Društvo

Pančevačko Udruženje "Na pola puta" opremilo tri stana za svoje korisnike - koliko je inkluzija razvijena u Srbiji?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

22/01/2025

-

18:09

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Pančevačko Udruženje "Na pola puta", koje se bavi poboljšanjem kvaliteta života osoba sa intelektualnim teškoćama i njihovim uključivanjem u život zajednice, kupilo je i kompletno opremilo tri stana za svoje korisnike, namenjena stanovanju uz podršku. Reč je o inkluzivnom projektu koje ima za cilj njihovo ravnopravno učešće u zajednici.

Udruženje "Na pola puta" sprovodi uslugu stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom. Za tu namenu korišćeni su iznajmljeni stanovi, ali zahvaljujući pomoći Evropske unije kupljena su tri stana, dva u naselju Strelište i jedan u centru Pančeva. U njima trenutno živi devetoro korisnika.  Predsednica Udruženja "Na pola puta" Marina Kurilj objasnila je da u tim stanovima živi ukupno devetoro korisnika.

"Ovo je velika stvar za naše udruženje. Mi smo 2024. godine realizovali projekat koji se zove "Obezbeđivanje održivosti usluge stanovanja" uz podršku za osobe sa invaliditetom. Mi smo do sada usluge pružali u iznajmljenim stanovima, pa je uvek bio rizik od preseljenja. To je bio stres za korisnike, jer su morali da se prilagode novim okolnostima. Ovo je jedinstveni trenutak. Ovi stanovi su naši i ovde će oni živeti dok imaju potrebu za tim", rekla je.

Jedna od korisnica je Anđelka Sajevac koja kaže da joj stanovanje u ovom stanu dosta znači. Kaže da osim toga što pomažu jedni drugima u obavljanju kućnih zadataka uz pomoć asistenata - imaju priliku i da svakodnevno razvijaju nove veštine.

"Bolje je biti u ovako lepim uslovima, nego u nekoj instituciji. Imate mogućnost da živite kao svi ostali. Normalno se slažem sa cimerima, lepo nam je. Sve je jako lepo", rekla je Sajvac.

Euronews Serbia

Miroslava Damjanović iz centra Inkluzivna Srbija kaže da je inkluzija važna i da veruje da mi jesmo inkluzivno društvo.

"Ono što smo videli na terenu može da se kaže da je inkluzija razvijena u Srbiji, samo treba da bude više medijski ispraćena. Pa mi smo prošle godine pokrenuli likovni konkurs. Želeli smo baš da vidimo kako deca vide inkluziju i da oni nama negde kroz njihove crteže dočaraju šta za njih to znači inkluzija. I u decembru prošle godine smo dodelili i nagradu uz pomoć naših partnera gde su oni bili jako srećni. Posetili smo sedam škola na teritoriji cele Srbije. Krenuli smo sa Beogradom i ono što smo mi videli i osetili, verujte, to ne može da se opiše rečima, jer svaka škola koja uključuje inkluziju u sebi, koja ima decu koja uključuju inkluziju, ta deca koja rastu sa njima su puna ljubavi i empatije", rekla je Damjanović.

Komentari (0)

Srbija