Društvo

Inspekcijski nadzor na fakultetima: Pojedini dekani kažu da je to nastavak pritiska na akademsku zajednicu

Komentari

Autor: Eruonews Srbija

26/03/2025

-

22:08

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Posle umanjenja zarada zbog neodržavanja nastave, Ministarstvo prosvete na fakultete uputilo je i vanredni inspekcijski nadzor. Iz Ministarstva kažu da je to neophodno kako bi se ustanovilo pravo stanje na visokoškolskim ustanovama, dok pojedini dekani ovakav postupak doživljavaju kao nastavak pritisaka na Univerzitete.

Dok predsednica skupštine optužuje dekane i rektore da stoje iza blokada, Ministarstvo prosvete sprovodi vanredni kancelarijski inspekcijski nadzor na fakultetima. Inspektori na fakultete za sada ne dolaze, ali se mejlom traže odgovori na pitanja: na osnovu kog dokumenta je stupljeno u blokade, da li su pokrenuti disciplinski postupci protiv studenata koji blokiraju nastavu i da li je o blokadama obavešten organ nadležan za unutrašnje poslove.

"Univerzitet u Beogradu je dao jedan jedinstveni odgovor u kojem je jasno stavljeno do znanja da nijedan fakultet nije samoinicijativno prekinuo nastavu i obustavio rad, već se jednostavno konstatovalo da u određenim uslovima dekani fakulteta ne mogu garantovati bezbednost zaposlenima i da se u tom smislu odlaže realizacija određenih aktivnosti", rekla je dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu Žaklina Stojanović.

U Ministarstvu prosvete kažu da su izdati nalozi u kojima je definisano šta treba da dostaviti i u kom roku. Kako navode, od 114 ustanova, na upit je odgovorilo 68 fakulteta.

"Od 46 ustanova koje nisu odgovorile na inicijalni dopis Ministarstva prosvete, juče je na adrese 38 ustanova upućen dopis kojim je tačno zatraženo šta treba da dostave i u kom roku Ministarstvu prosvete. Neke ustanove su već juče, u toku dana, dostavile ono što je traženo od njih", rekao je pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović.

Euronews/Nataša Kovačev

 

Iako podvlače da su odluku o blokadi fakulteta doneli studenti, a ne profesori, dekani fakulteta Beogradskog univerziteta ističu da na pitanje o disciplinskim postupcima i obaveštavanju policije o situaciji na fakultetima neće biti odgovora.

"Prvo na to pitanje mi ne želimo da odgovorimo, jer nije utemeljeno u pravnim propisima u našoj zemlji. Ni pitanje ni naš odgovor. Sa druge strane, recimo, na mom fakultetu je glasanje bilo tajno, tako da ja i da hoću ne mogu da odgovorim ko je od studenata bio za, a ko protiv", rekao je dekan Fizičkog fakulteta Voja Radovanović.

Česti dopisi fakultetima i optužbe vlasti, naročito nakon velikog studentskog protesta 15. marta, među dekanima tumače se kao nastavak pritisaka na akademsku zajednicu.

A da eskalacija nije nemoguća govore i kaznene odredbe Zakona o visokom obrazovanju na koje ukazuju iz Ministarstva prosvete.

"Ali ono što svaka visokoškolska ustanova mora da zna je da ovaj prekršaj, a to je neodržavanje nastave se kažnjava sa 200 do 2 miliona dinara po ustanovi, odnosno sa 50 do 150 hiljada dinara po odgovornom licu", rekao je Jović.

Zakonom je definisano i da inspektor ima ovlašćenje da u slučaju nezakonitog rada predloži ministru razrešenje dekana ili rektora. Radovanović za Euronews potvrđuje da na Univerzitetu imaju saznanja da se u ministarstvu razmatra i ta opcija, ali da je ona malo verovatna iz dva razloga: komplikovane procedure i dodatnog revolta akademske zajednice.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija