Društvo

Godišnjica tragedije u Livadicama: 24 godine od zločina za koji niko nije pravosnažno osuđen

Komentari

Autor: Euronews Srbija

16/02/2025

-

08:41

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Danas se navršava 24 godine od pogibije dvanaestoro i ranjavanja 43 Srba sa Kosova i Metohije, kada je ispod autobusa "Niš ekspresa" u kome su bili podmetnut eksploziv. 

Najmlađa žrtva Danilo Cokić imao je samo dve i po godine.

Autobus se kretao u koloni, pod pratnjom pripadnika Kfora, a eksplozija se dogodila u mestu Livadice, u opštini Podujevo, nedaleko od administrativnog prelaza Merdare. 

Za ovaj zločin niko nije pravosnažno osuđen, a jedini osumnjičini Fljorim Ejupi oslobođen je u drugostepenom postupku.

Kancelarija za KiM: Porodice stradalih i dalje čekaju pravdu za svoje najmilije

Danas se navršavaju 24 godine od jednog od najmonstruoznijih zločina albanskih terorista na Kosovu i Metohiji, kada je u napadu na autobus "Niš ekspresa", u Livadicama kod Podujeva, poginulo 12, a povređeno 43 raseljenih Srba koji su, u pratnji Kfora, išli u Gračanicu, da obeleže Zadušnice, saopštila je Kancelarija za KiM Vlade Srbije.

U napadu su poginuli Sunčica Pejčić, Živana Tokić, Slobodan Stojanović, Mirjana Dragović, Veljko Stakić, Nenad Stojanović, Milinko Kragović, Lazar Milkić, Dragan Vukotić i Nebojša, Snežana i Danilo Cokić koji je imao svega dve godine.

Posle gotovo četvrt veka za ovaj zločin nisu odgovarali ni neposredni izvršioci, ni njihovi nalogodavci, a porodice stradalih i dalje čekaju pravdu za svoje najmilije.

Poražavajuća je činjenica da je ovaj slučaj zatvoren, a da je jedinog osumnjičenog, Fljorima Ejupija, koji je u prvostepenom postupku bio osuđen na 40 godina zatvora, tzv. Vrhovni sud Kosova oslobodio 2009. godine, usled nedostatka dokaza.

''Na današnji dan imamo obavezu da podsetimo i na činjenicu da, kao što međunarodne organizacije i privremene institucije samouprave u Prištini nisu u stanju da pronađu i kazne nalogodavce i izvršioce ovog terorističkog napada, isto tako se do današnjeg dana ne zna ko su ubice srpske dece u Goraždevcu, 14 žetelaca u Starom Gracku, porodice Stolić u Obiliću, ko su odgovorni za skoro svakodnevnu organizovanu kampanju obespravljenosti, zastrašivanja i terora nad Srbima'', navode iz Kancelarije.

Iz Kancelarije za KiM takođe su upitali ''da li je moguće da međunarodne misije u pokrajini ne mogu ili ne žele da vide da je priča o vladavini prava i pravde na Kosovu i Metohiji prazno slovo na papiru i da se prištinska politika temelji isključivo na zločinima nad srpskim narodom, njegovom imovinom i njegovim svetinjama?''.

Upravo zato, kako dodaju, zločin u Livadicama, predstavlja i ogledalo i poraz, pre svega međunarodne zajednice na Kosovu i Metohiji koja se pokazala nespremnom i nezainteresovanom da osigura bezbednost za Srbe na KiM i pravdu za sve žrtve, posebno jer se ovaj zločin desio u prisustvu međunarodnih snaga bezbednosti.

''Kancelarija za Kosovo i Metohiju će nastaviti da zahteva, u prvom redu od međunarodne zajednice, da se obnovi istraga o ovom i svim drugim slučajevima napada na Srbe, da se svi nerasvetljeni zločini rasvetle, a njihovi neposredni izvršioci i nalogodavci pravedno kazne. Dok god to ne bude učinjeno, Kosovo i Metohija će nastaviti da bude utočište i sigurna zona za zlikovce i teroriste'', dodaju iz Kancelarije.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija