednje četiri godine prelazak na gas doprineo da kvalitet vazduha ipak bude bolji", rekao je za Euronews Srbija direktor Instituta za javno zdravlje Kragujevac Nebojša Ranković.

Sanacija pepelišta će se odvijati po najvišim ekološkim standardima, uz poštovanje principa održivog razvoja i zaštite životne sredine, kažu nadležni. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija