Društvo

Plućna hipertenzija podmukla retka bolest: Kakva je prognoza i koji lekovi su dostupni obolelima

Komentari

Autor: Euronews Srbija

25/02/2025

-

13:13

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Plućna hipertenzija je jedna od retkih bolesti koja pogađa dva glavna organa, srce i pluća. Spada u retke bolesti i postoji pet oblika sa kojima se uz adekvatnu terapiju može živeti. Međutim, simptomi su nespecifični pa postoji rizik da se bolest kasno otkrije. Pulmolog Jovan Matijašević sa Instituta za plućne bolesti Vojvodina u Sremskoj Kamenici navodi da su preventivni pregledi ključni u otkrivanju bolesti i da postoji mogućnost za izlečenje. 

"Operacijom takvih pacijenata koji ispunjavaju određene kriterijume, oni budu skoro ili potpuno izlečeni, što znači da postoji mogućnost izlečenja. Ako pričam o ovoj prvoj grupi, gde je možda najveći fokus naš i najviše lekova se ka njima usmerava, tu o definitivnom izlečenju ne možemo, nažalost, pričati. Možemo pričati o produženju života. Ono što jeste dobro je da sada dolaze ti inovativni lekovi i jedan vid biološke terapije, to je taj SOTATERCEP lek", rekao je on za Euronews Srbija. 

Govoreći o toj bolesti, pulmolog navodi da u slučaju tromboembolije trombotične mase u plućnoj cirkulaciji organizuju i naprave opstrukciju protoka krvi.

Krvi sudovi se potpuno izmene i dolazi do remodelovanja što je, dodaje, nepovratan proces. 

"Taj lek prvi put deluje na taj nekada nepovratni proces, da je postao povratni proces, što znači da na taj način dovodi do drastičnog produženja života i olakšavanja simptoma tih pacijenata. Terapija je dosta napreduje i vidimo po studijama i dalje dolaze novi lekovi koji idu bukvalno na sličan taj mehanizam da dođe do oporavka krvnih sudova kada se oni izmene, kada su tako remodelovani", kaže Matijašević .

Kako izgleda život obolelih? 

Trenutno je u Srbiji, prema zvaničnim podacima koje ima Udruženje za plućnu hipertenziju, oko 250 obolelih, ali se smatra da ih ima još toliko koji ne znaju da su bolesni. Sa tom bolešću se živi uz adekvatnu terapiju.

U Udruženju naglašavaju da je jako bitno prepoznati na vreme simptome, pogotovo što je to bolest koja napada mlade ljude. 

"Retko ko to dobija u 60-70 godina. To kreće od 20, 30, 40 i deca, nažalost, ima i njih", rekla je Dušica Gavrilović Danilović iz tog Udruženja, koja deset godina živi sa tom bolešću. 

Ceo razgovor sa Dušicom Gavrilović Danilović možete pogledati u video prilogu u nastavku teksta.

Euronews Serbia

Ona za Euronews Srbija rekla da su prvi simptomi koje je imala bili zamaranje u kretnaju uz stepenice i svaki napor uzbrdo, da je brzo reagovala kad su se pojavili simptomi i da je otišla na kompletan kardiološki pregled. 

"Međutim, ništa nisu utvrdili. Ispostavilo se da sam ja zdrava, da kondicija nije baš u najboljem stanju i da zbog toga imam taj problem", rekla je ona i dodala da su simptomi s vremenom počeli da se pogoršavaju, da joj je postalo sve teže da hoda uz stepenice i da radi kućne poslove, da su počeli su da je bole i sitni zglobovi na rukama i da je imala je osećaj kao da joj je zapušen nos i ne može da dišete. 

"Vremenom se jako umarate. Koliko god da se odmorite, vi nikad niste odmorni. Uvek ste umorni, sve vam je teško. I kad sam ja došla već u tu fazu da se toliko umaram i da već to se vidi da mi pravi ozbiljan problem, ja sam ponovo otišla na preglede", rekla je ona . 

Nakon što joj je dijagnostikovana bolest, počela je sa terapijom. 

"U tom trenutku je na pozitivnoj listi bio samo jedan lek. Nažalost, u mom slučaju ta terapija nije dala željeni efekat, skoro nikakav efekat", rekla je ona i dodala da je onda krenula potraga za pojedinim lekovima koji su sada na pozitivnoj listi. 

Ona je naglasila da terapija treba da budu što dostupnija i da je pacijenti dobiju što ranije, u prvim fazama bolesti, pogotovo kombinovanu terapiju. 

"Nova biološka terapija se pokazala kao izuzetno dobra, s jako dobrim rezultatima. Naš cilj je da pokušamo da tu biološku terapiju uvedemo i za naše pacijente u Srbiji", rekla je ona. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija