Uzimanje steroida u Srbiji sve više uzima maha, a posledice po zdravlje znatno veće od benefita
Komentari19/02/2025
-18:39
Istraživanje koje su sproveli Antidoping agencija i Savez za rekreaciju i fitnes pokazuje zabrinjavajuće rezultate - svaki peti rekreativac u Srbiji koristi doping sredstva. O ovom fenomenu, kao i o sindromu pretreniranosti, razgovarali smo sa Nikolom Topalovićem, specijalistom sportske medicine i asistentom na Katedri fiziologije Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Na pitanje da li ga je iznenadilo koliko je učestala upotreba dopinga, Topalović istakao da nije iznenađen, jer je reč o starosnoj grupi koja teži "popularnom lepom izgledu", ali bez discipline i strpljenja potrebnih za postizanje prirodnih rezultata.
"Da biste prirodno lepo izgledali, potrebni su najmanje šest meseci do godinu dana disciplinovanog treninga, ishrane, adekvatnog sna i mentalne relaksacije. Međutim, mladi žele da preko noći budu lepi i snažni, pa zbog toga pribegavaju dopingu", naglasio je.
Topalović je povezao ovaj trend sa "terorom lepote" koji se nameće preko društvenih mreža, gde se ne promoviše samo fizički izgled, već i idealizovan životni stil.
To može imati ozbiljne posledice po, kako kaže, mentalno zdravlje, uključujući depresiju, anksioznost, pa čak i suicid.
Posledice znatno veće od benefita
Objašnjavajući šta sve spada u doping sredstva, Topalović je naveo da doping uključuje upotrebu nedozvoljenih supstanci ili metoda koje poboljšavaju fizičke performanse i regeneraciju.
"Postoje različite vrste dopinga - u obliku tableta, inhalacionih rastvora i injekcija. Neki od najčešćih su anabolički steroidi, poput testosterona, koji je naročito popularan među mladima. Njegova upotreba može izazvati ozbiljne posledice, kao što su atrofija testisa i čak karcinom testisa kod mladih koji još nisu završili proces puberteta", kaže naš sagovornik.
Euronews Srbija
Iako doping pruža brze rezultate u vidu povećanja mišićne mase i poboljšanja raspoloženja, Topalović je istakao da su negativne posledice znatno veće.
"Testosteronska suplementacija je medicinski opravdana samo kod osoba koje prirodno ne luče dovoljne količine ovog hormona. U svim drugim slučajevima reč je o kupovini na crnom tržištu, što je poražavajuće jer je kontrola prodaje dopinga u Srbiji još uvek na niskom nivou", dodaje on.
Opasnost od "pretreniranosti"
Međutim postoji rizik od sindroma pretreniranosti, koji Topalović definiše kao fizičku, psihološku i emocionalnu iscrpljenost zbog neadekvatnog trenažnog procesa.
"Ljudi često precenjuju svoje sposobnosti i treniraju previše, što može dovesti ne do poboljšanja, već do gubitka mišićne mase i smanjenja performansi."
Zaključuje da je ključ umerenost, strpljenje i pravilna edukacija o zdravim metodama treniranja i ishrane.
Komentari (0)